Strana 1 z 3
- Shrnutí roku 2020: Co se povedlo a nepovedlo
nejen ve světě PC a technologií?
Pokud se vám zdá, že letošní rok byl nějak delší než jiné roky, nejste jediní. Já musím říci, že jsem hektičtější rok nezažil. Pandemie ale mimo jiného ukázala naplno, jakou výhodou jsou naše moderní technologie. Jak mohou pomáhat žít a nekomplikovat už tak komplikovanou situaci. Bez rizika nám umožňují pracovat, setkávat se a fungovat, aniž bychom museli ohrožovat někoho a sami sebe svou přítomností v době pandemií. DDWorld.cz většinu roku dodržoval přísná opatření a já osobně jsem od září prakticky nikde nebyl a vše včetně komunikace s kolegy a partnery vyřizujeme striktně online – a jde to! Díky tomu fungujeme bez problémů, a hlavně jsme zdraví všichni i lidé blízcí v našem okolí. Bez technologií by tohle nebylo možné a Koronavirus by bez internetu a IT byl mnohem, ale mnohem větší problém. Ty dva roky, po které obvykle podobné pandemie trvají, to jistě bez problémů přežijeme.
Rok 2020 také ukázal, jak moc mnohé dostupné technologie byly trestuhodně nevyužívány. Jak nepřipravené a zaostalé jsou státní správy, školství, ale také mnohé firmy. Práce, výuka a fungování vzdáleně-online, jednoduše mnozí nezvládají. Přitom ve své podstatě jde s technologiemi mnoho věcí jednodušeji, rychleji a vůbec nezáleží na tom, jestli jste od druhého 5 metrů nebo 5 tisíc kilometrů. Speciálně většina výuky, a mnoho pracovních odvětví se bez shromažďování, dojíždění a cest úplně obejde. Běžní uživatelé také zjistili, jak velké mají mezery v technickém vzdělání s používáním různých věcí, a hlavně jak zoufale nevybaveni jsou. Jen telefon na skutečnou práci opravdu nestačí. Rekordní zájem o nové počítače a periferie všeho druhu, tak v roce 2020 totálně zaskočil výrobu a plánování všech výrobců.
Pro nás, kteří se technologiím a informováním i nich věnujeme každý den, byl pak rok 2020 jedním z nejnáročnějších v historii. Já si nepamatuji, kdy jsme dělali více testování, kdy jsem musel odmítat další produkty. Jedeme prakticky nonstop od začátku roku a z pochopitelných důvodů jsme neměli ani dovolené. Nových produktů letos výrobci vrhli na trh obrovské množství a v mnoha směrech to byl nejzajímavější rok za poslední 2 desetiletí. A to mohl být ještě lepší nebýt toho, že výroba nestíhá, a tak na mnoho věcí se prostě nedostalo.
- Super-výkonná PC pro každého!
V roce 2020 jsme se dočkali jedněch z největších posunů na poli procesorů, grafik, SSD a mnoha dalších věcí za mnoho posledních let. Navíc alespoň v oficiálních cenách mnoho z těch věcí je velmi příznivých a obrovské množství lidí tak má dnes přístup k vážně výkonným počítačům.
A to včetně těch mobilních. Není asi pochyb o tom, že velkou roli v tomhle sehrála společnost AMD, které se letos nebývale dařilo a uvedla zásadní novinky, které doslova zatřásly trhem. Speciálně na poli mobilní platformy, kde AMD nabídlo nejvýkonnější a nejefektivnější procesory, které kdo kdy viděl. Intel přitom nechalo daleko za sebou. Za velkou událost lze také označit Apple M1 procesor, který naznačil možný další vývoj nejen ARM platformy. AMD pak doslova převálcovalo Intel i na poli výkonných desktopových procesorů, kdy Intel naprosto přestal existovat v high endu. Ani ten nejvýkonnější desktopový procesor Intelu, nestačí na běžný mainstream AMD. Více o procesorech v roce 2020 jsme si ale povídali zde:
Skvělé časy jsme zažili i na poli SSD, kdy jsou stále rychlejší a objevily se technologie, které toho výkonu konečně začnou v praxi využívat. Ještě nedávno jsme byly celí paf z toho, když mělo SSD rychlosti kolem 2000 – 3000MB/s. Rok 2020 ale končíme s běžnými SSD, které dosahují 7000MB/s!
Zábava byla po letech také na poli grafických karet, kdy se nám splnil sen o tom, že AMD bude opět plně konkurovat NVIDIA. Ač tomu ale nikdo nevěřil, AMD vytáhlo z rukávy nové Radeon RX 6000, kde RX 6900 XT v mnoha případech dokonce výkonem překonává novou nejvýkonnější NVIDIA RTX 3090! Bohužel náladu nám speciálně u těch grafik totálně zkazila situace kolem dostupnosti karet. Více o tom jsme si ale povídali zde:
- Zajímavosti kam se jen podíváš!
Rok 2020 byl také bohatý na mnoho kvalitních periferií. Výrobci myší a klávesnic se trumfovali nejen s luxusními a dražšími řešeními, ale také cenově dostupnými modely, jejichž kvalita se výrazně zvedla. Na poli monitorů se pak už FullHD řešení konečně stahuje do pozadí a standardem se stává třeba 2560x1440 nebo dokonce 4K, kdy kvalitní monitory s tímto rozlišením jsou stále dostupnější. Hráči pak ocení větší dostupnost 2K monitorů s opravdu vysokými frekvencemi.
Trochu smutno bylo na poli některých druhů periferií, které obvykle nejsou problém, ale vzhledem k situaci z obchodů prakticky zmizely webkamery, protože na takový zájem jednoduše nebyla dimenzována výroba. Situace ale naopak přála třeba projektorům, kde se konečně objevily zajímavé 4K modely za příjemné peníze. A protože kina jsou zavřená a chodil by tam jen blázen, kvalitních seriálů jsou kvanta, pořízení pořádného projektoru a velkého plátna domů, nikdy nebylo lákavější.
