Intel představil nové procesory, AMD je hned překonalo – notebooky s AMD budou mít navrch? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 13 leden 2021
altPoprvé dávají výrobci notebooků vyloženě přednost AMD před Intelem. A má to praktický důvod.

 

 

 

 

Pokud by si dnes výrobci notebooků mohli vybrat mezi současnými i novými mobilními procesory Intel a novými AMD RYZEN 5000, tak téměř vždy sáhnou po AMD. A ne proto, že jsou za lepší ceny, nebo že se jim líbí logo. V nové generaci notebooků, včetně těch herních a high endových, uvidíme poprvé lepší výkon modelů s AMD než s Intelem. A má to jeden velmi logický a praktický důvod. Spotřeba a zahřívání. Tedy TDP limit, pro který jsou jednotlivé modely mobilních PC z hlediska chlazení navrženy.

  • Intel představil nové mobilní procesory, ale AMD je rychle překonalo.

V poslední době to už Intel dělá schválně. A udělal to několikrát. Ví, že AMD něco představí, protože AMD se tím nijak netají, a tak Intel čeká do poslední chvíle, aby AMD o několik hodin předběhl a představil své novinky. Jenže ty novinky často nemá připravené k vydání, takže na trh dorazí až později, a hlavně srovnává se starší generací procesorů AMD a to často velmi diskutabilním a zavádějícím způsobem. Chce se za každou cenu vyhnout srovnání novinek, protože ví, že zaostává. Nejinak tomu bylo nyní, na CES 2021.

Intel představil další procesory TIGER LAKE jen pár hodin před tím, než AMD představilo RYZEN 5000. Ty ale i nové Intel čipy vyloženě převálcují. Ve všem. Jak na výkon 1 jádra, kde v ničem nezaostávají, tak hlavně na celek, kdy Intel stále dokáže nabídnout jen starší 14nm 8jádra, která nestačí, nebo novější 10nm 4jádra. Ovšem AMD s 8 jádry na 7nm ve stejné TDP kategorii je prostě jinde. A to je zásadní.

  • Výrobci notebooků preferují AMD Ryzen 5000 před Intelem

                                                                     – je úspornější a efektivnější

AMD mělo jasnou výhodu už v minulé generaci, kdy některé RYZEN 4000 konfigurace prostě byly mnohem lepší než Intel. To platilo výhradně o výkonu na všech 8jáder apod. Jenže v některých oblastech to bylo víceméně jedno. Speciálně u herních NB, kdy Intel měl mírnou výkonovou výhodu v těchto nasazeních. Jenže s nástupem RYZEN 5000 série s novou architekturou ZEN 3, má AMD jasně navrch už všude.

Jakkoliv jsou desktopové procesory na druhé koleji ve významu a v prodejích proti mobilním, v případě Intelu slouží doslova jako návnada, podle které lidi posuzují všechny další modely. Všichni znají Core i9-10900K, u kterého Intel uvádí takty až 5,3GHz a 125W TDP. Jenže ve skutečnosti, aby tenhle CPU boostoval na 5,3GHz na 1 jádru a 4,8GHz na všech jádrech a měl ten výkon jaký Intel ukazuje, vyžaduje 250W TDP, což ale kvůli zahřívání udrží jen 96s. Těch 125W totiž platí jen po základní takt a ten je výrazně nižší než 4GHz. Potíž je, že mnoho zákazníků si myslí, že když i9-11900K dokáže tak vysoké takty a překonával AMD ve hrách, že to samé platí i o ostatních procesorech Intelu. Jenže neplatí. Pokud by i9-10900K musel dodržovat 125W, byl by mnohem pomalejší, protože tahle hodnota platí pro ten základní takt, který je nižší než 4GHz. A ještě mnohem pomalejší jsou 95 – 65W modely Intel čipů. Vlastně drtivá většina procesorů Intel je výrazně slabší, než 10900K jak na jádro, tak samozřejmě na celek, protože prostě nedokáže tak vysoké takty udržovat. Běhají na taktech nižších, na podobných které mají RYZEN procesory se stejnými nebo nižšími TDP a více jádry.

Největší problém je to pro Intel v mobilních PC. Ty mají prostě jasně daný limit, kam se procesor musí vejít a tak najednou stejná hodnota TDP platí pro AMD i pro Intel. Vlastně celé chlazení konkrétního modelu notebooku je navrhováno jako celek se společným limitem TDP pro GPU a CPU. A proto u nové generace výrobci preferují AMD RYZEN 5000 před procesory Intel. Dokonce uvidíte případy, kdy stejné šasi, stejná modelová řada je v případě AMD osazena výkonnější grafikou, třeba RTX 3070M, proti Intel verzi jen maximálně s RTX 3060M. Proč tomu tak je?

