Přechod ze staré Logitech G5 na novou Logitech G502 Proteus Spectrum – myší evoluce v praxi Tisk E-mail
Napsal Jakub Mokříš   
Sobota, 19 listopad 2016
alt

 

 

 

 

  • Přechod ze staré Logitech G5 na novou

                        Logitech G502 Proteus Spectrum – myší evoluce v praxi

Jako věrný zákazník Logitechu a příznivce této švýcarské značky bych rád srovnal a možná i tak trochu zrecenzoval dva její produkty. Konkrétně bych se zaměřil na dvě myšky, které mi v posledních deseti letech prošly rukama, konkrétně rukou pravou, pro kterou byly obě navrženy.

Logitech G5 jsem zakoupil, coby student v roce 2006. Byla to tehdy jedna z prvních myší vybavených laserovým snímačem. Pamatuji si, že jsem ji objednával bez toho, abych ji vyzkoušel, nicméně jsem měl možnost si předtím osahat starší a tvarově identický model G510, takže jsem zhruba věděl, do čeho jdu. U této myšky je z mého pohledu podstatné jedno číslo - 2000DPI. Tehdy obrovské rozlišení senzoru (které se samozřejmě dá snížit) mi připadá, jako rozumné využitelné maximum a z mého pohledu byl hon za vyššími a vyššími hodnotami naprosto zbytečný. Na druhou stranu chápu, že z hlediska marketingového to zkrátka vypadá dobře, když se povede nastavit novou laťku.

Vzpomínám si, jak jsem byl z myšky nadšený a hned jsem se ji jal zkoušet. Do ruky sedla dokonale, časem jsem si ji pomocí závažíček vyvážil přesně dle potřeby. Používal jsem ji denně, každý den jsem ji přenášel a nechoval jsem se k ní zrovna v rukavičkách. Sloužila bez problémů neuvěřitelných 8 let, které se nakonec při mém používání ukázaly hranice životnosti pro nejpoužívanějsí mikrospínač pod levým tlačítkem. Nicméně, nedal jsem se odradit, dohledal jsem si, jaký konkrétně mikrospínač to přesně jet a ze zámoří objednal rovnou dva. Když po cca dvou týdnech dorazil, šikovný kamarád s mikropájkou vyměnil preventivně oba, jak levý, tak pravý.

Hlodavec dále sloužil a v podstatě i slouží, nicméně po jeho desátých narozeninách začal zlobit opět. Tentokrát to bylo kolečko, které si občas začalo dělat tak trochu co chtělo. To už jsem se rozhodl, že nebudu nic rozebírat, čistit, měnit nebo jakkoliv pátrat po příčině, ale že zkrátka nastal čas výměny.

Vzhledem ke spokojenosti se značkou Logitech, která si na mém herním stole získala své místo, jsem se rozhodl navázat koupí G502 Proteus Spectrum. Tato vlajková loď značky je defacto “faceliftovanou” G502 Proteus Core. Liší se akorát barvou těla, novější generace je nudně černá, starší byla dle mého názoru více sexy díky kombinaci černá - modrá. To se ovšem Proteus Spectrum snaží vyvážit nastavitelným podsvícením loga a DPI ukazatele, ke kterému se ještě dostanu.

Design G502 se mi zdá povedený, ačkoliv se od líbivého oblázku G5 dost liší. Je plný agresivních hran a myška dává od prvního pohledu jasně najevo své zaměření. Nemohu si však pomoct, nevypadá už tak kompaktně a odolně, jako starší modely. Kombinace matných plastů, lesklých přechodů a pogumovaných částí po stranách plní svůj účel, jak po stránce designu, tak i praktičnosti.

Uchopení je pro moji velkou ruku takřka ideální, pokud budu opět porovnávat s G5, tak prohlubeň na palec není tak hluboká a palec nemohu natáhnout a přitisknout na tělo myšky úplně, protože tomu překáží jedno z bočních tlačítek. Co se týče délky a šířky, vycházejí obě myší ségry zhruba stejně, nicméně ta starší je o něco vyšší, cože se projevuje na jistotě uchopení. Netvrdím, že G502 se drží špatně! Stále je to velice jistý a pohodlný úchop, ani po mnohahodinovém hraní z ní nebolí ruka, nikde nic nepřekáží, ani nechybí. Ale G5 je ale v této disciplíně o malý kousek lepší a více ruku vyplňuje.

