Assassin’s Creed Valhalla: TEST výkonu GPU, CPU a RECENZE – nejlépe vypadající hra současnosti? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Neděle, 22 listopad 2020
Přejít na obsah
Assassin’s Creed Valhalla: TEST výkonu GPU, CPU a RECENZE – nejlépe vypadající hra současnosti?
TEST výkonu GPU a CPU - Technické zpracování hry
Závěr a hodnocení

 

 

  • TEST výkonu GPU a CPU – technické zpracování hry

Hra používá stejně jako předchozí díly herní engine Anvi. V tomto případě jeho nejaktuálnější verzi Anvi Next engine 2.0 s novými optimalizacemi a vylepšeními. Nativně používá DirectX 12 a Windows 10.

Novinka dostala také výrazně více optimalizací, na hře spolupracovalo AMD. A hned v úvodu tak uvidíte logo AMD RYZEN. Je to ale také jedna z prvních her, která trochu počítá s RDNA 2 architekturou nových AMD Radeon grafik. A jedna z prvních her, kde je výrazněji vidět vliv technologie AMD Smart ACCESS MEMORY, která umožňuje RYZEN 5000 procesoru přístup k plné kapacitě paměti Radeon RX 6000 grafiky a nabídnout tak dodatečný výkon. A u téhle hry je to dost viditelný bonus.

Nicméně samotná hra na to, jak je rozsáhlá s extrémně propracovanými detaily prostředí, nasvícení a všeho, tak není zase tak HW náročná. Ultra nastavení náročné je, ale pokud u několika prvků snížíte nastavení na High, dopad na vizuální kvalitu je naprosto minimální, ovšem získáte třeba 25% FPS navíc.

A hra vypadá opravdu fantasticky, jednotlivé oblasti se vizuálně hodně liší, všechno má ale ostré detaily, textury a efekty a spousta zvířat a lidí. Hra prostě působí velmi živě a atmosféricky. Asi ne tak, jako předchozí Odyssey, ale to je asi dáno prostředím, kdy starověké Řecko, versus ranně středověká Anglie je přeci jen rozdíl.

HW požadavky přitom nejsou na to, jak dobře hra vypadá, až tak krvavé. Doporučeno je ale SSD, grafiky s 8GB paměti a ideálně 16GB RAM, pak si můžete užívat vysokých detailů. A jak šlape v praxi?

 

  • Výkon grafických karet

Tahle hra představuje ideální příležitost k provětrání naší nové hlavní testovací sestavy s procesorem AMD RYZEN 9 5950X a Radeon RX 6800 XT grafikou.

Pro hru také již vyšly optimalizované ovladače obou dodavatelů GPU (AMD a NVIDIA) a testujeme tedy s nejaktuálnějšími ovladači určenými pro tuhle hru. A takhle to vypadá:

I na Ultra detaily se v 1080p dá hrát hra i na starších kartách jako RX 580. Není ale bez zajímavosti, že AMD se zde hodně daří. Například RX 5700 XT naprosto drtí mnohem dražší RTX 2070 SUPER a je na úrovni 3x dražší RTX 2080 TI! To je síla. Nové Radeon RX 6800/6800XT jsou pak kategorií sama pro sebe. A to lze ještě zapnout tu AMD Smart ACCESS MEMORY (SAM), která přidá ještě další výkon!

Ani ve vyšším rozlišení 2560x1440 není hraní při 60FPS problém, u slabších karet pak stačí ubrat na detailech a půjde to také. Pořadí modelů se moc nemění a SAM technologie i tady funguje se zajímavým přínosem.

Až 4K v plných detailech je náročnější, ale i tady se na 60FPS dá dostat. A 30FPS u slabších karet je také „hratelných“. Opět tedy když snížíte nastavení, zahrajete si ve vysokých detailech na nějakých 50FPS i s grafikami typu RX 5700 XT apod.

 

  • Výkon procesorů

Tady je zajímavé to, že v případě kombinace nových RYZEN 5000 (ZEN3) s RX 6000 (RDNA2), lze zapnout tu Smart ACCESS MEMORY (SAM) technologii a ta zvedne výkon docela měřitelně. Jinak mezi CPU u téhle hry není zase takový rozdíl.

Hra totiž používá efektivně pouze 8vláken, využít dokáže až 12, ale efektivně jen 8, což pro současné procesory není žádná výzva a určitě ne pro náš 32vláknový RYZEN 9 5950X.

 

  • Ostatní technické zpracování

Kromě velmi pěkné grafiky a detailů má hra také solidní ozvučení i hudební doprovod. Ovládání je také vychytané i na kombinaci klávesnice + myš je všechno krásně plynulé v kombinaci s perfektním vyladěním soubojů apod. Snad jen používání speciálních dovedností si pře-mapujte na boční tlačítka myši apod.

Takže k závěrům … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Aliens: Fireteam – nová hra s Vetřelci v první ukázce!
Aliens: Fireteam – nová hra s Vetřelci v první ukázce!Pátek, 05 březen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 195x
Komentářů: 0
Hotovo! EA převzala CODEMASTERS a s ním série DiRT, GRID i F1
Hotovo! EA převzala CODEMASTERS a s ním série DiRT, GRID i F1Úterý, 02 březen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 922x
Komentářů: 9
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1906x
Komentářů: 4
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1489x
Komentářů: 1
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!Úterý, 23 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1818x
Komentářů: 9
DIABLO II v moderním provedení – záběry z Resurrected
DIABLO II v moderním provedení – záběry z ResurrectedSobota, 20 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2585x
Komentářů: 13