TEST: ASUS WS X299 SAGE – ultimátní základní deska s brutální výbavou pro Core i9 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 05 červen 2018
Přejít na obsah
TEST: ASUS WS X299 SAGE – ultimátní základní deska s brutální výbavou pro Core i9
Základní deska
Testy a výkon desky
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení 

Asi není pochyb o tom, co je hlavní zajímavostí dnes testované ASUS WS X299 SAGE desky. Je to výbava a řekněme že ASUS trochu napravuje zaostávání Intelu, jehož CPU mají jen 28 (core i7) nebo 44 linek (Core i9), zatímco konkurence má 64 linek u všech Threadripper modelů. ASUS tedy dodal hned dva PLX můstky, čím umožnil, že když osadíte všech 7 slotů, tak máte k dispozici konfiguraci x16/x8/x8/x8/x8/x8/x8 a k tomu hromadu další výbavy kolem. To se jen tak nevidí. A pokud tohle chcete v serverové variantě s XEONEM apod. stojí to pořádný balík. Nicméně pokud někdo pochybuje, z jakých modelů ASUS tuhle desktopovou WS SAGE desku odvozuje, tak prosím:

ASUS samozřejmě nemohl napravit všechny nedostatky, které X299 platforma Intel proti AMD X399 má. Pokud doufáte v podporu XEON procesorů a ECC pamětí, tak bohužel i když je pravdou, že Core i9 jsou prakticky jen přeznačené XEON modely, protože Intel s nimi původně nepočítal. Ovšem nějaké ty funkcionality jim vzal a musíte si za ně pořádně připlatit (hlavně ECC) což se ovšem v podstatě nevyplatí, protože už Core i9 jsou velmi předražené ve srovnání s tím, kolik stojí konkurenční ThreadRipper modely. V této souvislosti je tak trochu škoda, že ASUS souběžně s X299 SAGE nevydal ještě X399 SAGE, protože ta by dávala možná i větší smysl, protože Threadripper umí ECC paměti a nemusíte si u něj připlácet ani na vyšší formy RAIDu (tady si musíte koupit Intel VROC na který má deska konektor) atd. Možná ASUS nevěřil, že AMD takhle rychle strčí Intel do kapsy, ale není všem dnům konec, X299 a X399 pokračují dál takže uvidíme.

Dnes tedy můžeme hodnotit jen ASUS WS X299 SAGE, a je to fenomenální deska pro toho, kdo alespoň trochu dokáže využít to extra, co nabízí. Osobně si myslím, že ASUS mohl najít ještě místo na WiFi/BT (i když vzhledem k určení desky to asi není podstatné), mohla mít možná více M.2 pozici, i když proč, když má právě tu hromadu těch PCIe slotů a můžete do toho naládovat opravdu hodně PCIe SSD disků. Spolu s několika grafikami a dalšími kartami. Myslím si také, že ASUS mohl tu desku udělat ještě výjimečnější, mohl mít třeba nějaké speciálnější LAN apod. Mohla mít i ThunderBolt v základu, má ale na desce konektor pro připojení rozšiřujícího modulu.

To hlavní ale deska má, extrémně bohatou výbavu, vynikající zpracování s posílením řady klíčových prvků a samozřejmě špičkovou softwarovou podporu k tomu včetně ASUS Control Center apod. Vzhledem X299 platformě je to tak „WorkStation“, jak to asi může být a Intel v rámci desktopové platformy pro Core procesory dovolí.

  • Závěr

ASUS WS X299 SAGE je výjimečná základní deska, kdy řekněme běžný nadšenec se bude škrábat na hlavě, a těžko by našel uplatnění na vše, co tahle deska nabízí. Ale jsou mezi námi tady, kteří řeší každý slot a každou PCIe linku a pro ty je tahle deska přesně určena. Je dobrým základem pro stavbu pracovní stanice za rozumnou cenu s velmi vysokým výkonem. Kvalitativně má deska vysoce nadstandardní zpracování, bavíme se o serverové levelu zpracování, ostatně ASUS má SAGE desky i pro XEON procesory včetně desek s dvojicí socketů.

WS X299 SAGE je tak na to, čím je, i cenově docela rozumné řešení, kdy stojí necelých 13 tisíc korun. Myslím si ale, že o něco větší smysl by dávala spíše X399 SAGE verze, kdy ThreadRipper vychází o poznání výhodněji a zajímavěji jako „levná“ pracovní stanice, když prostě nechcete jít do hardcore WS platforem na XEON/EPYC řešeních. Uvidíme. Každopádně pokud jste dosud při pohledu na X299 desky smutně koukali, že prostě žádná nemá dost výbavy, tak už se můžete radovat a vyrazit na nákup. ASUS WorkStation X299 SAGE je přesně pro vás!