Protože u mobilních PC ta stejná hodnota TDP platí pro všechny. AMD ale dokáže nabídnout výrazně více výkonu na 15W, 35W nebo 45W. Intel sice uvádí papírově vysoké takty u svých čipů, těch ale těch ty modely prakticky nikdy v praxi zdaleka nedosahují. Intel nedokáže nabídnout konkurenceschopný výkon, pokud současné procesory mají dodržovat stejné TDP jako AMD. A to má výrazný praktický dopad. Jak jsem řekl, výrobci notebooků navrhují své systémy a jejich chlazení jako celek. Tedy pro GPU a CPU je to chlazení společné. A dejme tomu, že limitem je 100W TDP u tenčího stroje. Do téhle hodnoty se tak musí vejít CPU a GPU společně, přičemž jsou neustále dle možností a požadovaného výkonu výkonově řízeny. Pokud není potřeba tolik CPU výkonu, dostane možnost GPU využít větší část toho TDP apod. Jenže současné procesory Intel, i když u nich Intel uvádí třeba 45W, tak ve skutečnosti pro ty takty a ten výkon, který Intel tvrdí, že mají, potřebují běhat výše a také běhají. Krátkodobě třeba běžně kolem 65W. Jenže AMD dokáže ten výkon, na který Intel potřebuje 65W, nabídnout s maximálně 35W. A navíc pokud AMD říká, že ten cpu má 35W, tak tuhle hodnotu nepřekračuje! Série RYZEN 5000HS je 35W a víc prostě nežere. Přičemž AMD má mnohem vyšší IPC, a dokáže držet docela vysoké takty i na této hodnotě a výkon je prostě lepší. Intel tomu jednoduše nestarší.

A tak z toho 100W TDP celkového limitu chlazení daného notebooku, připadá v případě AMD RYZEN 5000, třeba maximálně 35W na CPU a 65W může využívat grafika. Zatímco Intel na ten stejný CPU výkon potřebuje boostovat třeba až 65W, takže na GPU zbývá 35W. A tak výrobci budou moci u některých systémů použít v kombinaci s AMD procesorem výkonnější GPU s více TDP, než ve stejném systému v kombinaci s Intelem.

  • Závěr – AMD se těší na další výrazný nárůst poptávky a podílu

Tohle je zdaleka největší výhoda AMD v nové generaci a obrovský problém pro Intel. 14nm procesory jsou na tom opravdu mizerně. AMD dokáže s 35W modelem dokonce výkonově znatelně překonávat Intel, i když ten pojede třeba až na 65W. O něco lépe jsou na tom 10nm TIGER LAKE procesory, jenže ty jen o trochu sníží ztrátu. Stále mají horší IPC a především potřebují ty vysoké takty kolem 5GHz aby byly konkurenceschopné, které ale mít s nižšími TDP nemohou. Takže AMD je stále výrazně výkonnější na stejné hodnotě TDP, než Intel. Navíc Intel stále nabízí jen 4jádrové TIGER LAKE, nově až s 35W, kdy ovšem AMD má 35W 8jádra, takže je výkonem prostě úplně jinde. A dokonce ani ve hrách díky IPC u ZEN 3, AMD na Intel vůbec nic neztrácí.

Samozřejmě to neznamená, že neuvidíme výkonné notebooky s Intelem. Uvidíte jich hodně. Ale poprvé uvidíte také docela dost AMD modelů. Prakticky každý výrobce má nějaký v nabídce a již je představil, což minulý rok nebylo. Vlastně nikdy tomu tak nebylo. AMD RYZEN 5000 jsou prostě nejlepší mobilní procesory na trhu a Intel věděl, proč alespoň o pár hodin se svou prezentací AMD předběhl. Protože kdyby své novinky uváděl až po AMD, vypadalo by to ještě hloupěji, než to teď vypadá. Většina výrobců považuje za své TOP modely nové RYZEN 5900H v kombinaci i RTX 3080 než Core i9 modely, které procesorově prostě nestíhají.

AMD samo už teď hlásí, že zatímco s RYZEN 3000 se objevilo nějakých 70 modelů notebooků na trhu, s RYZEN 4000 už jich bylo 100. Ovšem s RYZEN 5000 vstupuje do nových segmentů a už teď ví o 150 různých modelech mobilních počítačů. To je masivní nárůst. A připomínám, že RYZEN 4000 je tu s námi teprve rok. Pokud si dnes mohou výrobci vybrat, preferují z technických důvodů ve svých systémech AMD. Bohužel z hlediska objemu čipů, které je AMD schopno dodat, i když i letos výrazně zvýší dodávky, pořád to nestačí na to, aby dokázala zásobovat potřeby celého trhu. Takže Intel má minimálně 50% podílu jistých, aniž by musel nějaké lepší procesory za lepší ceny vydávat.

Mobilní RYZEN 5000 jsou velmi působivé, a ani chystané nové až 8jádrové TIGER LAKE verze Intel, které dorazí kolem poloviny roku, s nimi nedokáží držet ve všem krok.  Zejména efektivitou ne. Intel ale doufá v další generaci, kdy by rád vydal ještě letos také ALDER LAKE procesory s výrazně novou architekturou a zásadním IPC zlepšením. Každopádně takový vývoj a takový boj v mobilním PC segmentu, tu hodně dlouho nebyl. AMD k neustálému překvapení asi všech, vstupuje do roku 2021 jako výrobce jasně nejlepších, nejvýkonnějších a nejefektivnějších nejen desktopových ale i mobilních procesorů.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Lukash [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-14 11:59:07
avatar
Osobne dúfam, že sa AMD vďaka ZEN3 konečne dostane do kvalitnejších herných notebookoch hlavne MSI. Už dlhšiu dobu hľadám niečo podobné ale buďto je tam osadený Intel alebo sa nepáči kvalita vyhotovenia.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 369x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1307x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1264x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1162x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1858x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Pátek, 12 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1662x
Komentářů: 0