Cyberpunk 2077 v2.1 – RECENZE kompletní hry a TEST výkonu GPU a CPU – konečně skvělá hra? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 29 prosinec 2023
Přejít na obsah
Cyberpunk 2077 v2.1 – RECENZE kompletní hry a TEST výkonu GPU a CPU – konečně skvělá hra?
Test výkonu GPU, CPU a technické zpracování hry
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • Cyberpunk 2077 v2.1 – RECENZE kompletní hry a TEST

                                                výkonu GPU a CPU – konečně skvělá hra?

CD Projekt (dále CDPR) je jedním z nejlepších a nejpopulárnějších herních studií, které dalo světu zejména vynikající herní zpracování zaklínače, Zejména Witcher 3 je mnohými považován oprávněně za jednu z nejlepších počítačových her všech dob. Není tedy divu, že jejich další projekt, herní zpracování světa Cyberpunku, bylo jednou z nejvíce očekávaných her posledních let. Nicméně přišel šok. CDPR se stal tím, co roky kritizoval. A to dokonce i přímo ve hře samotné. Megakorporací, která upřednostnila snadné zisky před vším ostatním i zájmy zákazníků. Peníze bohužel většinou kazí lidi. Speciálně herní vývojáře. Není žádnou náhodou, že nejlepší hry od časem nejlepších a neuznávanějších vývojářů vznikaly, když jejich tvůrci měli peněz málo, nebo nedostatek. A potřebovali prostě uspět. Jejich zápal a práce tak vypadaly jinak a dávali si hodně záležet. Bohužel s úspěchem, a tedy penězi, nastoupila pohodlnost. Vytrácel se zájem o kvalitu, a nastupoval korporát, velké peníze, investoři, akcionáři a tedy kvartálně hnané zisky za každou cenu, bez ohledu na kvalitu a hráče. Tento koloběh věcí jsme viděli 1000x v herní branži. A uvidíme i nadále.

CDPR v roce 2020 prostě demonstroval, že se stal dalším studiem, kterého peníze a úspěch prostě zkazili. Jeho šéfové se sice za zpackané vydání Cyberpunk 2077 (dále CP2077) několikrát omluvili, ovšem nikdy nevysvětlili, proč se skutečně rozhodli, jak rozhodli. Tedy zjevně nehotovou hru vydat. V naší původní recenzi, kterou jsme udělali pár týdnů po jejím vydání, jsem jasně řekl, že potřebuje další 1-2 možná spíše 3 roky práce, aby se alespoň přiblížilo velkým slibům, které CDPR veřejně všem dal.

V prosinci 2023 ty tři roky uběhly. A jen pár týdnů před tímto výročím CDPR vydal CP2077 ve verzi 2.0 s výraznými změnami a předělávkami, kterou následně rychle doplnila verze 2.1, jež by měla být finální. Spolu s tím hra dostala nakonec jen jediný, za to pořádně hutný klasický placený datadisk a „DLC“ rozšíření, jménem Phantom Liberty. Ten přináší nejen zcela nový příběh a otevírá zcela novou lokaci na hlavní mapě, ale celkově doplňuje celou hru i její hlavní příběh. A tak jsem usoudil, že je čas udělat novou recenzi samozřejmě spolu s kompletním testem a benchmarkem hry. Tak se na to podívejme.

  • Cyberpunk 2077 v2.1 Phantom Liberty

                                 – aneb CDPR hlásí hotovo a hledí do budoucnosti

V první řadě je nutné říci, že jakkoliv stávající verze hry je podle všeho skutečně finálním produktem, ani tak není tím, co nám bylo původně slibováno, že Cyberpunk 2077 bude. Nicméně zdaleka není tím zjevně nehotovým z větší části také nefunkčním produktem, který nám před 3 lety CDPR naservíroval. Téměř 3 roky plného vývoje oprav, vylepšení a jednoho z nejlepších herních datadisků posledních let, nelze bagatelizovat.

Samozřejmě mnoho věcí se zásadně přepracovat nedalo. Vyžadovalo by to hlubší změny herního engine atd. Ani dnes tedy hra není úplně bez nedostatků, kdy se ty známé chyby a bugy snažili tvůrci alespoň co nejlépe zamaskovat, a to poměrně úspěšně. Samozřejmě zásadní byla i oprava chyb, a hlavně nefungujících mnoha mechanismů, jež ve hře sice byly a nefungovaly vůbec nebo nefungovaly správně. Proti původní verzi 1.x hry, došlo s vydáním verze 2.0 ke kompletnímu předělání systému perků, celého systému kybernetických implantátů, částečně i zbraní, a dalších funkcí i mnoha herních mechanismů. Seznam by byl opravdu dlouhý. CDPR dokonce využili i spolupráce některých nezávislých modderů, zaměstnal je a zařadili jejich módy a vylepšení přímo do hry.