Počet tlačítek výrobce uvádí jedenáct. Pokud pominu kolečko, přepínání DPI a budu počítat pouze tlačítka, na která lze namapovat nějakou funkci či klávesu, tak se dostaneme na sedm, což na běžné hraní a používání bohatě postačuje. Palec může obsluhovat tři vedlejší tlačítka, dvě nad prohlubní a jedno jakoby na konci prostoru po palec. Prst na levém tlačítku se zároveň může věnovat i dalším dvěma, která jsou k němu “přilepena”. Všechna tato vedlejší tlačítka jsou dobře dostupná. Levé hlavní tlačítko má potom tvar kolíbky, do které ukazováček krásně zapadne, pravé má tvar kolíbky obrácené, což se však nijak negativně neprojevuje na pohodlí používání. Ocelové kolečko je potom kapitola sama pro sebe. Stručně - dá se s ním klasicky krokovat, ale po přepnutí k tomu určeným tlačítkem se dá roztočit a při procházení dlouhých dokumentů usnadní scrollování jeho vlastní setrvačnost. Po stránce “tlačítkového a kolečkového vybavení” tedy novější G502 jasně vede.

Laserový senzor G502 nabízí až neuvěřitelné rozlišení 12 000 DPI, které jsem si snížil, na pro mě bohatě optimálních 1500. Za dobu, co myšku mám jsem nikdy nevnímal žádné zaváhání, nepřesnost nebo cuknutí. Reakce byla vždy přesná a okamžitá. Když jsem potom vzal do ruky G5, tak musím uznat, že je poznat rozdíl. Senzor staršího modelu není tak přesný, ačkoliv jsem měl nastaveno naprosto stejné rozlišení. Z části to přisuzuji možnosti kalibrace “oka” G502. Vím, že tuto možnost nabízí v současné době více výrobců, ale mohu potvrdit, že u Logitechu toto skutečně má význam. Na mé staré herní podložce jsem opravdu po zkalibrování pocítil rozdíl v přesnosti. A právě to, si myslím, tvoří rozdíl mezi mým pocitem z přesnosti G5 a G502, která má v tomto jednoznačně navrch.

Kabel je u obou modelů dostatečně dlouhý a opletený. Oplet u G5 ale působí více “textilně”, u novější G502 pak Logitech použil jakési syntetické vlákno.

Narozdíl od mírně nepřehledného SetPointu, ve kterém se nastavovala G5 se G502 nastavuje v Logitech Gaming Software, ke kterému nemám výhrady. Nastavit se dá prakticky všechno, včetně již zmíněného podsvícení, které má dokonce i funkce “dýchání” a “cyklus barev”. Hrátky s podsvícením ovšem nejsou něco, čím bych se dokázal zabývat hodiny. Jediný praktický význam vidím v možnosti odlišit barevně jednotlivá nastavení myšky, která se mohou lišit jak namapováním tlačítek, tak samozřejmě rozlišením senzoru. Tady je jasně vidět pokrok ve prospěch G502.

  • Závěr

Závěrem bych ještě zmínil možnost přizpůsobení si vyvážení hlodavce pomocí závažíček. G5 toto řešila šuplíčkem, G502 má prostor pro závažíčka pod magnetem drženým krytem zespodu “těla”. Obě jsem neměl problém vyvážit tak, jak jsem potřeboval, takže tato disciplína dopadla na plichtu.

Když zhodnotím cestu, jakou Logitech ušel za tu zhruba jednu dekádu, tak je sice vidět jistý posun, ale ne tak významný, aby mělo smysl měnit plně funkční G5 za jakoukoliv novější myšku. Pokud ale po novém hlodavci pokukujete, neváhejte, Logitech G502 Proteus Spectrum se i za cenu okolo 1900 Kč s DPH vyplatí.

 

 

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
typhoon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Jo jo 2016-11-30 11:16:34

Logitech nemá chybu. Doma provozuji 3x MX 518 z roku 2006 a za celou tu dobu jsem musel jen opravit zlomený kablík. Jinak slouží k naprosté spokojenosti
Dsan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-12-01 13:51:19
avatar
Používám G502 Proteus Core a jsem s ní maximálně spokojený. Myš padne přesně do ruky a v kombinaci s podložkou od Logitech jde vše přesně. Palec nahoru za tuto myšku
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámen
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámenÚterý, 18 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 938x
Komentářů: 0
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíPondělí, 17 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1356x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Pátek, 14 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1112x
Komentářů: 0
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněČtvrtek, 13 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2034x
Komentářů: 2
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuStředa, 12 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1156x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1121x
Komentářů: 1