Megapatice pro Intel Sandy Bridge E má 2011 pinů – jak se vejde na základní desky? Tisk E-mail
Napsal Tomáš Hort   
Úterý, 07 červen 2011
Přejít na obsah
Megapatice pro Intel Sandy Bridge E má 2011 pinů – jak se vejde na základní desky?
Základní desky MSI a Foxconn, závěr
altNové výkonné procesory Intel Sandy Bridge E určené pro nový socket 2011 mají vyjít až v listopadu. Na Computexu už ale výrobci ukázali první návrhy jejich základních desek. Patice má velké nároky na místo.

 

 

Před pár dny jsme vám přinesli přehled zajímavých desek pro nové procesory Bulldozer (Zambezi). Po dobu Taipeiské výstavy Computex zaplňovaly internet mimo jiné i snímky mnoha základních desek pro procesory Sandy Bridge E. Jedná se o nové „podvozky“ pro novou ultra výkonnou platformu, založenou na patici 2011. Nová čipová sada se jmenuje X79 a jedná se o náhradu za dosluhující X58.

Začněme pohledem na patici. Tu nevidíme tak úplně poprvé. Její detaily jsme mohli zahlédnout již před mnoha měsíci. Ale dnes ji můžeme vidět konečně „naostro“ v plné parádě. Co se týče návrhu, tak je velice podobná té z X58. Jenom rozměry jsou větší. X58 disponuje 1366 piny. Nová patice bude doslova obří. Ponese 2011 pinů a zřejmě se snaží upozornit na svůj rok vydání. Na internetu jsem našel srovnání velikostí procesorů Intel.

Při porovnání se sockety 1155, 1156 a 1366 se potvrzuje, že se bude jednat o macka, kterého jsme tu již dlouho neměli. V rámci velikost to tedy nebude žádná sláva. Chladiče se při chlazení těchto monster zcela jistě zapotí a hlavně budou muset vidít zcela nové modely jen pro s2011, protože snad žádný chladič teď nemá takovou plochu styku. Celá tato platforma by měla být uvedena v listopadu letošního roku.

Fotografii desek je již na internetu doslova ranec. Většinou se jedná o předprodukční vzorky, které mají do finální podoby velice daleko. Přesto nám některé něco o nové platformě prozradí. Jako první se podívejme, na levnější verzi od společnosti Gigabyte. Název je značen jako GA-X79A-UD3 a bude se jednat o nejnižší verzi, kterou Gigabyte nabídne. Cena bude hodně nízká a ušetřené peníze můžete investovat do dražšího procesoru. Přestože deska bude patřit mezi ty levnější, nabídne mnoho. Díky 42 vyvedeným PCI-E linkám ze samotného procesoru bude možné provozovat SLI a CrossFireX při hodně dobrém počtu linek pro každou kartu zvlášť. V tomto případě nebude chybět podpora trojice grafik při 16+16+8 linkách. Výbava SATA portů a USB konektorů bude velká. Jako na většině desek s X79.

Musíme uznat, že na levnější produkt je výbava velmi dobrá. Deset SATA portů standardu 6Gb/s je přesně to, co jsme na základních deskách vyhlíželi již nějakou tu dobu. Ale to není vše. Model UD3 nabídne ještě další čtyři klasické SATA porty! Procesor by měl být napájen sedmi digitálně řízenými fázemi DrMOS. To by mělo stačit nakrmit i vysoce přetaktovaný Sandy Bridge E, i když pro extrémní taktování to uzpůsobeno moc nebude. Ostatně, co bychom čekali od levnější desky. Pro nějaké ty OC hrátky zde budou mnohem dražší a vyšší modely. Konkurence již něco z této „ligy“ ukázala.

Například kdysi legendární a u nás v poslední době stále rozšířenější výrobce Asrock nabídne o něco lepší kus hardwaru. X79 Extreme4 nebude spadat mezi levné desky a zaujmout bude chtít spíše náročnější uživatele. Výbava bude tomu odpovídat.

Tři sloty standardu PCI Express 3.0 generace jsou horkou novinkou, kterou tato platforma přinese. Bude se jednat o první základní desky, které budou nativně podporovat toto nové rozhraní. X79 Extreme4 nabídne o něco robustnější osmifázové napájení procesoru. Spínáno bude opět digitálně a mělo by být vyladěné i pro trošku vyšší taktovací hrátky. Po stránce výbavy je tato deska trošku lépe vybavena. Alespoň z mého pohledu. Dva starší PCI sloty udělají radost a dva PCI-E x1 se také budou hodit. Deska nese i přídavný konektor pro napájení grafických karet. SATA konektorů bude na desce jak jinak, než mnoho. I když zde má levnější Gigabyte navrch. Dobrým bonusem jsou tlačítka a Debug displej.

