Pohádka: O Jablečném království Tisk E-mail
Napsal Petr Kaštánek   
Tuesday, 15 June 2010
altMůj článek pojednává o fenoménu, který aktuálně vládne hlavám mnoha uživatelů. Pohádka má ukázat i méně znalým uživatelům počítačů, jak to vypadá s temi "žhavými" novinkami od společnosti Apple. Doufám, že se u článku pobavíte jako já při psaní.

 

 

 

Následující článek je můj školní sloh (chodím na gymnázium do 3. ročníku) na téma "Nic není tak velké, aby se to nedalo ještě nafouknout". Výsledkem měl být fejeton. Známka za tuto práci byla chvalitebná. Důvody byly v podstatě tři. Za prvé je to příliš krátké, za druhé to není fejeton, ale pamflet. S těmito chybami jsem celkem souhlasil.

Co mě ale zarazilo, že text je "moc odborný", protože ani "IT babička" pana profesora nedokázala tento článek pochopit. Při psaní jsem myslel, že největší technologickou firmu světa zná snad každý, steně jako její iVýrobky. Zajímalo by mě, zda jsem se opravdu mýlil. Proto se obracím na vás, abyste dali tento článek přečíst někomu, kdo se o IT nezajímá a následně odpověděli na anketu.

A teď už slíbený článek.

 

Ojablečném království

Byl jednou jeden král jménem Števe Jobš, vládce Jablečného království. Tamější obyvatelé svému králi ve všem důvěřovali. Jednou král řekl, že užívání více aplikací najednou nepotřebují. Poddaní, ne nepodobní ovcím, souhlasně přikyvovali a se vším naprosto souhlasili. Občané z ostatních zemí nechápavě přihlíželi, co si to ten pán v černém svetru dovoluje tvrdit. Několik spuštěných aplikací v jednu dobu totiž využívali už mnoho let.

Takovýchto absurdních nápadů měl král více a uváděl je do praxe. Kdyby toto provedli ostatní vládci, měli by se svými obyvateli veliké problémy. Ne však Števe Jobš. Jeho království dokonce ještě více prosperovalo a nikdo netušil, jak je to možné.

Ostatní také nechápali velkou jablečnou daň při koupi výrobků, které se odlišují od cizích jen jiným logem a paradoxně méně funkcemi. Tyto poplatky několikrát převyšují výrobní cenu. Platí se zřejmě za jejich magickou auru a wow efekt, který v lidech vyvolává.

 

Jednoho dne se král rozhodl, že iTelefon je příliš malý. S vidinou: větší výrobek=větší aura=více peněz, začal projektovat iPet. Přiložil vnitřek iTelefonu k větší obrazovce a patřičně zvýšil cenu. Jakmile dílo představil, vzbudil iPet i přes své zjevné nevýhody ohromné nadšení. Jobšovo ego se mezitím zvětšilo, stejně jako obrazovka jeho ivýrobku.

 

Teď už jen zbývá čekat na obří iPet v podobě iTelevize s 42“ obrazovkou, ale stejnými funkcemi. Števe Jobš mezitím vydělává více a více, filozofové nového věku slastně mlaskají a těší se na další nakousnuté jablečné produkty v podobě iDomu, iMěsta a nakonec pojablíčkovaného iSvěta.

 

Díky za přečtení. Doufám, že se článek líbil, ještě prosím odpovězte na anketu.
Pochopí tento článek i BFU?


Starší články


Komentáře
Přidat Nový
2MATRIX [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-16 11:42:42
avatar
Ty si chlapče písal o niečom čomu absolutne nerozumieš,a takto to dopadá ked niekto zo závisti znaží zhodit niečo o čom nemá ani páru,radšej o apple vyrobkoch Z VAS nikto nepíšte!!Nie nadarmo si to kupuje stovky milionov ludí na celom svete a určite to nie je tym že je tam jablko,ale zaručnou funkčnostou,svižnostou,ovladaním a kvalitným spracovaním.Bez ohladu na to či tom ma 1600mhz alebo 400mhz a podobne.
elJohno [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-16 12:31:56
avatar
Zajímavé, že odborníci a fandové Applu, jako TY, tady nikdy žádný článek o téhle problematice nesplodí a jen zatínají pěstičky v diskuzích se slovy "závist", "stovky milionů lidí jsou přece jasným důkazem, že je to sůpr trůpr" a podobně.
Lovap [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-16 13:08:09

