Wings of Prey - pokračování legendárního IL-2 Tisk E-mail
Napsal Radek (siddhi)   
Pátek, 15 leden 2010
altS koncem minulého roku přišla na trh leteckých simulátorů hra Wings of Prey. Jedná se vlastně o novodobé pokračování legendárního a v tomto segmentu kultovního IL-2: Sturmovik. Podívejme se, jak vypadá a co přinesla hra nového.

 

 

Co si budeme povídat, na trhu leteckých simulátorů je poměrně pusto a prázdno a v kategorii válečných leteckých simulátorů je vlastně jediná volba a to legendární IL-2. Po dlouhých letech se konečně fanoušci letadel můžou radovat. Je tu Wings of Prey - nový IL-2.

 

IL-2:Sturmovik

Snad žádná jiná hra nedokázala být tak dlouho nejlepší ve své kategorii, jako IL-2: Sturmovik. Ta kraluje na trůnu válečných leteckých simulátorů již devátým rokem. Za celým úspěchem této hry stojí bývalý ruský letecký inženýr Oleg Maddox, jehož životním snem bylo zprostředkovat pocit z řízení letadel běžným lidem, kteří by se k tomu nikdy nedostali. Již v roce 1992 založil společnost Maddox Games a začal nabírat zkušené inženýry a nadějné programátory a v roce 1996 započali vývoj nového leteckého simulátoru, který spatřil světlo světa v roce 2001.

"Stvořitel" IL-2 - Oleg Maddox ve společnosti Curtissu P-40 "Kittihawk"

Po obrovském úspěchu tohoto simulátoru firmu Maddox Games odkoupila společnost 1C a za spolupráce s Ubisoft se hra dostala k hráčům po celém světě. V roce 2006 se fandové letectví dočkali nové rozšířené verze hry - IL-2: Sturmovik 1946, ve které se objevilo 32 nových letadel a neuvěřitelných 200 nových misí (tomu říkám rozšíření hry). Navíc se uctívači této hry dočkali přídavného DVD s fotografiemi a videi o tom, jak celá hra vznikala, ale i třeba o tom, jak probíhal celosvětový turnaj v IL-2 pořádaný v Číně.

V IL-2: Sturmovik 1946 se objevili i experimentální letadla ze sklonku 2. sv. války

 

Wings of Prey

Píše se datum 25. 12. 2009 a svět se dočkal nového pokračování - Wings of Prey. Nutno podotknout, že jde čistě o PC titul, který vychází z velmi úspěšného konzolového titulu IL-2 Sturmovik: Birds of Prey. Vše mají na svědomí stále ti samí vývojáři. Spolu s vydáním této hry vyšlo také hratelné demo se dvěma misemi a právě toto demo jsem jak se patří vyzkoušel. Stahovat můžete třebas z Gamershells.com.

Tentokrát si dali tvůrci záležet i na grafické podobě hry

A co nám nový díl nabízí? První věcí, které si musí všimnout každý, je zcela nová nádherně vypadající grafika. Druhou záležiltostí je určité zjednodušení celé hry. Ta se již netváří jako ultimátní simulátor, ale spíše jako nějaká arkáda a nutno říct, že při zvolení arkádového chování letadla vlastně o arkádu jde a hru si užije každý i bez nějakého kniplu na stole. Stačí však přepnout obtížnost a máme tu opět dokonalé reálné chování letadla, tak jako jsme u IL-2 zvyklí. Značně zjednodušeno bylo nastavení obtížnosti, stejně tak herní mapa, i celkové podání hry. Vše je nasměrováno tak, aby si hru užili nejen uctívači naprosté simulace, ale i běžní hráči. Ono až čas ukáže, zda to byla správná volba. Osobně mám ten pocit, že ve vývoji hry se více než bylo třeba angažoval Ubisoft - známý to vydavatel arkádových her, který nedávno vydal leteckou arkádu Heroes Over Europe, kde je určitá podobnost s Wings of Prey očividná. V každém případě vřele doporučuji demo hry vyzkoušet, ať už patříte do kultu uctívačů IL-2, fanoušků letectví, či si jen chcete vyzkoušet něco jiného, než přiblblé CoD (pardon, ale to sem si nemohl odpustit - narážek na CoD není nikdy dost :)).

 

 

Wings of Prey vyšel již 25. 12. 2009, nutno však podotknout, že jen ve formě elektronické distribuce (lze zakoupit na Steamu, či ruském yuPlay). Krabicová veze hry by se na trhu (včetně českého) měla objevit o měsíc později, tedy 25.1.2010.

Doporučená konfigurace:

* Processor: Intel Core 2 Duo 2400 MHz
* RAM: 2048 Mb
* Graphic card: NVIDIA GeForce GTS 250 512 Mb
* HDD: 10 Gb free disk space
* OS: Microsoft Windows XP SP3 with DirectX 9.0c / Windows Vista SP1 / Windows 7
* Sound card: DirectX compatible with support 5.1
* Internet connection: 512 Kb/s
* Keyboard, mouse, joystick

Oficiální stránky hry: www.airwargame.com

 

A na závěr pro reálnější ilustraci přidávám pár videí, kterak jsem se proletěl:

 

1. Vzlet - při arkádovém nastavení se klapky ovládají automaticky a je možné provádět přemety a výkruty, při kterých byste v nastavení simulátor okamžitě ztratili vztlak a zabodli se do země.

