BLOG: Ceny oprav PC pohledem "servisáka" Tisk E-mail
Napsal Tomáš Dvořák   
Středa, 14 říjen 2015
altZamyslete se nad tím, co kupujete na jak dlouho a kolik peněz dáte za případnou opravu.

 

 

 

 Než začnu psát co je všechno špatně a hanit některé značky tak chci podotknout, že nic není jedna babka povídala, ale všechno jsou to moje zkušenosti. Zabývám se skoro 10 let servisem PC, notebooků a v poslední době i opravou tabletu a mobilních telefonů. V článku budu řešit opravy, které by se měli pohybovat řádově mezi 500-3000kč, ale někdy se bohužel vyšplhali do řádu tisíců.

  • Stolní počítače

HP, Lenovo, Dell ….. mnoho výrobců dělá vlastní sestavy počítačů za rozumnou cenu, ale někdy bývá problém, že používají vlastní atypické rozměry, zdrojů, základních desek, grafických karet a vy můžete zapomenout na upgrade a v případě poruchy se vám může stát, že za výměnu ventilátoru u chladiče dáte 2000kč místo 200kč.

  • Stolní počítače ALL IN ONE

Velký boom zažívají tyto monitory co obsahují kompletní počítač. Zaberete to málo místa, nestojí to moc peněz a vypadá to dobře. Osobně jsem pár těchto zařízení prodal do firem co neřeší peníze, ale prodat takovou věc důchodci co obrací každou korunu tak to bych si musel ruku useknout. U takového stroje vyměníte paměti ram, HDD a tam to končí. V případě poruchy ventilátoru základní desky nebo monitoru budete zbytečně platit tisíce navíc.

  • Notebooky:

MSI – V případě, že byste si chtěli po záruce opravit váš notebook tak ho zabalte, pošlete do Polska a tam to udělají. Obyčejná klávesnice 2000kč a práce 800kč k tomu si připočítejte náklady na dopravu a jste na cifře, kterou nechcete dát za opravu klávesnice. Další cesta levnější opravy je ebay, ale budete čekat na náhradní díl i několik týdnů.

Asus – Když se zadaří tak dostanete váš náhradní díl za slušnou cenu, ale asus umí i pozlobit. Měl jsem v ruce rok starý notebook do 10tis korun, kterému dítě zdemolovalo klávesnici a tak jsem napsal do asusu kolik stojí klávesnice. Odpověď byla „zdrcující“ 5500,-kč . Pátral jsem proč je cena tak vysoká a nějaký chytrý inženýr vymyslel  nanýtovat napevno touchpad s klávesnici na vrchní kryt notebooku napevno. K tomu není co dodat! Možná  je to jen můj subjektivní názor, ale mám pocit, že jsem u této značky řešil nejvíce oprav, které nejsou běžné u zařízení po 2-3 letech provozu jako je výměna heatpipe, rozbité ventilátory, ulomené panty pouze při otevření notebooku nebo vylomené napájecí konektory.

Dell – Už dávno tahle značka nedělá pouze firemní drahé notebooky, ale dokáže vyrábět notebooky okolo 10 tisíc v kvalitě odpovídající částce. Měl jsem zákazníka, který si nepochopitelně u takřka nového notebooku zdemoloval napájecí konektor a po rozebrání jsem byl v úžasu. Konektor nebyl na základní desce, ale na malém tištěném spojí a tak jsem hned volal do dellu za kolik mi tuhle součástku mohou poslat. S cenou 6000kč jsem se nějak nechtěl smířit a tak to vyřešil ebay za 500kč s dodáním 3 týdny. Sami si udělejte obrázek o tom, jestli dell patří do domácností, nebo by měl radši zůstat ve firmách kam podle mého názoru rozhodně patří díky jeho perfektním službám.

Acer – Přístrojů od této značky jsem opravil stovky a nikdy mi cena náhradních dílů nevyrazila dech. Panty, LCD panely, klávesnice, baterie, napájecí zdroje všechno většinou bývá v Čechách za rozumnou cenu. Neduh Aceru bych viděl v nepodporování (nedostupnosti) některých náhradních dílů u starších přístrojů.