S tím souvisí i rozmach streamovacích služeb. Kvalitních seriálů ale i velkých filmů z pohodlí domova neustále přibývá. Kina jsou překonaná. Koronavirus jen přechod ke streamovacím službám urychluje, ale někteří zaspali a jejich rozšiřování je pomalé. V ČR tak máme smůlu pokud jde o sledování některých z nejlepších filmů a seriálů, alespoň tedy legálně, protože ty služby se k nám dostanou až v roce 2021. Nicméně vzrůstá problém s tím, kolik těch služeb je a kolik všechny stojí. Že neexistuje jedna, která by obsahovala všechny, to je prostě potíž. Ta segmentace obsahuje je nepříjemná a bude to problém. Pokud jde o streamování her, i to se rozjelo, ale osobně v tom nevidím nic zajímavého.
Také jsem očekával trochu větší vývoj na poli VR, kterému stále věřím. Bohužel jeho rozšiřování komplikuje prostě nedořešený pohyb uživatele. Jinými slovy, VR je u některých her vyloženě nebezpečné používat, když se s brýlemi musíte pohybovat po místnosti. Na Youtube najdete tuny videí nešťastníků, kteří skáčí hlavou do zdi, do televize apod. Tohle je prostě problém, který dokud se nevyřeší, VR se prostě nerozšíří. Přitom v roce 2020 jsme se dočkali dosud nejlepších VR setů a také konečně pořádných VR her, včetně nového HALF LIFE. Ten jsem měl možnost si vyzkoušet a je to fenomenální. VR prostě musí najít řešení pohybu uživatele v domácím prostředí. Protože hry jako HALF LIFE ALYX, to je přesně to, co chceme vidět a jak chceme hry hrát. Samozřejmě u her, u kterých můžete sedět na zadku, je VR bezproblémové. Takže třeba letošní Star Wars Squadron, pokud můžete vyzkoušet ve VR, vřele doporučuji. Je to F.E.N.O.M.E.N.Á.L.N.Í. zážitek.
- Technologie nás ale i poškozují
– sociální sítě v současné podobě nás zničí!
Bohužel ne všechny technologie se používají správně a ku prospěchu uživatelů. Asi největším problémem jsou dnes sociální sítě. Speciálně Facebook, ale také TikTok, Twitter, Instagram a další. Jejich původní cíl spojovat lidi a usnadňovat komunikaci se naprosto zvrhl. Tyhle sítě doslova trhají společnost a rozdělují lidi takovým způsobem, že to nemá v historii obdoby. Současně mnohé vytváří velmi nezdravý obrázek světa a života některých lidí.
Stupidní algoritmy krmí uživatele těchto sítí jednostrannými názory a informacemi, které jsou navíc plné FAKE news, úmyslných lží, manipulací atd. Provozovatelé sociálních síť proti tomu nic nedělají. Proč by také dělali, když na tom vydělávají. Nicméně výsledkem je nebezpečně rozdělená společnost, kde nejméně poloviny věří totálním bludům a nesmyslům a velká část uživatelů obecně není schopna kritického uvažování natož skutečného vyhledávání a ověřování si informací.
Já se opravdu obávám toho, že sociální sítě v současné podobě, zničí naši společnost. Není prostě možné dlouhodobě tohle udržet. Sociální sítě musí být hnané k tomu, aby důkladně kontrolovaly obsah, neúprosně mazat lži, fake news, manipulace a předkládat jasné odkazy na prověřené zdroje. Sociální sítě musí zajistit, aby uživatelům nepředkládaly algoritmem jen to, co chce vidět z jednoho úhlu pohledu, ale také jiné informace na dané téma, tak aby musel přemýšlet nad tím, co čte, a hlavně co šíří. Nad tímhle by se měli zamyslet hlavně zákonodárci, protože současná podoba sociálních sítí ovlivňuje všechny, a ne pozitivním způsobem.
Sociální sítě mohou být skvělým nástrojem, ale je třeba zajistit, aby se na nich objevovaly jen informace, speciálně co by zprávy, které jsou ověřené, fakticky správně, pravdivé a neobsahují lži a manipulace. Pravda je totiž vždy jen jedna. Co se liší, jsou pohledy. Potíž je, že mnozí si pletou pohledy na pravdu s lhaním. Facebook a další provozovatelé sociálních sítí chtě nechtě mají obrovskou moc a s tou také zodpovědnost. A současnou míru šíření dezinformací a lží, které trhají společnost, nelze tolerovat. Nikdo nechce konec sociálních sítí, ale je na čase je používat co by nástroj ku prospěchu uživatelů, ne jako zbraň proti nim.
- AI stále na vzestupu, a i to je nebezpečím.
Jednou z věcí, která se stále rozvíjí je AI a algoritmy. Celá řada zajímavých aplikačních použití umělé inteligence, umožňuje nevídané věci. Bohužel některé budou velkým problémem. Například deep fake videa či obrázky jsou stále dokonalejší a tohle bude obrovský problém zejména v souvislosti s problémem sociálních sítí. AI může být velmi užitečné a přínosné, ale bohužel některá použití jsou prostě očividně velmi nebezpečná a bude se s tím muset něco udělat. Zatím ale nehrozí to, že by AI ovládlo svět, na to si se současným tempem vývoje budeme muset ještě desítky let počkat :).
Vezměme to tedy v rychlosti a vyhlašme si nějaké ty nejlepší produkty které se na trhu objevily a které jsme dokonce měli možnost pro vás otestovat …
|