RECENZE hry a TEST výkonu PC: GEARS 5 je překvapení roku a nejlépe vypadající hra dneška? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 09 září 2019
Přejít na obsah
RECENZE hry a TEST výkonu PC: GEARS 5 je překvapení roku a nejlépe vypadající hra dneška?
Technické zpracování a test výkonu GPU a CPU
Závěr a hodnocení

 

 

  • Technické zpracování a test výkonu GPU a CPU

Hra je postavena na UNREAL 4 enginu, který už ždíme ve stávající generaci her maximum ze současné XBOX konzole. Tu pohání starší procesor a GCN Radeon grafika od AMD. A tak Microsoft a tvůrci hry udělali chytré rozhodnutí, spojit se přímo s AMD a hru pořádně optimalizovat a technologicky vylepšit. Výsledek?

Nejlépe vypadající hra současnosti, která k tomu nepotřebuje jen zbytečně náročný RayTracing apod. přičemž tu parádu si můžete rozumně užít i na mainstreamu. Hra staví na výhradně DirectX12, včetně asynchronních shaderů a dalších vychytávek. PC verze nabízí celou řadu možností a nastavení. Skvěle vymodelované detailní prostředí doplňují skvěle udělané hry světla a stínů, částicových efektů a absolutní špičkou jsou modely postav a zejména zpracování tváří. Možná by slušela některým modelům ještě vyšší detailnost a ostrost, ale v pohybu ta hra vypadá neuvěřitelně dobře prakticky v každém okamžiku.

O to větší překvapení je, jak skvěle jede na počítačích, které samozřejmě nabízí proti XBOX vyšší kvalitu grafiky. XBOX je zhruba někde na středních detailech nastavení kvality proti PC. Na plné detaily jede GEARS 5 velmi dobře přitom i na starších grafikách, jako je Radeon RX 580. To ale asi tak nepřekvapí, když GCN architektura je součástí XBOXu. Hra přitom nejde špatně ani na NVIDIA kartách kterým tedy nikdo nehází klacky pod nohy, protože AMD na rozdíl od NVIDIA má zájem hry skutečně optimalizovat, aby dobře jely. NVIDIA obvykle hry udělá jen náročnější, aby mizerně jely i na jejích grafikách (hlavně těch starších), natož na kartách AMD, a hráči si museli jít koupit novou kartu.

  • Oficiální HW požadavky

Pokud jde o nároky hry na PC, jsou řekl bych velmi nízké. Minimem jsou prehistorické Core i3-6000 nebo AMD FX-6000 procesory, Radeon R9 280 nebo RX 560 či NVIDI GTX 760 nebo 1050. Stačí 6GB RAM a 80GB HDD. Doporučená sestava by pak měla obsahovat 4jádrové Core i5 nebo RYZEN 3, Radeon RX 570 nebo GTX 970 a 8GB paměti. Vždy pak potřebujete Windows 10 s aktualizací 1903 minimálně. Hra překvapivě vychází nejen v rámci XBOX platformy a Microsoft Store, ale i na STEAMu.

  • Test výkonu grafických karet

Hra jede vzhledem ke kvalitě grafiky překvapivě svižně, s minimálními propady a hlavně bez technických problémů od prvního dne. V ULTRA nastavení si užijete kolem 60FPS i se staršími kartami. Zejména Radeon RX 570/580/590 jsou opravdu držáci a opět překonávají soudobou GTX 1060 konkurenci.

Pochopitelně výkonnější dražší grafiky nabízí podstatně více. Což se hodí zejména ve vyšších rozlišeních. Pokud se omezíte na střední detaily, opět si v pohodě ve 2560x1440 zahrajete i s Radeon RX 580, ale pokud se nechcete omezovat, tak na 60FPS potřebujete RX VEGA 56 a lepší. Až ve 4K rozlišení pak už dosažení 60FPS na ULTRA nastavení dokáže stěží jen RTX 2080 Ti. Ale pokud se trochu omezíte na detailech, opět se stále vysoké detaily ve 4K dokážete užít i třeba s novým Radeon RX 5700 XT apod.

  • Test výkonu procesorů

Pokud jde o výkon procesorů, tak jde o hru opravdu dobře využívající DirectX12. Hra technicky využívá až 16vláken, ale efektivně zatěžuje plně jen 8 vláken, takže cokoliv, co má 8jader/8vláken je dost dobrý. A mezi procesory tak nejsou prakticky žádné rozdíly v průměrných FPS.

Liší se jen 99% a průběhy, kde procesory s nižším taktem, nebo méně jádry/vlákny než 8, jsou na tom s průběhem FPS viditelně hůře a můžete si toho všimnout i při hraní. Obecně ale tahle hra není nijak náročná na procesory a současné modely s více jak 8vlákny nemají bohužel zatím žádnou zásadní výhodu (či žádná grafika na trhu není tak výkonná, aby nějakou výhodu ukázala).

Takže k závěru … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Saturday, 15 February 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1756x
Komentářů: 19
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Saturday, 15 February 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4621x
Komentářů: 4
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLC
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLCWednesday, 12 February 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 669x
Komentářů: 0
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s Story
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s StoryTuesday, 11 February 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1504x
Komentářů: 2
Mercedes přetáhl AMD od Ferrari!
Mercedes přetáhl AMD od Ferrari!Thursday, 06 February 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 2474x
Komentářů: 8
Fallout 76 Wastelanders – vrací se NPC a dialogy!
Fallout 76 Wastelanders – vrací se NPC a dialogy!Tuesday, 04 February 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1564x
Komentářů: 1