Sorry, ale 2Matrix má pravdu. Merítkom úspechu firmy je jej zisk a spokojnosť užívateľov (aby si výrobok firmy zasa kúpili) a to spĺňa Apple bohato. Mimochodom učiteľka to správne vyhodnotila ako pamflet, čiže hanopis a teda nemá takmer nič spoločné s realitou.
Ešte niečo: zdá sa, že ľudia píšúci podobné hanopisy na Apple výrobky majú jedno spoločné - v drvivej väčšine nemali daný výrobok v ruke ...
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-16 13:29:19
avatar
Já měl v ruce iPhone i iPad a mám tu doma poslední iPod i iPod Nano a souhlasím s článkem

Však je to pravda. Článek totiž hovoří o výrobku, který je popravdě neschopný základních věcí a ne o marketingu, který ho prodá, ač ten člověk to pak nevyužije.

Však fakta o výrobcích Apple jsou tu každému jasná. Je to drahé, moc to neumí, má to skvělý SW, avšak bez multitaskingu, a má to skvělý displej a ovládání. Má to drahé, a dobré aplikace, ale každý druhý to má free přes JailHack...no takže jsem to shrnul.
elJohno [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-16 17:13:46
avatar
Ale já taky nic nepíšu o úspěchu firmy. Já jenom upozornil na to, že 2MATRIX a jemu podobní akorát umí v diskuzi bez větších argumentů kritizovat články proti Applu, ale aby sami teda napsali článek o tom, jak je to a to zařízení nesoucí logo Applu úžasné, to né.
Lovap [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Celé zle 2010-06-16 13:18:40

Myslím, že pamflet nehovorí pravdu (ktorý pamflet aj áno, že ). Královstvo evokuje niečo z čoho sa tak ľahko nedostaneš, resp. nemáš na výber. Skôr to malo byť tak, že spolukráli boli viacerý, ponúkajúci rôzne výrobky a napriek tomu kupodivu ľudia viac kupovali výrobky kráľa Jobsa. Vedeli prečo - ostatné výrobky sa pyšnili obrovským množstvom funkcií (ktoré využíva minimum ľudí), výkonom (veľkú časť ktorého zožral neadekvátny systém) a podobne ale boli zložité na ovládanie, ktoré bolo navyše pomalé atď. Jobsove výrobky skrátka mohol používaťkaždý a nemusel sa ani nič učiť - boli jednoduché, krásne a ľahko ovládateľné - a to, milé deti, vyhovuje väčšine
Lovap [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-16 13:19:56

Ehm ... to mal byť samostatný príspevok, nie reakcia na J. Pillára ...
Szajter [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-07-10 18:55:16
avatar
http://www.videacesky.cz/skece/iphone-4-versus-htc-evo
True story
benshee [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-16 12:53:01

TO 2MATRIX: ako by som to jmne povedal popiluzmus a lavicova politika je tiez v mode a pozri kolko maju hlasov, tiez sa to dobre predava a ludia to bastia a nevedia sa dockat dalsieho planeho slubu, ktorich v podstate nakope do zadku. nieje to sice uplne o apple ale tiez ti predaju drahu hracku, z ktorej sa este tesis, ze dokaze menej ako konkurencia. Marketikg im vobec neberiem, maju ho genialny a konkurencia moze len tycho zavidiet pripadne stekat, ze maju lepsie vyrobky a nepredavaju sa tak dobre. Hold ludia potrebuju jednoduche veci...

