CES 2012: OCZ připravuje Everest 2 a první použití TLC NAND Tisk E-mail
Napsal Tomáš Hort   
Wednesday, 18 January 2012
altNa letošním CESu bylo představeno plno novinek a vyzrazeno mnoho zajímavých informací. Jednou z nich je hrubé představení nového řadiče Indilinx Everest 2 a potvrzení nasazení TLC NAND flash. Zde je však na místě opatrnost, protože první SSD od OCZ s TLC NAND flash tu měl být už před pár měsíci...

 

 

Na trhu se ještě ani pořádně neohřály modely OCZ Octane a OCZ Octane S2 s novým řadičem Indilinx Everest a už tu máme první představení jeho druhé verze. Pokroku se rozhodně nevyhýbáme, takže proč ne. Jsou tu ale jistá "ale", u kterých se můžeme zastavit.

Jak vidíme na screenu z prezentace OCZ, i nový Indilinx Everest 2 bude určen primárně pro rozhraní SATA 6Gbps. První verze Everestu měla maximální sekvenční rychlosti tuším 510 MB/s pro čtení a 400 MB/s pro zápis, nyní je to o něco více - 550 / 500 MB/s. Vzhledem k tomu, že řadič nebude s největší pravděpodobností používat žádné kompresní funkce jako řadiče SandForce, měly by rychlosti dosahovat stejně vysokých hodnot u komprimovatelných i nekomprimovatelných souborů.

90 tisíc zápisových IOPS u 4kB souborů vypadá také pěkně, ale uvidíme, v jakém testovacím programu. Vysoká hodnota to však je - první verze má totiž tuším specifikace kolem 37 IOPS (respektive nejvyšší model OCZ Octane 512GB). Zajímavější je to, že OCZ plánuje u 2TB model o velikosti SSD pouhých 2,5". To je dost odvážné, protože jsme se zatím nedočkali ani 1TB velikosti, která tu už také měla být a její uvedení by mělo přijít někdy v Q1 (ani v OCZ to zatím neví).

Nakonec je tu informace, že vypuštění nového řadiče bude už v červnu 2012. Na to jsem také zvědav, protože by to znamenalo velmi rychlé obměnění aktuální modelů Octane za nové typy. Je potřeba zmínit, že Octany se ještě na trhu ani pořádně neusadily.

Druhý screen je zaměřen na použití TLC (Triple Level Cell) NAND flash pamětí. Ač nechci být na OCZ nijak zlý, zajímalo by mě, co je Award-Winning SSD processor technology paired with TLC NAND flash. Vyšel snad nějaký consumer SSD s TLC od OCZ do dnešního dne? Nevyšel. Tak jak může být za to nějak oceněn? Ano TLC mají být o 30% levnější než MLC (Multi Level Cell) NAND flash a už se i vyrábí, ale opět jsme to nějak ještě nemohli ocenit, když v žádném SSD nejsou.

Kdo by pak čekal, že na obrázku je PCB s řadičem Indilinx Everest a NAND flash čipy TLC, ani to se nekoná. Ve větším rozlišení v prezentaci je vidět, že jsou to MLC NAND flash od Micronu s číslováním 29F64G08CBAAB, tudíž 64Gb (8GB) osmibitové synchronní MLC paměti s jednou die v obalu. Takže zatím jen stále (už půl roku) plané prezentace, které stále opakují, že TLC ano a levnější, ale nikde o nich reálně ani vidu, ani slechu.

Co se vůbec čeká od TLC? Předně jsou to paměti, které mají buňky, do kterých se vejdou tři bity dat, takže uspoří místo, stejně jako je tomu v porovnání mezi SLC a MLC NAND flash. Bude tak možné vyrábět paměti s větší datovou hustotou (density), takže i datově větší 2,5" SSD. TCL mají být také levnější na výrobu při stejném výrobním procesu o 30% oproti MLC (=levnější SSD). Negativem má být opět menší maximální počet přepisů jedné buňky (zatím nevíme o kolik) a také menší výkon, tedy opět to samé, co je mezi SLC a MLC.

AUTOR: Tomáš "holoway" Hort
Snažím se usměrňovat blogy se články od Vás, čtenářů. Pište o čem chcete, co chcete a jak chcete, ale ať to má hlavu patu ;) Pokud máte dotaz či chcete urgovat vydání článku v blogu, napište mi zprávu přes web nebo na icq.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Kosheen [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-01-19 23:57:20
avatar
tolko technickych oznaceni v jednom clanku som este nevidel
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-01-21 14:19:25
avatar
Však tam nic není, jsem to vzal docela obecně
Kevin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-01-21 17:06:14
avatar
tak jeste, aby to melo rychle rozsireni ....
Kofola [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-01-22 09:03:39

Ahoj kolikrat se muze u ssd prepisovat data aby nedoslo k poskozeni bunek?planuju si koupit nejaky ssd jak jsem cetl tento clanek o 30% mensi naklady zneji uz lakave
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-01-22 12:53:03
avatar
Ahoj. U těch TLC se hovoří o maximálně 2000 zápisech, ovšem jsou tam funkce, aby se zapisovalo pořád na jiné buňky (aby se využíval celý SSD), takže i tolik zápisů je pro běžné využití na operační systém + aplikace + hry dostačující.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-01-27 16:00:03

" Takze odpada vyuzitie typu casty zapis/mazanie celej kapacity ako pri spracovani videa.
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-06-06 08:37:58
avatar
Fekaló-satanó
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!Friday, 19 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1292x
Komentářů: 0
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového Marvelu
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového MarveluThursday, 18 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1955x
Komentářů: 0
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíThursday, 11 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3296x
Komentářů: 1
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíTuesday, 09 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1610x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Monday, 08 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1890x
Komentářů: 3
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Friday, 05 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1135x
Komentářů: 0