Další výrobce, který odhalil svou levnější desku, je ECS. X79R-A bude hodně dobře vybavena a bude řazena spíše do střední třídy. Tlačítka a displej bude mít deska také a zaujme bohatou výbavou v oblasti PCI-E slotů. Čtveřice slotů bude podporovat až čtyři grafické karty a to na této platformě není od věci. Procesor bude napájen sedmi fázemi neznámého provedení. Deska se bude snažit zaujmout především vyšší výbavou za nižší cenu než ostatní, jak už jsme u ECS zvyklí. Plusem budiž oficiální podpora paměťových modulů až do frekvence 2600MHz! Tuto desku v České republice pravděpodobně nepůjde zakoupit.

Asus měl teď mnoho práce s návrhy desek pro jiné platformy. Především pro procesory Zambezi a Sandy Bridge. To je tedy důvodem ukázky pouze dvou desek s čipsetem X79 a to ještě v laboratorním provedení, které je zcela odlišné od podoby, v jaké půjde na trh. PCB bude mít zcela jistě jinou barvu a součástky budou ve finální verzi trochu jinak rozložené. Výbava zadního panelu také ještě není v konečném stádiu a změn se zde odehraje spousta.

Levnější deska od Asusu ponese název C1X79 EVO a nabídne osm SATA 6Gb/s portů a čtyři SATA porty staršího standardu. Podporovat bude 3Way SLI a CrossFireX. Sloty budou dodatečně napájeny přes čtyř-pinový molex. To využijete při extrémním taktování, ale jen okrajově. Tato deska na to nebude určena. Tato vlastnost je vhodná pro stabilnější napájení třech grafik s určením v herní sestavě. Procesor bude stejně jako u levnějších desek napájen šesticí fází standardu Digi+ VRM. Desce nebude chybět ani dodatečné napájení ala Gigabyte přes napájecí SATA větve.

Již dle letmého pohledu je patrné, že je to pouze laboratorní vzorek, který do finální podoby má na míle daleko. Proč jej Asus ukazuje? Nemůže zůstat za konkurencí a musí se také s něčím pochlubit. I když se nejedná o finální revizi. Všechny levnější desky s X79 budou mít procesor napájen osmi pinovým konektorem, který bude podporovat nové evropské normy, které začnou platit příštím rokem.

Rychlý pohled na sloty odhaluje spoustu chybějících součástek. To značí, že deska ještě nemá dopracovaný návrh, ale to se již po několikáté opakuji. Především chci upozornit na nedodělané technologie, které ještě nejsou v desce plošných spojů zakomponovány. Jinak EVO bude z levnější série a ten pravý rámus natropí až RoG desky a to především připravovaná Rampage IV.

Vyšším modelem, od kterého je EVO odvozeno, je Deluxe. Ta se již řadí ke kvalitnější části segmentu. Deluxe verze byla vždy jenom EVO verzí s vyšší cenou. Desky to bývaly převážně stejné a rozdíl byl pouze v balení. A vypadá to, že podobná situace se bude opakovat i u X79. Osobně proti tomu nic nenamítám a vřele to akceptuji. Přesto to vypadá, že Asus chce Deluxe verzi dopřát pár bonusů. Ty budeme moci spatřit až na zdařilejších kouscích, které budou již blízko finálním revizím. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Counter-Strike 2 je tu pro všechny zdarma. Nahrazuje CS:GO
Counter-Strike 2 je tu pro všechny zdarma. Nahrazuje CS:GOČtvrtek, 28 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 760x
Komentářů: 1
Potvrzeno! Horizon Forbidden West míří na PC.
Potvrzeno! Horizon Forbidden West míří na PC.Středa, 27 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 886x
Komentářů: 9
Star Wars Jedi 3 – třetí herní díl v přípravě!
Star Wars Jedi 3 – třetí herní díl v přípravě!Úterý, 26 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 760x
Komentářů: 0
Vyšlo The Crew Motorfest – automobilová „FORZA“ od UBI
Vyšlo The Crew Motorfest – automobilová „FORZA“ od UBINeděle, 24 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 877x
Komentářů: 0
STARFIELD se dočká prvních vylepšení
STARFIELD se dočká prvních vylepšeníÚterý, 19 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2012x
Komentářů: 3
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS paráda
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS parádaPondělí, 18 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2277x
Komentářů: 2