Star Citizen - Historie projektu a novinky Tisk E-mail
Napsal Hvězdný Občan   
Neděle, 30 červen 2013
Přejít na obsah
Star Citizen - Historie projektu a novinky
Závěr
alt

 

 

 

 

 • Star Citizen - Historie projektu a nový web

Osobou stojící za rekordmanem crowdfundingu s vybranými více než 11 milionu dolarů z potřebných 21 (v říjnu 2013 už vše překonal a dosáhl na 22 milionů a míří k 24 miliónům -pozn. editora) není nikdo jiný než Chris Roberts, tvůrce her jako je Freelancer, Wing Commander, Privateer nebo Strike Commander. Posledních zhruba deset let se věnoval produkování filmů, kromě nepříliš úspěšné filmové verze Wing Commandera je zodpovědný za  produkci o poznání úspěšnějšího Obchodníka se smrtí. Nicméně loni se vrátil zpět k tvorbě her, protože podle jeho slov nastal čas, kdy může dělat hru tak, jak si ji představoval. Za zmínku určitě stojí, že jeho oblíbenou hrou je Demon‘s Souls, počítače si staví sám (a jsou pěkně výkonné, více zde) a sponzoroval HMD (head mounted display) Oculus Rift, který hra bude samozřejmě podporovat.


 

 • Úvod

Není v mých silách popsat všechno v jediném příspěvku. Navíc je to můj první příspěvek na DDWorldu a s editorem si moc nerozumím. Protože, ale probíhají časově omezené akce, rozhodl jsem se udělat vše pro to, abych rozšířil povědomí českých hráčů o této hře. Pokusím se zodpovědět všechny případné otázky a obavy v diskuzi. Tento příspěvek bude věnován historii projektu a současným akcím, plánuji napsat více o této hře v budoucnosti, vyzdvihnout důležité informace o hře a informovat o různých aspektech hry.

To nejdůležitější, nové stránky hry naleznete zde:robertsspaceindustries.com

Hra využívá aktuální verzi CryEngine 3 a "maximální" minimální nároky budou 64-bitový OS, 4jádrové CPU, 8GB RAM a DX11 GPU (GTX460 nebo lepší). Je možné, že se hru podaří spustit i na slabších strojích, ale má vyjít až za dva roky a i next-gen konzole jsou pro ni málo, takže bych s tím nepočítal. Jedna se skutečně o 100% PC hru, která vyžíme z počítače první poslední, ale odmění vás parádní grafikou, ostatně můžete vidět na jakých strojích pracuje její hlavní autor. Myslím, že pokud bude potřeba ukázat prstem, proč jsou konzole špatné, bude to na tuhle hru, a nejde jen o HW náročnost a grafiku, ale i o podoporované periferie (několik monitorů, 3D monitory, Track IR, Oculus Rift, LEAP, MFD, HOTAS, joystick, klávesnice, myš, gamepad, letecké pedály i letecká křesla... výčet je to opravdu dlouhý a nic, co by mohl zažít konzolový hráč). Zajímavostí je, že sám Chris Roberts zdůraznil, že opravdovou výhodou budou SSD disky, které u ostatních her hrají jen minimální roli, ale kolik her je vyvýjeno primárně pro high-end počítače?

 • Historie

 • Před oznámením projektu

Chris Roberts a malý tým vývojářů a umělců (mezi něž patří i Ryan Church, tedy žádní amatéři) pracovali na prototypu pro kampaň, podle Chrise bylo cílem chovat se k fanouškům jako k vydavateli, s tím rozdílem, že fanouškům jde o kvality hry jako takové a ne o možnosti získat více peněz. V září byly zpřístupněny stránky projektu a zvědavci se dočkali fiktivních příběhů týkajících se historie herního světa pod názvem Time Capsule, stejně jako několika dalších článků. Každý, kdo se na stránkách registroval před magickým datem 10.10.2012 získal tzv. zlatý lístek, což byla především pozvánka na akci oznamující hru Star Citizen a zahájení kampaně, pokud držitel tohoto lístku později přispěl na hru, získá i dosud neoznámený předmět ve hře).

 • Hlavní kampaň

Původním cílem bylo vybrat dva miliony dolarů, a přesvědčit tak velké investory, že o vesmírné simulátory je zájem.

 Jak se ukázalo PC hry ani vesmírné simulátory nebyly mrtvé, jak se říkalo, zejména kvůli neochotě velkých vydavatelů financovat další vesmírný simulátor. Stránky projektu byly přetíženy a přestaly fungovat kvůli náporu zájemců během hodiny od oznámení této hry. Po pár dnech kdy se podařilo vybrat kolem milionu dolarů na záložní stránce a obnovit provoz webu byla oznámena podpůrná kampaň na proslaveném kicstarteru s cílem vybrat 500 tisíc doalrů. Šlo o první velký projekt využívající dvě kampaně současně (řada projektů využívala kicstarter a poté přestoupila k vybírání dalších peněz prostřednictvím PayPalu). Star Citizen se liší také v tom, že kromě PayPalu umožňuje platit i pomocí Amazonu nebo přímo platební kartou. Každopádně během kampaně trvající něco málo přes měsíc se podařilo dosáhnout nejen vytyčeného cíle, ale i všech bonusových cílů (tzv. stretch goals) a s vybranými 6,2 miliony dolarů šlo o nejúspěšnější hru financovanou přímo hráči, na kickstarteru se vybralo přes dva miliony dolarů a na stránkách hry pak přes 4 miliony dolarů. Předchozím držitelem rekordu byl projekt Eternity

 • Po kampani

Tím však příběh ani úspěchy připravované hry Star Citizen nekončí. Vybírání peněz neskončilo, protože se objevovali noví lidé, kteří se dozvěděli o této hře pozdě a chtěli přispět. Autoři hry zahltili fanoušky aktualizacemi z vývoje hry i fiktivními příběhy z herního světa poodhalujícími herní mechanismy. Dokončené lodě dostali reklamní brožury (Aurora,300i) a speciální prodejné akci, v případě 300i šlo i o reklamní video z pohledu hry, cílem je totiž hráče pohltit v herním světě. Nakonec tak padl celkový rekord v crowdfundingu (platbě zákazníky předem) a byl překonán desetimilionový rekord projektu Pebble Watch.