A k povodnemu clanku. Jasne, ze to nemozu pochopit ani ucitelia a prepac podla mna ani vacsina spoluziakov ak spravne predpokladam, ze polka triedy su dievcata. Ty mozno viec so ci chcel povedat, lebo si o tom nieco precitas ale ta banda uzivetelov o tom neviem ani prd. Zaoberaju sa stym len ludia co citaju a prispievaju an podobne weby a bavi ich technika. Takze asi tak. Clano je kazdopadnek kratky ale to Vam snad povedlai aky ma byt dlhy .
Mara42 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-16 14:57:03
avatar
Pokud tohle měl byt fejeton... No mně osobně to nepřišlo ani moc vtipný, můžeš byt rád za dvojku
Ještě jedna připomínka: Jobs nenosí svetr, ale rolák
MIKRON [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-16 17:29:38
avatar
Co dodat.Jen dík byl jsem mnohými z vás poučen.
Kevin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-16 18:43:27
avatar
Na pobaveni dobre!
vision_fx [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-17 08:41:02

jedine clanky, ktore maju nejaky zmysel o apple su od Michala Rybku....ostastne su FAIL
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-17 12:15:20
avatar
Citace:
jedine clanky, ktore maju nejaky zmysel o apple su od Michala Rybku....ostastne su FAIL


Když pominu tu totální kravinu, že jediné smysluplné články o Apple píše jen jeden člověk na planetě, tak souhlasím s tím, že Úvaha: Co to s námi vlastně hraje Apple za hry? je velice trefná a pravdivá.

My favourite:
Citace:
Apple Story mají vlastní podporu, kam se lidi objednávají i kvůli tak „hloupým otázkám“, jako třeba jak zapojit iPod k počítači a jak do něj nahrát hudbu. To je nepochybně velmi přívětivé – zkuste se zeptat na podobnou věc experta na Windows – bude jenom zírat. (A když se na něco podobného zeptáte na linuxovém fóru, buď si z vás budou dělat legraci, budou vás přezíravě ignorovat – a v nejlepším vás odkážou někam na web.)


Možná tu úvahu špatně chápu, ale říká to co jsem psal už dřív. Apple produkt si koupí jen člověk co chce podporovat pokryteckou firmu, která chce ovečky a ne myslící zákazníky. Zlej Microsoft lidi občas omezuje, ale Apple jim přímo fluše do ksichtu. Takže - zlatej Microsoft, zlatej Android, zlatej linux....
ripple [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-17 13:03:46
avatar
Citace:
Zajímavé, že odborníci a fandové Applu, jako TY, tady nikdy žádný článek o téhle problematice nesplodí a jen zatínají pěstičky v diskuzích se slovy "závist", "stovky milionů lidí jsou přece jasným důkazem, že je to sůpr trůpr" a podobně.

Odborníci a fandové applu totiž vůbec nemají potřebu nějaké články splozovat. Používání apple výrobků v nich vyvolává pocit přesvědčení, že právě toto je to, co hledali. Psaní článků jejichž hlavním účelem je pomlouvat, je přeci pod úroveň spokojeného člověka. Na druhé straně jsou lidé, jež neustále sháňejí jiné, lepší 'cokoliv', ale toto nekonečně neúspěšné hledání v nich vyvolává čím dál větší agresi. Tento druh člověka ale už kvůli tomu co v minulosti proti (např) apple splodil, již nikdy nebude konkurenční výrobky používat. A tak je odsouzen k věčné sebesžírající nenávisti vůči okolí.

Ach je krásné vědět co je pro mne nejlepší, a nemít potřebu to vysvětlovat okolí. Žijeme přeci pro sebe, a ne pro ostatní.
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-17 13:39:56
avatar
Citace:
Odborníci a fandové applu totiž vůbec nemají potřebu nějaké články splozovat.


Kéž by...Sám Apple používal vtipné(alespoň já se fakt smál) a útočné reklamy proti MS. Takže tu máme pomluvu přímo od zdroje . Bylo to tak přehnané(jak pomluvy bývají), že jsem se smát musel. Zaslepených jablíčkářů je na netu taky pár a je zajímavé, že i když jich je výrazná menšina, tak z některých diskuzí má člověk pocit, že Maca má 30% Čechů - samozřejmě mluvím o diskuzích na normálních neapplovských webech.