 

 

 

2. Souboje - opět při arkádovém nastavení, není problém sundat pár desítek nepřátel.

 

 

 

3. Volnost pohybu - po dokončení mise můžete hru ukončit nebo společně s kolegy dorazit zbývající nepřátele a pak si zaletět prohlédnout nádherně zpracované pobřeží Anglie.

 

 

4. Přistání - aneb ukázka toho, jak se to nemá dělat.

 

 

 


Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-15 23:58:28
avatar
Vypadá to slibně. Kdo zvládnul přelouskat a aplikovat manuál ke starým sturmovikům tak by měl dostat průkaz na rogalo . To jsou přesně ty typy her, které chtějí od hráče trochu víc a pak i víc dají. No bude to mít těžký - IL-2 1946 je legenda a myslím, že nejobsáhlejší simulátor vůbec (co do počtu letadel), na druhou stranu nová grafika určitě hodně pomůže, takže i případný menší chybky nebudou klíčový.
Dancer [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Myslím, že ne Time 2010-01-25 15:55:42

Vím, že Váš komentář byl jen slovním obratem, ale mohu Vás ubezpečit, že i kdybyste si ten manuál přečetl 10x, tak se s rogalem neodlepíte. Pilotní průkaz na něj mám a je to něco naprosto jiného. Spíše si troufnu tvrdit, že více šancí byste měl s jednomotorovým letadélkem (nějaký UL), než s rogalem.
Mc Baxxter [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-16 11:59:31
avatar
Čekal sem víc, než jenom port z konzolovýho Birds of Prey, je to sice slušná hra, ale dle mýho na to na předchozí díly nemá...
siddhi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-16 15:38:27
avatar
port z konzole to určitě není. Hra je komplet udělaná od znovu . Z konzolového Birds of Prey pochází spíše jen samotný nápad vytvořit tuto hru a možná náplně některých misích.
Mc Baxxter [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-16 20:41:06
avatar
Hrál sem demo tak i plnou verzi X360 verze a pak demo PC verze a demo PC a X360 je naprosto shodné ve všem a počet misí souhlasít s Birds of Prey, takže opravdu nevim. To že to to řikali je fajn, ale těžko by to byly schopný vydat pár měsícu po konzolovce, to by asi těžko dokázali stihnout udělat další hru : )
siddhi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-16 21:04:20
avatar
pokud něco nazveš "jenom port z konzole" chápu tím, že prostě je vydána konzolová hra na PC i s přiblblým ovládáním a se vším všudy.
Tato hra byla překopána jak v ovládání, tak v grafice a hlavně v chování letadel.
Mc Baxxter [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-17 00:00:55
avatar
Jediný s čim souhlasim je ovládání, grafika je jiná v tom, že má "pouze" neomezné FPS a chování je stejné (mám k PC připojenej X360 joystick) a neřikám to podle nějaký chytrý stránky vycházim z vlastních zkušeností : )
siddhi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-17 15:58:10
avatar
takový dotaz: u Birds of Prey je taky možnost zvolení tří různých obtížností (s tím, že při nastavení obtížnosti simulator je hra prakticky nehratelná na ničem jiném než na pořádném joisticku)?
A je možnost u Birds of Prey zapnout Antialiasing a antizotrophy vyhlazování, či Motion blur.
Nemluvě o tom, že v PC demu nelze nastavit nejvyšší rozlišení textur, které je až v plné hře.
Mc Baxxter [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-17 17:16:57
avatar
Ano obtížnosti samozřejěm nastavit dovoluje a ano všechny tři : ) S grafikou ja asi jasný jak odppovim, ale všech těhlech featurek sem si všim i u konzolový verze, akorát se to nastavení měnit nedá. Ale podle dema, je jediná výhoda ve vyšší rozlišení a neomezných FPS podle HW. S těmi nejvyššími texturami nevim, ale nejsem si jistej jestli je problém v grafice, protože ta už na konzoli je dost užasná a třeba HAWX se an to dívá z utivé vzdálenosti. Navíc moji teroii podporuje jeste fakt, že grafické nastavení se nastavuje ještě než spustíš hru a to se tak u konzolových portů dělá : )
siddhi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-17 17:55:37
avatar
nastavení grafiky před spuštěním mají i čistě PC hry, ale tady je to tím že je použit modernizovaný engine z původního IL-2, ve kterém se komplet veškeré nastavení jak grafiky, tak hry provádí před spuštěním.

