Spekulace nad hardwarem 2 Tisk E-mail
Napsal Roman Jílek   
Úterý, 05 květen 2009
altDalší pokračování spekulací, které nemusí, ale mohou, souviset se skutečností.

 

 

 

 

 

  Vítám Vás u dalšího pokračování spekulací nad hardwarem. Jelikož, názory na předchozí díl byly většinou kladné, tak Vám nyní přináším pokračování ve formě dalšího dílu.

 

  A hned na začátek se ještě vrátím k ATI Radeon HD4770 a to konkrétně k verzi od výrobce Sapphire. Určitě jste si všimli, že modely všech výrobců jsou naprosto totožné (nepočítám-li přelep na chladiči), jen Sapphire z této řady trošičku vybočuje a to drobným chladičem na napěťových obvodech. Logicky mě napadají 3 možnosti proč Sapphire tento chladič osazuje a ostatní výrobci ne.

 

1. Sapphire si váží svých zákazníku a proto se jim za jejich peníze snaží nabídnout co nejvíc a tudíž by jeho verze mohla při přetaktování dosahovat trošičku lepších výsledků než konkurence.

 

2. Sapphire se pouze snaží odlišit aby měl lepší prodeje.

 

3. Sapphire osazuje horší součástky než konkurence a tyto součástky více topí a proto potřebují lepší chlazení.

 

  No upřímně za nás všechny spotřebitele doufám, že první varianta je ta správná a pokud ne první, tak při nejhorším alespoň ta druhá. Názor nechť si každý udělá svůj.

 

 

 

 

  Tak mě tak napadlo, jestli ATI náhodou nevydá ještě nějakou grafickou kartu HD4860. Jelikož DD nám psal, že 4850 tu s námi už moc dlouho nebude a navíc HD4770 jí dost razantním způsobem šlape výkonnostně na paty, chtělo by to nějakou náhradu, protože při tomto poměru sil HD4850 nemá právě moc šancí uspět. HD4860 by mohla být další kartou postavenou na čipu RV790. Takty bych viděl zhruba na 700MHz pro jádro a 2200MHz pro paměti typu DDR3.

 

  Pro vydání HD4860 hovoří špatný výkon HD4850 v porovnání s nově uvedenou HD4770 a také to, že jádro RV790 na trhu využívá pouze jedna grafická karta (HD4890). Jiná jádra jsou vždy alespoň na dvou kartách (RV740 nepočítám, je na trhu moc krátce).

 

  Proti vydání HD4860 hovoří to, že už nezbývá moc času do vydání nové řady HD5xxx a také to, že se ani nikde nějak o takovéto kartě nehovoří. No ale nechme se překvapit, i tak si myslím, že by si HD4860 svoje kupce našla.

 

 

  V další spekulaci zabrousím ke konkurenční NVIDIA a její „nové“ GeForce GTX295, která bude na rozdíl od předchozí GTX295 používat jedno PCB. Ptám se sám sebe co k tomu NVIDIi vede. A nyní přijdu s odvážnou myšlenkou ;-) Přijde mi trošku zbytečné ještě teď vynakládat určitě nemalý kapitál na vývoj karty, která tu s námi stejně už tak dlouho nebude a nemyslím si, že by nová koncepce karty její výrobní cenu tak razantně snížila, že by se to NVIDIi nějak zvlášť vyplatilo, zvláště když je to v segmentu nejdražších karet, kde prodeje nedosahují tak vysokých počtů jako v nižších segmentech. Já si myslím, že NVIDIA si potřebuje tuto koncepci pořádně vyzkoušet, protože nové GT300 bude ve skutečnosti dvoujádro a bude tak plně využívat všech výhod, které nabízí DX11.

 

 

 

 

  Nyní bych zabrousil k Intelu, v jehož řadách jsem si zatím ještě nezaspekuloval :-). Jediná věc, která mě tak napadla u Intelu ke spekulacím jsou jeho nové Core i5, které se zatím ještě neprodávají. Jestli jsem správně pochopil novinky, které se zatím píšou, tak by jsme se prvních procesorů Core i5 měli dočkat ještě letos a budou ještě vyráběny 45nm technologií. Brzy na to, by však měli přijít jejich 32nm verze, které (jistě mnoho z Vás tuto novinku zaznamenalo) mají mít na stejném taktu o zhruba 10% lepší výkon než stávající Core 2. No jo, jenže to jsou 32nm verze, co ale ty 45nm verze, které tu s námi taky nějaký čas budou. Máme tedy u 45nm verzí očekávat stejný výkon jako mají dnešní Core 2, nebo snad dokonce o chlup horší výkon? Jak to tak vidím, tak prodeje prvních 45nm Core i5 asi nebudou žádná sláva (protože jen blázen by přecházel z Core 2) a všichni asi budou čekat až s čím se vytasí 32nm. Naštěstí pro nás toto čekání by nemělo být moc dlouhé a asi nebudu daleko od pravdy, pokud řeknu, že většina z nás ani na moc úpěnlivě čekat nebude (alespoň co se nákupu týká), protože stávající stav herního průmyslu (i jiného software) nás moc nenutí naše procesory měnit za nové.

 

 

  Tímto bych pro dnešek skončil, doufám, že jsem Vás zase alespoň něčím zaujal a snad se brzy setkáme u dalšího článku.

 

 

 

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
jardop [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-05-05 16:39:45

aj ATI aj NVIDIA by sa podla mna mali sustredit na novu generaciu..
Bennie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-05-06 21:07:40
avatar
Proto aby si NV pořádně vyzkoušela dvojjádrovou kartu na 1 boardu ji nemusí vyrábět masově ne? od toho má laboratoře a pár svých interních testerů...

Je trochu naivní si myslet, že pracují na nové generaci či nové kartě takříkajíc průběžně.. každá generace se dělá cca 2-3 roky dopředu... o tom co je GT300 je už dva roky rozhodnuto, momentálně pomalu začínají pracovat na něčem jako G500, protože G400 už je někde v půlce vývoje
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Jak se vyrábí počítačové čipy?
Jak se vyrábí počítačové čipy?Středa, 22 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 981x
Komentářů: 0
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventura
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventuraÚterý, 21 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1017x
Komentářů: 2
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarma
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarmaPátek, 17 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1093x
Komentářů: 0
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuČtvrtek, 16 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1846x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaStředa, 15 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1697x
Komentářů: 10
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!Úterý, 14 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1518x
Komentářů: 1