Ta největší skupina lidí, co nemá od Apple nic a je spokojená, ti z freudovské úvahy nějak vypadla, ale chápu...Brainwashed by Apple
elJohno [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-17 16:29:23
avatar
Já nemyslel, že musí pomlouvat. Ať napíší článek o tom, jak je to jejich zařízení úžasné. Ať vyzdvihnou objektivně všechny klady a ukážou, že za stejnou cenu nabízí Apple víc než jiní.
Citace:
...již nikdy nebude konkurenční výrobky používat. A tak je odsouzen k věčné sebesžírající nenávisti vůči okolí.

Jestli to je mířeno na mě a můj příspěvek - až Apple přijde s něčím, co má lepší poměr cena/výkon než konkurence, klidně si to koupím..
ripple [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-17 17:38:41
avatar
Citace:
Ať vyzdvihnou objektivně všechny klady a ukážou, že za stejnou cenu nabízí Apple víc než jiní.

Apple nabízí za vyšší cenu víc než jiní.
Citace:

Jestli to je mířeno na mě a můj příspěvek...

Není

ripple...........Brainwashed by Apple
DeaDDog..../Error/Brain not found
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-17 18:58:20
avatar
Hele cripple, i kdyby. Je lepší nemít mozek než ho mít vymytý.

Příklady z historie:
Brainwashed by Pol Pot
Brainwashed by Stalin
Brainwashed by Kim Čong Il
Brainwashed by Apple Odkaz
Uznávám, že brainwashing applu je pravděpodobně ten nejpropracovanější, protože jinak si neumím vysvětlit, proč jablíčkářům nedošlo, že ten chlápek na obrazovce je Steve Jobs a oni ty ovce/otroci. Takováhle ironie a absurdita by neprošla ani mistru Goebelsovi v ústavu pro mentálně zaostalé - holt lidská blbost stále ukazuje, že pořád roste.
Odkaz
Apple si hraje na ideologii, státní moc, ale jaksi zapomněl, že některý zákazník nechce být jako ovečka řízená svým pasáčkem, který ví co je pro ní nejlepší. Kdyby to někdo přehlédl, tak tady jsou další zajímavé články o apple failech Odkaz
Odkaz
elJohno [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-17 18:27:39
avatar
Citace:
Apple nabízí za vyšší cenu víc než jiní.

Víc je hodně širokej pojem.. Co víc nabízí?
ripple [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-17 19:01:48
avatar
Pillár, Já prostě nemám náladu to tu víc rozvíjet takže to uzavřeme.
DeaDDog ty jsi zkrátka uživatel se kterým se nedá normálně diskutovat. Možná tak za 2 roky až se naučíš neodsuzovat obsah svého mizerného přípěvku úvodní větou. Nemám o tvoje názory zájem, tak ho přestaň jevit o ty moje.
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-17 19:37:46
avatar
Citace:
Nemám o tvoje názory zájem, tak ho přestaň jevit o ty moje.

Kde jsem naznačil, že jevím zájem o tvoje názory ?
elJohno [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-17 21:23:52
avatar
A jsme zase na začátku - článek nikdo nenapíše, argumenty taky ne.. No můj problém to neni.. HOWGH
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-17 22:15:42
avatar
Já sem byl na rippla zlej tak odpovím za něj. Na iphonu se lidem líbí celistvost konstrukce i materiál, display má taky něco do sebe, operační systém i když měl extrémní sklony majitele šikanovat tak, že málem i volání bylo možný až po jailbreaku a dalších hackerských kouskách je příjemně svižný, prohlížení internetu je jedno z nejlepších.

A jestli to je za tu cenu předražený? To holt musí posoudit každý sám podle svých priorit. Pro mě osobně platí hlavně ta negativa, jelikož pozitivům se konkurence (Samsung Bada+super amoled, android např. v HTC a vynikající Motorole Milestone s hardwarovou klávesnicí vyžadovanou mnoha uživateli, MeeGo a asi nějaký další) hodně přiblížila nebo je překonala.