Ale pokud je samotný letový model, chování letadel, průběh misí naprosto stejné, tak se hold musíme smířit s tím, že nám vydavatel hry lže a to hezky přímo...
Mc Baxxter [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-18 17:13:24
avatar
No oni prej připravujou ještě něco na konec roku : ) Nicméně jako chování je už tady myslim dostatečné, vůbec je to dobrá hra (koupil sem si i PC verzi kvůli joysticku kterej bratr přines domu), ale prostě s označenim "je to uplně jiná hra, ne to co bylo na konzoli" tak s tim nesouhlasim : )
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Přistání 2010-01-16 14:03:50
avatar
To přistání je dobrý. Já pořád čekal, kdy sebou plácneš o tu zem a nakonec to skončilo v budově To nemá brzdy bo co
siddhi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-16 15:40:11
avatar
brzdy by mně převrátili na čumák. Sem si prostě špatně naletěl a musel rychle klesnout, takže sem mněl velkou rychlost
elancer [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-16 17:18:54
avatar
Po dlhšej dobe konečne ozaj krásna hra na PC.
(nemám na mysli grafiku)
siddhi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-16 17:45:37
avatar
jo jo. A nebýt konzolí, tak by tato hra vůbec nevznikla. A porád mně někde bude tvrdit, že konzole škodí PC hraní
zumpar1234 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-16 23:46:16
avatar
To nemôžeš vedieť že by nevznikla. Veľmi precenuješ konzole nie každá hra sa tam predáva ako Gears of War alebo CoD: MW2
siddhi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-17 03:24:04
avatar
já věděl že se ozveš
Kfirr64 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-16 23:12:15
avatar
Pozor!!! Wings of prey neni pokracovani il2 sturmovik uz jenom proto ze to je arkada pokracovani il2 bude az BOB Storm of war ktere snad letos taky vyjde
Mc Baxxter [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-17 03:50:50
avatar
No osobně nevim, ale kdo to uhraje na nastavení "simulator" ten je u mě borec. Tohle je díky fyzice to nejreálnější (nejobtížnější) co sem měl šanci spatřit...
siddhi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-17 15:40:58
avatar
pravda Storm of War: Battle of Britain, ale co tak sleduji tak s vydáním to zatím moc nevypadá (jde o takový dlouholetý projekt Olega). Ale Wings of Prey nazývat arkádou nelze. Stačí si vyzkoušet v nastavení "simulátor" se letadla chovají naprosto reálně jako u IL-2. Je pravda, že náplně mise jsou arkádovějšího rázu, ale hold...
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-17 15:57:28
avatar
Pokud letový model nedoznal úhony a protivníci mají mozek tak není nic ztraceno .Jinak k poznámce Mc Baxxter no tyto hry vyžadují opravdu dobrý Hardware na ovládání(jak já říkám tady končí sranda a odděluje se zrno od plev ps.to žertem .)Né každý je potrefený blázen který učůrává blahem nad každou zmínkou že se letový model a realita přibližuje reálnému letadlu.
siddhi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-17 17:49:52
avatar
Mno, to že tento letový model vytvořila banda leteckých inženýrů a pilotů mluví za vše.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - no kdo nezná IL2 2010-01-16 23:22:38
avatar
Já si kvůli němu koupil Joystick Saitek X52 Pro Flight control systém.Ta hra je srdeční záležitost.
HonzaN [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-17 20:10:40

a co AI
Vypadaj, že nějak nereagujou
siddhi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-17 20:43:24
avatar
umělá inteligence nepřátel je perfektní a řídí se přesně podle pravidel leteckých soubojů. Pokud letí bombardovací svaz letadel, jsou bombardéry mnohem víc v bezpečí když drží formaci - můžou tak koncentrovat palbu na jeden cíl. Naopak stíhači se vždy navzájem kryjí a když ostatní útočí zůstávají někteří co jim kryjí záda z větší výšky.
Spíš občas trochu zaostává inteligence spolubojovníků, kteří nějak občas neví co mají dělat
HonzaN [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-01-17 22:13:26

zkoušel sem jen demo, ale nějak nebyl čas pořádně vyzkoušet.
Docela bych si zalítal
edit : blbě čtu, sorry
houbaxxl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - jak na to pratele ? 2010-03-16 21:56:09

nazdar kluci litavy, mam vsechny verze sturmovika, a i dnes mi prisla wings of prey. mam Saitek X52 a placu tady , jelikoz neumim nastavit na tech cudlikach strileni kulometem a delem, a navic ne ze bych byl levej, ale ve virtualnim kokpitu neudrzim v zamerovaci nemce , natoz abych ho sestrelil. strilim nejakym tlacitkem v levo a potom i koleckem v levo, tedy tim kde nemaj zbrane co delat. je mi 49 ale nemohu se do toho dostat pratele. kdyby byl nekdo tak hodny a venoval mi nekdy k veceru trosku casu treba na skype tak muze i prijet ke me do kempu tady u Jicina a ja se mu budu revansovat nekolika skotskymi ci dobrym pivkem, ale chtel bych si zaletat proboha a zastrilet hehehe dekuju predem za kazdou pomoc ;) btw nejde mi na tom X52 ani nastavit priblizovaci kamera. zadam nekoho o pomoc , ne o to ze sem nesika
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 761x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 789x
Komentářů: 3
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1491x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Pátek, 12 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1331x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciČtvrtek, 11 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1135x
Komentářů: 4
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Středa, 10 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1770x
Komentářů: 6