Lenovo – Pro tuto značku platí to samé jako pro Dell. Nemělo Lenovo radši zůstat pouze ve firemní zóně ? Ceny náhradních dílů jsou dost vysoké, ale dají se za rozumnou cenu získat na ebay, ale budete zase čekat?

HP – Kvalitní servisní zázemí s dobrou dodávkou náhradních dílů. Ceny nejsou většinou tak levné jako u aceru, ale rozdíly byli řádově ve stovkách.

  • Tablety

Asus memopad v té době cena 7000kč . Zařízení mělo pouze prasklé sklíčko, ale oprava 5500kč protože sklo dotyk a LCD byl jako jeden díl pronýtovaný skrz naskrz.

Apple iPad – V oficiálním servisním středisku dostanete perfektně opravenou věc za hromadu peněz, ale Ipady dnes opravuje kde kdo a náhradní díly se dají sehnat u plno prodejců v české republice a oprava se pohybuje řádově od 1000-3000kč což není nijak přehnaná částka. U většiny případů se mění pouze dotyk, home tlačítko nebo plastový rámeček.


Laciné tablety – neexistují náhradní díly a jejich nákup bych ani nedoporučil. Dostanete mizernou kvalitu s mizerným výkonem. Sice jsou tyto tablety za směšný peníz, ale někdy je lepší si pár stovek připlatit.

 

  • Závěrem

Tabletům a mobilním telefonům se věnuji něco málo přes rok a proto jsem psal nejvíce o notebookách. Doufám, že po přečtení tohoto článku si trochu utřídíte informace a při pořizování nové výpočetní techniky zohledníte i případnou budoucí opravu. Já osobně doporučuji vyhledat ve svém okolí nějakou kvalitní prodejnu výpočetní techniky, kde najdete člověka, který věci prodává i opravuje a necháte si od něj poradit. Neříkám, že se vyvarujete špatného nákupu, ale můžete ho alespoň z části eliminovat. E-shopy jako je CzC, Alza, Mall a další dnes vládnou českému trhu, ale někdy si říkám, jestli sleva pár set korun při nákupu zařízení v hodnotě desetitisíců je nejlepší pořídit prostřednictvím webového prohlížeče. 

 
Setkali jste se někdy s přemrštěnou cenou opravy ?


Starší články


Komentáře
Přidat Nový
rmw [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Nebo díl neseženete 2016-05-11 07:35:40
avatar
Mám doma Aspire 8920 (nebo 8930) a zničeho nic se vypnul. Prý je vadný chipset. výměna čipu pře10000,- Tak jsem sháněl radši novou desku, bez úspěchu. Možná teď by byla po letech oprava levnější.

A tak mám doma nádhernou dekoraci ;)

(občas jsem ho ze sentimentu zapnu, a 3x se záhadně do vypnutí rozjel. Teď už ani ťuk)
Ziik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-06-20 16:24:31

Občas čtu, že pomůže "zapečení" v tomhle případě základní desky. Když nefunguje, tak není moc co zkazit :-)
Akorát nevím na kolik stupňů a jak dlouho, to bys musel vygooglit.
Bobulak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-09-29 16:01:49
avatar
Grafiku jsem zapékal několikrát. Ideální je 160-175stupnů a ne déle jak 15 minut.

Z mé zkušenosti.

Co se týká desky, tak tu jsem nikdy nezkoušel, ale když nefachá, tak není co zkazit

Videí je na netu dost
LubosHa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Máchale, zahoď to 2016-12-30 00:46:14

Většinou si říkám, jestli není lepší ten notebook vyhodit a rovnou koupit nový Jakoby třeba tady Odkaz mají občas i solidní ceny (sám se do ničeho nepouštím, jsem lama), ale většinou řeším už starší notebooky, kde už se to moc nevyplatí. Autorovi ale ěkuji za super článek!
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-07-26 10:22:54

V momentě, kdy je problém na desce, tak je lepší to zahodit. Rozhodně pokud je to stroj s původní cenou kolem 10 tisíc.