Problém je hlavně nesvoboda spojená s čímkoliv co má logo Apple, kterou si lidi neuvědomují+ cenzorské sklony kvůli opravdu těžké formě puritánství. Dělat apple trička tak je musíte prát jen v jeho pracím prášku, v pračce značky apple a ženy s větším poprsí by měli zákaz je nosit .
vision_fx [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-17 15:06:01

nieco na odlahcenie

http://technet.idnes.cz/16-nejlepsich-parodii-ipadu-srovnani-s-melounem-a-lustrace-superhrdinu-1ze-/tec_technika.asp? c=A100615_135533_tec_technika_pka#utm_source=Billb oard&utm_medium=banner&utm_campaign=dynamicky-zpravy
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-17 15:25:22
avatar
2010 iPad
2012 iBoard
2014 iMat

Už nejde moc dlouho odolávat, iMat bude tou věcí co mě stoprocentně přivede do náruče Applu .
Longin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-18 11:14:25
avatar
Taky du do iMatu.
Konečně si zapařim ty japonský automatový taneční hry.
Ale zase, když bude mladá stírat, tak kdovíco spustí.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-07-07 10:06:37
avatar
Odkaz
Longin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-06-18 11:11:13
avatar
Števen Ojeboš
Proč lidé z cizích království kupují výrobky jablečného království?
Oni nechtějí Flash, Multitasking, kameru?
Kupují je, protože jsou COOL. Thats all.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-07-07 10:05:21
avatar
A s nima další hromada lidí je COOL. Pak je to ale otázka, jestli jsou stále COOL, když jich je tolik?
hell.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-07-02 16:07:33

Doufám, že autor tohoto slohového cvičení chodí na osmiletý gympl, protože pokud ne...
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-07-07 10:04:07
avatar
Taky mi prošlo pod rukama od Apple snad už kde co a po zvážení pro a proti, mi vždy ve výsledku vyšlo, že to za ty prachy prostě nestojí.
JoBethCasey [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-07-23 16:48:35
avatar
vyjadrim se jen k clanku jako takovemu... u me bys byl rad, kdybys dostal to co jsi dostal Clanek je docela tezko pochopitelny, pro me a tady spol to je v poho, problematiku apple zname, ale ti co to slyseli z rychliku do toho nevidi a to diky tem divnej jmenum. Lepsi by bylo kdyby jsi napsal treba opravdu Steve Jobs a ne tu zkomoleninu a to plati i u tech iVeci.
spokee [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-07-24 22:58:37

kks ? Gymnazium ? WTF ? teraz je iPad blby, na nic, tablet je blby, na nic ... som zvedavy ci to bude tak o rok ked sa rozhybe konkurencia a zacne vydavat podobne zariadenia ...

iPad je proste len drahy luxus, ale vyuzitie ma, tak ako od Apple vsetko
Exorcius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - hrůza, děs 2010-10-11 13:54:25
avatar
Chodil jsem sice jen na průmku, ale za slohovku odevzudanou v takovéhle podobě bych dostal za 5. I na pamflet je to velmi slabé, nezajímavé bez myšlenky.

Co se týče obsahu tak o tom nechci polemizovat. Tenhle boj jablíčkářů proti zbytku světa a naopak se mi zdá ubohý a i dělat z něj téma se mi zdá nudné a o ničem.

Co se týče výtky o odbornosti, tak ji chápu. Kdybych to dal přečíst matce, tak spoustu věcí a náznaků nepochopí. (To že jsou podle mě malinko mimo je věc druhá)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vývoj Cyberpunk 2077 skončil – CDPR chce zrychlit vývoj
Vývoj Cyberpunk 2077 skončil – CDPR chce zrychlit vývojMonday, 27 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 772x
Komentářů: 2
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelem
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelemSunday, 26 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1004x
Komentářů: 1
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!Friday, 24 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1307x
Komentářů: 3
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!Thursday, 23 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1217x
Komentářů: 1
Jak se vyrábí počítačové čipy?
Jak se vyrábí počítačové čipy?Wednesday, 22 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1563x
Komentářů: 0
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventura
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventuraTuesday, 21 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1598x
Komentářů: 3