Strana 1 z 5
– ultimátní základní deska s brutální výbavou pro Core i9
Jsou vybavené desky, jsou velmi dobře vybavené desky a pak je ASUS WS X299 SAGE. OMG! Myslím že na DDWorld.cz máme velmi dobré zkušenosti, pokud jde o testování dobře vybavených desek. Občas nám ale nějaký ten výrobce pošle něco, co tvoří kategorii samo pro sebe. A tak je tomu i u dnes testované základní desky od společnosti ASUS.
Aktuální high end platforma společnosti Intel c procesory Core i7 a hlavně Core i9 v čele s 18jádrovým i9-7980XE tvoří to nejlepší, co na trhu je. Tedy pokud jde o procesorový výkon. Z hlediska výbavy však v některých ohledech zaostává, zejména v počtu PCIe linek, kterých procesory nabízí jen 16, 28 nebo 44. U AMD RYZEN ThreadRipper však všechny čipy mají 64 PCIe linek. Aktuální procesory a chystaný možný 14nm update budou nadále LGA 2066 a X299 podporovat, takže platforma je stále aktuální. Tak jako tak, až 44 linek je pořád hodně a výrobci desek na to mohou navázat opravdu hodně výbavy. A to přesně udělal ASUS z dnes testovanou základní deskou, dokonce počet PCIe linek ještě navýšil.
Jak vznikla SAGE? ASUS vzal velké PCB formátu CEB (305 x 267mm), vedle si vysypal všechnu možnou současnou výbavu a snažil se jí na tu velkou plochu nacpat co možná nejvíce. A povedlo se mu to náramně:
Pokud patříte k těm, kteří si stěžují na nedostatek slotů a konektorů, tak pokud vám nebude stačit tahle deska, tak už nevím. Tahle deska má 7x PCI x16 slotů z toho 4 najednou mají možnost chodu plným počtem 16 linek! Další mají po 8 linkách, takže při obsazení všech slotů bude konfigurace: x16/x8/x8/x8/x8/x8/x8. (deska oficiálně nabízí podporu pro 4-Way SLI/CrossFire – i když nevím, zda SW podporu pro tohle zapojení nabízí i AMD/NV) Současně má deska ještě dva M.2 sloty a dva U.2 konektory. Asi počítáte, jak je to možné, když Core i9 má maximálně 44 linek …? Inu možné to je proto, že ASUS pod čipset přidal ještě pár PLX můstků s dalšími PCIe linkami.
Ale výčet výbavy zdaleka nekončí. Dvě LAN, pořádný zvuk, hromada USB konektorů všech druhů, RGB konektory, porty pro různé další příslušenství, přímé ovládání funkcí a desky přes tlačítka na PCB a navrch toho všeho i masivní chlazení s heatpipe a věřte nebo ne, i podpora taktování včetně vlastního BCLK generátoru. Ke všemu je zde patřičný SW a aplikace, nechybí pochopitelně detailní monitoring všeho atd. Vše má také pořádné zpracování.
A jaká je tedy v praxi? Podívejme se na ní podrobněji …
|