Bez přehánění se tak současná verze CP2077 blíží spíše remake, než jen jednoduchého update. A to označení v2.0, které hra dostala, je nepřehnané a plně odpovídající. Verze 2.0 spolu s finální 2.1, doplnila i rozpracovaný obsah a prvky, například systém metra, systém policie a honiček, závody aut, hlubší vztahy skrze komunikaci s některými klíčovými postavami atd. Ve hře tak najdete i zcela nové rozhovory, rozšířené dialogy a možnosti, pokud jde o interakci s některými zájmovými charaktery. To vše udělalo hru velmi atmosférickou s nevídaným propracováním v tomto směru.

Jak jsme vás ale také informovali, CDPR během roku 2023 rozhodl o kompletní změně své strategie a plánů. Původně měl CP2077 dostat dvě masivní příběhová rozšíření, ale nakonec dostává jen jedno. Vše souvisí s technickým základem, kdy bylo rozhodnuto opustit herní engine (RedEngine 4). Bez ohledu na fakt, že CP2077 je stále jednou z nejlépe vypadajících her (ne-li nejlépe vypadající) vůbec, právě RedEngine byl zdrojem velkých problémů v jejím vývoji, a je důvodem stavu, ve kterém hra vyšla. Byl totiž vyvíjen téměř současně se samotnou hrou. A prostě to nešlo, jak jít mělo. A tak než pokračovat v dalším trápení, CDPR se rozhodl, že ukončí vývoj svého in house engine a využije technické řešení třetí strany, konkrétně Unreal Engine. I proto tedy ukončuje v roce 2023 vývoj CP2077. Hra se tedy dočkala masivního závěrečného update 2.0/2., které jsou zdarma a jednoho placeného datadisku. Ale ten stojí za to!

„DLC“ Phantom Liberty, přináší zcela nové postavy, příběh i lokaci. A hlavně odemyká možnost zcela nového závěru celé hry, kdy původní možnosti/závěry byly trochu divné a nedotažené. DLC je také poněkud nedůstojné označení, kdy velikost tohoto DLC je větší, než velikost mnoha jiných samostatně vydávaných her. Stylově je to temnější, ale také mnohem atmosféričtější a tajuplnější. Zejména CDPR tíhne více směrem k tomu stylu akční příběhové hry s prvky RPG, než aby to bylo hlavně RPG. Stále máte ale možnost výrazně ovlivnit příběh, kdy jsou tu různé linky atd. Stylově jde o špionské drama, kdy nadabování, animace postav i celé psaní je absolutní špičkou toho, co se na poli her kdy objevilo. Vše samozřejmě naroubováno a zaroubováno do existující hry a prostředí.

Já nechci prozrazovat mnoho, každopádně fandové příběhových her s možnostmi ovlivnění příběhu si tu přijdou na své. A pokud máte rádi atmosférické hry v parádní grafice s dobrou akcí, je Cyberpunk 2077 v2.1 Phantom Liberty v mnoha směrech tím nejlepším, co obecně na poli her kdy vyšlo. Škoda, že v tomhle stavu nevyšla rovnou. I tak není prostě tím, čím původně měla být. Ale to v tomto případě nevadí. CDPR totiž s vývojem herního Cyberpunku ani zdaleka neskončil.

Teď se podívejme na to, jak hra běhá v praxi na našich PC. Protože tenhle titul opět dokazuje, že na grafice a technickém zpracování opravdu záleží! 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Bugatti má nástupce Veyronu a Chironu. Stojí 100 milionů.
Bugatti má nástupce Veyronu a Chironu. Stojí 100 milionů.Pátek, 21 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 509x
Komentářů: 0
Star Wars Outlaws – herní ukázka vypadá skvěle!
Star Wars Outlaws – herní ukázka vypadá skvěle!Čtvrtek, 20 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 879x
Komentářů: 2
Assassin’s Creed: Shadows v pořádných herních záběrech
Assassin’s Creed: Shadows v pořádných herních záběrechStředa, 19 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 839x
Komentářů: 0
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámen
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámenÚterý, 18 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1391x
Komentářů: 0
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíPondělí, 17 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1528x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Pátek, 14 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1288x
Komentářů: 0