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 12
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-06-05 09:35:13
avatar
Tedy tohle je takový test netest. Když chybí srovnání s čímkoliv (jak z vlastní tak hlavně z konkurenční stáje) tak pro mě vypovídací hodnota článku skončila u toho, když se odhalilo, že tam jsou přidané plxka, aby bylo víc linek.
Srovnání s dalšími deskami se stejným socketem je tak nějak nanic, protože jediné rozdíly tvoří právě ta výbava navíc, kterou můžete maximálně vypsat.

Navíc marně hledám odpověď na otázku, proč vzít tohle a ne threadripper / epyc / xeon . Ne že bych si podobnou otázku kladl, ale jinak na tuhle desku jen koukám a říkám si wtf, k čemu to je, proč by si to někdo pořizoval? Kvůli linkám? Ty můžu zařídit i jinak....
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-06-05 21:53:21
avatar
Mě zase nejde do hlavy proč se DD pořád zabývá otázkou, zda má nějaká deska Wi-Fi. Marně přemýšlím, k čemu by se dala taková věc využít, obzvlášť na desce jako je tato.

Mám desku s Wi-Fi už asi 7 let a za celou dobu mě napadlo jen jedno jediné využití. Když člověk potřebuje k PC přes LAN kabel připojit nějakou krabičku aby udělal iniciální flash FW, nebo upgrade FW, tak přijde na chvíli o síť. Pro někoho, kdo takové věci dělá často, asi může mít Wi-Fi na desce význam, ale stejně mi přijde, že mnohem lepší řešení je druhá síťovka.

Pokud máte někdo i jiné využití, rád se poučím.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-06-05 23:34:54
avatar
A co když máš třeba v bytě nebo v domě počítač daleko od přípojky a nechce se ti tahat 10m kabel, který se pak plete po celym baráku a nebo ještě lepší když máš zvířata ... kočku, psa, ještě líp kotě nebo štěně, tak ti to rozkousají a jseš v prdeli ... takhle si daš modem přímo k přípojce a jedeš přež wi-fi A když máš těch počítačů víc, tak budeš těch kabelů všude tahat uplně zbytečně ještě víc. Prostě se to hodí, nemusíš to dokupovat pak zvlášť když to potřebuješ.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-06-06 11:16:19
avatar
wifi ti kabel nenahradí a to jsem se o to dost pokoušel, nakonec jsem stejně roztahal po celým bytě a v případě, že se rozhodnu předělávat elektřinu, bude se tahat síťový kabel i do koupelny, do kuchyně i na haj... Kdo nemá zkušenosti se zahlcením wifi v paneláku, kde je signál nestabilní, je rušen a vypadává díky signálům od mraky wifin od sousedů a jen se přetahujeme o lepší kanály nebo silnější vysílače, tak neví o co přichází (zvláště rozrušená manželka ať s tím něco konečně udělám), jo a počkejme si až každý bude mít pračku, ledničku, vysavač i prkýnko od záchodu na wifině a pak se všichni pos...
Rozparovac_vlaken [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-06-06 14:03:20
avatar
Tak tak to už říkám pár let všechno na modrej zub a wifi a všechno totálně zasraný na všech pásmech Joo pokrok A potom se lidi diví, že to a to nefunguje. Už jen čekám kdy někdo vymyslí přes standar wifi ovládání kotlů a podobně aby začaly hořet baráky
Assassin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-06-06 15:39:41

Naštěstí u nás v paneláku, nevědí lidé o existenci kanálů,takže jsou tři přehlceny a já mám jeden úplně prázdný
Rozparovac_vlaken [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-06-06 15:57:05
avatar
Tak to tam musejí mít tedy hodně obstaroní routery protoe defaultně mají routery nastavený automatický switch na nejméně vytíeý kanál + co největší rozpětí vysílacího pásma.
vladislavpokorny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-06-06 11:32:36

edit, vlastně je mi to fuk
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-06-06 16:03:27

Nebude soutěž o tuto krásku?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Kingrow K1 je e-link telefon co vydrží 2 týdny!
Kingrow K1 je e-link telefon co vydrží 2 týdny!Pondělí, 24 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 731x
Komentářů: 3
Avengers Endgame se vrátí do kin v nové rozšířené verzi!
Avengers Endgame se vrátí do kin v nové rozšířené verzi!Středa, 19 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2644x
Komentářů: 14
Empire of Sin – tahová gangsterka ala XCOM
Empire of Sin – tahová gangsterka ala XCOMStředa, 19 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1295x
Komentářů: 1
Stronghold: Warlords oznámeno – vypadá hrozně!
Stronghold: Warlords oznámeno – vypadá hrozně!Úterý, 18 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1428x
Komentářů: 2
Borderlands 3 - nejlepší hra letošního roku?
Borderlands 3 - nejlepší hra letošního roku?Pondělí, 17 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1835x
Komentářů: 4
Dying Light 2 – působivě vypadající pokračování
Dying Light 2 – působivě vypadající pokračováníNeděle, 16 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1452x
Komentářů: 1