 • Spuštění nového webu

28. června 2013 pak byl spuštěn nový web. Důvodem bylo především zvládnout nápor obrovského množství fanoušků projektu (přes 200 000) a usnadnit nákup herních předmětů i možnost je proměnit na kredit a použít na nákup něčeho jiného. Také se změnil cíl a místo původních dvou milionů je cílem vybrat milionů hned 21, což by měla zafinancovat kompletní vývoj hry bez potřeby externích investorů, což sníží dlouhodobé náklady projektu a zajistí, že hra bude skutečně tcílena na hráče, kteří ji nejen budou hrát, ale především financovat od samotného počátku.

 • Budoucnost

Do 6. července je možno si hru předplatit za nižší cenu a získat celou řadu limitovaných lodí, které se v budoucnu neobjeví vůbec nebo jen na omezenou dobu, navíc s doživotním pojištěním (LTI – Lifetime insurance)

Srpen 2013: Hangar module (zde uvidíte své zakoupené lodě, začne se s těmi běžnými, postupně budou přidány další, jak budou hotové, také přibude pravděpodobně více možností co v hangáru dělat, jak budou postupně implementovány do hry) pre-alfa verze

Konec prosince 2013: Dogfighting module (klasický deathmatch za účelem balancování lodí a různých konfigurací zbraní) alfa verze

První pololetí 2014: Planetside/Social module ('MMO' aspekty hry, implementování baru...) alfa verze

Třetí čtvrtletí 2014: Squadron 42 module (single player/co-op kampaň) alfa verze

Čtvrté čtvrtletí 2014: Persistent universe (multiplayer) beta berze

První pololetí 2015: Vydání hry!

 • Doporučení:

Doporučuji si dobře rozmyslet, co vlastně chcete, jestli chcete jen základní hru, je to v pořádku a nemá cenu utrácet stovky dolarů, hra není stavěna na principu pay2win a dražší lodě nejsou nutně lepší, navíc je můžete získat ve hře. Jednáse skutečně spíše o možnost podpořit nezávislý vývoj her než trvalé zajíštění vítězství ve hře.

 Základní hra, která opravňuje ke vstupu do alfy a bety a základní lodí - Aurorou

 Základní hra s LX verzí Aurory, kožené křeslo možná neoceníte, ale naštěstí to není jediný rozdíl.

O poznání dražší balíček, ale obsah stojí za to a obsahuje loď zvanou Constellation (S texturami ve hře vypadá o poznání lépe, ale na aktualizovanou reklamní brožuru si musíme počkat). Každopádně tahle loď je momentálně nejoblíbenější u autora hry a u mě také. Navíc jsou to vlastně dvě lodě za cenu jedné (no možná za cenu několika, ale Constellation je opravdu velká, i když ne největší).

 • Lodě:

Aurora LX ($25)  – luxusní verze obyčejné Aurory, nestojí moc a

 

Avenger ($60) - další z levnějších lodí a úplná novinka

M50 ($80) - Malá závodní loď, pravděpodobně jedna z nejrychlejších ve hře

  

Caterpillar ($225) - Pirátská loď určená k obsazení jiných lodí, vyžaduje pro tenhle účel ale posádku.

 

Starfarer ($175) - Velká loď s obřím nákladním prostorem, navíc je to tanker, ale nevýhodou je špatné uplatnění v boji.

 

 • Další doporučení

Předplatné - jde především o přístup k více informacím o hře a detailnější pohled do zákulisí, samotná hra předplatné nevyžaduje.

Další limitované nabídky 

Gladiator ($150) – lehký bombardér

Loď ze série 300 - (315p pro průzkum, 325a pro boj a 350r na závodění)

Retaliator ($250) - Těžký bombardér, také vyžaduje posádku, ale má plno věží.

 • Historie aktulizací - čtení na dlouhé zimní večery :)

Vývojáři hry se nijak netají postupem prací a aktualizacemi a technickými podrobnostmi, takže pokud máte zájem to sledovat, což se u málokteré hry takhle to podrobna vidí, můžete zde:

A teď se podíváme na dalších pár zajímavostí  ... 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Diablo 4 v uzavřené BETA! Zase katastrofa?
Diablo 4 v uzavřené BETA! Zase katastrofa?Čtvrtek, 16 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1791x
Komentářů: 5
SHAZAM! Fury of the Gods v kinech – zbytečně?
SHAZAM! Fury of the Gods v kinech – zbytečně?Středa, 15 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1020x
Komentářů: 0
Nové Intel Sapphire Rapids procesory jsou hodně špatné
Nové Intel Sapphire Rapids procesory jsou hodně špatnéStředa, 15 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2365x
Komentářů: 1
HALF LIFE v Ray tracingu? Zajímavé, ale zbytečné.
HALF LIFE v Ray tracingu? Zajímavé, ale zbytečné.Pondělí, 13 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1801x
Komentářů: 1
The Last of Us Part I pro PC se blíží!
The Last of Us Part I pro PC se blíží!Čtvrtek, 09 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1724x
Komentářů: 9
Starfield má nové datum vydání! Kdy se dočkáme?
Starfield má nové datum vydání! Kdy se dočkáme?Úterý, 07 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1364x
Komentářů: 1