Zklamáním ale bohužel dost často končí i prodloužené záruky nebo pojištění proti poškození. Je až s podivem, na co všechno se to ve skutečnosti nevztahuje
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-07-26 10:20:33

No osobně mám zatím nejhorší zkušenost s NTB od Dellu. V podstatě u všech u nás nakoupených to šlo jako přes kopírák. Nejprve odešla nabíječka, pak odešla baterie a pak odešla základní deska. Úplně u všech zakoupených Dellů. Od té doby Dell jako NTB nikdy více. A je jedno, zda to byl Inspiron, Vostro nebo Latitude.
Lenovo si zachovávalo jak takž kvalitu chvíli po převzetí této divize od IBM. Thinkpady se ještě celkem drží, ale jinak je to doslova odpad. S každou generací hnusnější a levnější LCD. Mizerný touchpad se kterým jsme reklamovali všechny kusy jedné série. Další zase měla problém s wifi. Nějak si nepamatuju, že bychom koupili Lenovo, kterému vše fungovalo. Plus jejich pokusy nacpat do NTB v roce 2014 ještě 100 megovou síťovkou ... Prostě odpad doslova.
Paradoxně takový Acer, se kterým byly před 10 lety celkem problémy ... například odeslali jste na reklamaci čistý NTB se závadou a zpátky vám přišel špinavý a reklamace zamítnuta z důvodu polití kávou ... WTF??? . To byl tehdy taky poslední koupený Acer do firmy. V poslední době se ale Acer hodně zlepšil co se týká kvality a v nižších cenových segmentech kolem 15-20 tisíc má jedny z nejlepších displejů.
Asus a HP mi přijdou, že upadli do takového šedého průměru. Asus má dobré stroje v cenovkách 50 tisíc a výše, ale levné jsou opravdu nic moc. HP pak zase byly dlouhá léta neskutečně těžké cihly. Vyfasovat je bylo v podstatě za trest . Kdy kvalita je u nich přímo úměrná ceně. Takže na levnější modely je lepší zapomenout.

Celkově ale pokud si někdo koupí NTB s cenou kolem 10 tisíc nebo pod, tak od toho prostě nesmí nic očekávat. Ano, ceny výrazně klesly, ale ta kvalita klesla také. Jednoho času jsem si říkal, že je to v podstatě asi jedno, protože to stejně všechno smontuje Foxconn a podobní a s tou výslednou značkou to má společné jen to logo, co tam nakonec nalepí a SW balast uvnitř. Ale ukazuje se, že i u těch levných montovaných čínskými dětmi jsou asi na některých linkách ta děcka buď šikovnější nebo starší . Každopádně pokud chcete trochu slušný stroj, pořád za něj musíte dát přes 20 tisíc a ty skutečně slušné jsou pořád kolem 50 tisíc a výše, kde byly vždy. Samozřejmě 9 prodejců z 10 vám bude tvrdit, že pokud koupíte zrovna tento kus za skvělou cenu 9900,- s DPH, tak získáte brašnu zdarma a dáte své ratolesti skvělý multimediální stroj, kde vše léta poběží. No neberte to, když k tomu dají ještě mizerný "antivir" na 30 dnů zdarma a případně tam ještě přidají další bloatware v podobě Office 365 na zkoušku. Bohužel, pokud se v tom vaše ratolest trochu vyzná, kopne vás do zadku hned a přijde zklamání, pokud ne, přijde nejprve radost a pak bohužel zklamání, že se na tom trhá i ten minecraft Tato situace se současnými prodejci je bohužel smutná, ale konkurence je vysoká a snaží se prodat doslova cokoli, když už ten člověk přišel a neskončil hned na Alze.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuČtvrtek, 16 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 730x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaStředa, 15 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1380x
Komentářů: 9
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!Úterý, 14 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1286x
Komentářů: 1
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSN
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSNPátek, 10 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1686x
Komentářů: 1
Nové rozšíření pro DayZ – Frostline
Nové rozšíření pro DayZ – FrostlineStředa, 08 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1155x
Komentářů: 0
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2Pondělí, 06 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1889x
Komentářů: 2