Casemodding – úpravy počítačů - Jak začít Tisk E-mail
Napsal DigitalDooM - Jan Stach   
Pondělí, 05 červen 2006
Přejít na obsah
Jak začít
Jak začít
čeho se vyvarovat

 

 

 

 

Možná mnoho lidí překvapím, ale casemodding není nějaká nová záležitost. Již pěkných pár let se spousta a spousta lidí chlubí po světě svými výtvory. Počítač již dlouho nemusí být jen ošklivou šedou krabicí. Ve světě je casemodding opravdu hojně rozšířen. Pořádají se velké výstavy a soutěže. K nám modding, jako takový dorazil poměrně nedávno, ale již v několika posledních letech se v republice objevilo pár nadějných lidí, které modding opravdu začal bavit a z jejich dílen vycházejí opravdu zajímavá díla, která se již dají srovnávat se zahraniční konkurencí. Důkazem můžou být již první úspěchy českých borců na zahraničních soutěžích. ( o tomto vám brzy nabídneme podrobnější článek a reportáž).

Ale pojďme přímo k tomu, o čem bude dnešní článek. Casemodding není jediným druhem úpravy počítačové skříně.  Existují dva základní druhy úprav.  

Tuning:

Tuning je vylepšení provozních vlastností. Je to přesněji snaha o zvýšení výkonu a optimalizace chodu PC. Je to většinou spojeno se zvyšování účinnosti chlazení a následnému získávání maximálního výkonu pomocí například taktování součástek.  Tuning je víceméně specifičtěji zaměřen. Často je však nakonec součástí casemoddingu. Tuningu a jeho součástím se budeme věnovat podrobněji v dalších článcích. Nedávno jsem například rozebral problematiku chlazení zde.

Casemodding:

O tom se dnes budeme bavit mnohem více. Casemodding je spojení dvou anglických slov. Tedy CASE, což je v naší terminologii myšleno, jako počítačová skříň. Modding zase znamená úpravu či vylepšení.  

Již z názvu je tedy patrné, o co v casemoddingu především jde. Impulsem je většinou udělat z běžné CASE originální a výjimečnou. Udělat výjimečnou CASE není až takový problém, pokud to děláte sami, tak je 99% jistota, že jak to provedete a uděláte, tak nebude žádná jiná počítačová CASE na světě vypadat zcela stejně. Ovšem vytvořit dílo originální, či spíše originálně, tak to je zcela jiná otázka.

Casemodding je zejména o nápadu. A samozřejmě se nejvíce cení váš nápad. Nezřídka se setkávám s mnoha návštěvníky fór a diskusí, kteří nahodí několik foto své stávající šedé počítačové skříně a hned se ptají, co s tím mají udělat. S takovou se do moddingu ani nepouštějte. Inspirací je na internetu opravdu požehnaně. V tomto článků jich několik vidět můžete. Inspirujte se tam, zkuste si něco jednoduchého sami a určitě vás během toho napadnou další a další věci. Tohle je začátek valné většiny později vynikajících casemodderů.

Já sám jsem začínal stejně, můj první projekt můžete vidět zde. Sami na něm vidíte mnoho a mnoho nedokonalostí. Stejně, jako na něm můžete vidět právě inspiraci jinými mody. Přístup k tvorbě a vůbec stylu modování je u každého individuální, což je jedině dobře. Za chvíli by to tu mohlo být poměrně jednotvárné. Já sám preferuji spíše zajímavost než střídmost a jednoduchost.   

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarma
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarmaPátek, 17 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 712x
Komentářů: 0
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuČtvrtek, 16 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1404x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaStředa, 15 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1559x
Komentářů: 9
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!Úterý, 14 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1420x
Komentářů: 1
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSN
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSNPátek, 10 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1881x
Komentářů: 1
Nové rozšíření pro DayZ – Frostline
Nové rozšíření pro DayZ – FrostlineStředa, 08 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1191x
Komentářů: 0