nVidia ASUS GTX580 Matrix preview Tisk E-mail
Napsal Michal Simonek   
Thursday, 28 July 2011
Přejít na obsah
nVidia ASUS GTX580 Matrix preview
Specifikace a výsledky v FutureMark benchmarcích
altPůvodním účelem byla tato karta zapůjčená na nedávnou OC akci, kde se měla podrobit nějakému většímu trápení na sestavě s megalomanským Intel core i7 980x, nakonec vše nedopadlo dle představ.Ale...

 

 

 

 

  • Úvod

Na overclockerské akci jsme měli zapůjčenu i exkluzivní grafickou kartu ASUS GTX580 Matrix Platinum. Stihl jsem ji ještě před zasláním zpět po návratu z akce velmi rychle odzkoušet v pár benchmarcích.

Bohužel, její původní záměr zapůjčení se až tolik nevyvedl - sestava s Gulftownem "zklamala" a GTX580 nám pod dusíkem v danou chvíli byla k ničemu. Alespoň si ji teda odzkoušel na vodním chlazení s core i7 930 uživatel Bezn1ck. Mně nezbývalo nic jiného, než přes spánkový deficit ji po akci v rychlosti odzkoušet alespoň v 3Dmarcích. To uvidíte níže.

 

  • Popis

Nejprve se podíváme, o jakou krásku se vlastně jedná. Po designové stránce lahodí oku "stealth" design krytu, který má černo červené zpracování ROG stylu. V zadní části karty je i ROG logo. Pro srovnání sem vyfotil i svojí starou HD4870, taktéž v provedení Matrix, hned na první pohled si krom obrovských rozměrů nové GTX580 všimneme i nových 100mm větráčků, které mají větší průměr a i vzduchový průtok než tehdejší Matrix.

Při pohledu zespoda má grafika masivní backplate, který také napomáhá účinnějšímu odvodu tepla. I zde můžeme vidět plošku s měřícími body, vpravo dole. Vpravo nahoře je potom stěží viditelná tweakovací část, kde například lze vypnout OCP ochranu.

Při bočním pohledu si hned všimneme částečné podobnosti s DirectCu II chlazením, Matrix zabírá také 3 sloty. To může být snad pouze jeho jediné minus. Na krytu chlazení je průsvitné logo "Matrix", které svítí modře/tmavě modře/zeleně/fialově/červeně dle teplotního vytížení karty. Zcela napravo můžeme vidět i červené tlačítko pro aktivaci otáček ventilátorů na maximum. To se může hodit při brutálním OC a vypnuté ochraně voltáže na 1.15 V. Nad tímto tlačítkem je těžko rozeznatelná ploška pro měření napětí (6 měřících bodů). Co už není vidět jsou tlačítka pro přidávání a ubírání voltáže (plus a minus)-ty se nacházejí pod tlačítkem aktivace max. otáček ventilátorů. Na fotografii je ještě patrné, že grafická karta vyžaduje napájení ze zdroje s 2x 8pin.

Pokochejte se celkovým pohledem na grafiku, ve skutečnosti vypadá ještě o něco lépe.

Pohled ze zadní strany nás informuje o výstupech a také dalším speciálním tlačítku. Tlačítko "safe mode" nám navrátí původní tovární hodnoty taktů a voltáže grafické karty. Pokud něco přeženeme, stačí tedy pouze stisk tohoto tlačítka a vše je při starém. Dobrá vychytávka pro overclockery a nadšence. Výstupy jsou veškeré možné, tzn 2x DVI, 1x HDMI a 1X displeyport.

Vše nejpodstatnější je skryto pod krytem chlazení, karta má neuvěřitelně nadimenzované napájení. To by šlo prověřit snad a pouze jen pod LN2.

 

  • Software

ASUS začíná využívat nový software GPU Tweak. A nutno říci, že vypadá skvěle, líbivě. Mimo jiné by měl podporovat i většinu současných grafických karet. A co se týká funkčnosti, reaguje svižně, nezasekává se. Ideálně ladí s ROG sériíí softwaru. Profily lze pochopitelně ukládat, je zde i zajímavost s možností držet kartu stále na vysokých taktech i bez zátěže! Nastavení je v případě Matrixu masivní. OD napětí jádra, přes napětí pamětí, otáček ventilátorů atd. Nechybí ani monitoring teplot a voltáže. Nejsem snad sám, kdo doufá, že tento software zůstane doménou ASUS grafických karet po xx následujících let. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2555x
Komentářů: 1
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1424x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1728x
Komentářů: 3
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1039x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Čtvrtek, 04 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1317x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Středa, 03 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1571x
Komentářů: 1