Procesory Intel to mají spočítané na platformě Apple. Další generace počítačů s procesory M1.
Počítače Apple byly pro Intel významným, a hlavně spolehlivým pravidelným přísunem nemalých zisků. Jenže o těch několik % celkových dodávek čipů nyní Intel s nástupem nových generací počítačů Apple přichází. Firma již ohlásila, že s Intel procesory nadále nepočítá a soustředí se na vývoj vlastních založených na ARM platformě. První takový je Apple M1 SoC, který se objevil už loni u prvních MacBooků. Nyní se rozšiřuje tato platforma na další dvě zařízení.
Ačkoliv se na první pohled u nové generace design moc nezměnil (což nemá firma ani moc ve zvyku), je toho hodně nového. Výkonné tableto-počítače iPad PRO přicházejí v nové generaci tedy také s M1 procesorem, což je vlastně ARM SoC. Jde o stejné řešení, které se nachází v aktuálních MacBoocích.
Novinkou je možnost objednat si až 2TB úložiště proti jen až 1TB z minulosti, i když cena je hodně nechutná. Možnosti se ale liší podle toho, zda si objednáte 8GB RAM nebo 16GB RAM verzi zařízení. Vše je samozřejmě nerozšiřitelné a nemodifikovatelné dodatečně. Příjemnou novinkou je tu přítomnost Thunderbolt rozhraní a USB 4. Je tu také 5G podpora.
Apple zapracoval i na displejích. 12,9“ verze má miniLED IPS s jasem 1600nit a 120Hz při rozlišení 2048x2732. Menší 11“ verze má klasický IPS s 1668x2388 rozlišením. Ceny startují na 23 tisících za základní 8/128GB WiFi 11“ model a 31 tisících za 8/128GB 12,9“ WiFi. Ovšem plně vybavený tablet s maximálními 16GB RAM a 2TB úložištěm s WiFi/5G vás ale vyjde na neuvěřitelných 58 tisíc za 11“ variantu a šílených 66 tisíc za 12,9“ variantu. V prodeji budou na konci května.
Apple také ohlásil novou generaci desktopových iMac počítačů, tedy řešení AiO, kdy je vše integrováno v obrazovce. I ten opouští Intel platformu a přichází s M1 procesorem. Takže parametry a vše je vlastně stejné jako u ostatních M1 počítačů. Čím se liší, je celkový design.
iMac je tedy AiO desktopový počítač, kdy jde o 24“ obrazovku s 4480x2520 rozlišením. Vzhledem k úspornosti M1 platformy je celá obrazovka extrémně tenká, prakticky jde prostě „o tablet bez dotykové obrazovky přidělaný na stojánku“ :). Je tu hned 6 reproduktorů, nová web kamera s inteligentním AI atd. Novinka má ale externí napájecí adaptér, i když výhodou je přítomnost LAN konektoru v něm (u vyšších verzí). Nevýhodou je ale extrémně malý počet konektorové výbavy u základní verze, která je i bez LAN úplně.
Novinkou tohoto modelového roku jsou různé barevné varianty, stejně jako u Mac počítačů před mnoha a mnoha lety. Je ale nutné připomenout, že tohle není výkonný PC pro hry apod., ale má jít o základní „kancelářský/domácí“ počítač. Tomu ovšem příliš neodpovídají ceny. Základní verze bez LAN a jen se dvěma USB konektory, vybavena jen 8GB RAM a 256GB SSD stojí neskutečných 38 tisíc korun. Solidnější verze s bohatší výbavou se stále 256GB SSD a 8GB RAM je za 44 tisíc korun. Příplatek na 512GB úložiště je pak masivní, takový iMac se stále jen 8GB RAM vás totiž vyjde na 50 tisíc korun!!!
Každopádně hlavní vzkaz Apple je, že nadále i u počítačů prostě počítá s jen vlastní platformou, zcela bez účasti Intelu, a pravděpodobně i AMD, které do některých výkonnějších modelů dodávalo grafické karty, i když většina dosud nahrazovaných Intel platforem spoléhala hlavně na integrované grafiky Intel v procesorech. Apple každopádně těší svůj 5nm M1 procesor maximálně, ale pro skutečně výkonné počítače chystá až některou z dalších generací.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|