Nejlepší a nejhorší procesory roku 2020 – skvělý rok, který mohl být ještě lepší! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 29 prosinec 2020
Přejít na obsah
Nejlepší a nejhorší procesory roku 2020 – skvělý rok, který mohl být ještě lepší!
Nej procesory roku 2020
Procesorový rok 2020 - závěr
alt

 

 

 

 

  • Nejlepší a nejhorší procesory roku 2020

                                                  – skvělý rok, který mohl být ještě lepší!

Máme za sebou jeden z nejlepších roků v historii procesorů. Samozřejmě mohl být ještě lepší, nebýt situace ve světě, která přispěla ke skokovému růstu poptávky, na což bohužel výroba nebyla a není plánována ani dimenzována. Největším problémem pro nás zákazníky se tak v roce 2020 ukázalo vůbec některé ty zajímavé procesory sehnat. Dnes bychom se ale chtěli zaměřit na jednotlivé procesory samotné, tedy co se povedlo a nepovedlo v roce 2020 ve světě CPU …

  • Šok roku 2020? AMD je lepší než Intel! Všude a ve všem.

Ještě před několika lety by současná situace, byla naprostá sci-fi a možná by vás zavřeli do blázince. Stále si mnozí evidentně neuvědomují, co se v roce vlastně 2020 stalo, a berou to jako samozřejmost. AMD, mnohonásobně menší firma než Intel, dokázala bez přehánění zázrak. Jednoznačně a objektivně porazit Intel na poli procesorů. A to výkonem, efektivitou i technologicky. Prakticky všude a ve všech segmentech včetně mobilního i serverového trhu, má AMD celkově lepší procesory, než Intel. Speciálně ve vyšších výkonových hladinách Intel prakticky přestal existovat. Nejvýkonnější desktopový procesor Intelu nestačí ani na mainstream AMD.

Na konci roku to pak korunovala vydáním zcela nové generace RYZEN 5000 (ZEN 3), jež překonala Intel i v tom posledním, co Intelu zbylo. Sice z hlediska reálného praktického významu nepodstatném, ale z hlediska marketingu významném, tzv. „herním výkonu“. Rok 2020 tak končíme tím, že nebýt sice zastaralých, ale objemově nenahraditelných výrobních kapacit, Intel by prakticky nebyl konkurenceschopný. Navíc i kdyby Intel procesory s AMD soupeřily vyrovnaně, stejně by to byla prohra, protože Intel je nesrovnatelně větší a investuje do výroby a vývoje násobně více než AMD. Takže aby jen AMD někde stačil a většinou zaostával, to vážně není výsledek odpovídající možnostem a pozici obou společností.

Přitom se nedá říci, že samo AMD jede na hranici možností. Evidentně netlačí výkon nahoru a na maximum za každou cenu a nepoužívá ani ten nejlepší výrobní proces, který má k dispozici. AMD ovšem zdaleka neřeklo poslední slovo a je velmi málo pravděpodobné, že Intel dokáže na AMD v roce 2021 skutečně plně odpovědět. Speciálně celkovým výkonem a efektivitou procesorů … předpokládám tedy, že trend bude pokračovat. A to je dobře, protože dosud jsme jen předstírali, že něco jako procesorový trh a výběr existuje. Nyní ovšem skutečně existuje šance, že tržní prostředí vznikne, ale bude to chtít alespoň dalších 5 let, jako byl rok 2020 ….

  • Překvapení roku na poli CPU? Apple M1 ARM procesor

Aby toho nebylo málo, Intel procesory dostaly pořádnou nakládačku na Apple platformě, kde byly dosud výhradním základem. Apple ale měl ze zcela pochopitelných důvodů plné zuby Intelu a jeho zastaralých neefektivních designů čipů a výroby, kdy jeho poslední generace počítačů vypadaly zoufale kvůli němu, vedle počítačů na AMD. Ostatně když Intel dokáže na jeho vlastním x86 písečku naprosto technologicky a výkonem prohrávat s AMD, jež má zlomek jeho rozpočtu, co se asi stane, když se do vývoje CPU vloží Apple se svými obrovskými penězi?

Apple má navíc výhodu, že se nemusí ohlížet na zpětnou kompatibilitu, nemusí se ohlížet na jakoukoliv kompatibilitu s jinou než Apple OS platformou  a aplikacemi pro ni zamčenými. Díky tomu byl Apple schopen docela jednoduše vytvořit na architektuře ARM vlastní CPU pro PC, které efektivitou a výkonem v podporovaných aplikacích, kde funguje a je podporováno, dělá jakýkoliv procesor Intel překonaný. A konkuruje mu v některých oblastech jen to nejlepší od AMD, které je ale do značné míry brzděno x86 platformou a nutností zpětné, a především široké aplikační a SW kompatibility. Srovnání x86 CPU a Apple ARM M procesorů bude problematické, protože nesrovnáváme stejně věci, ale srovnáváme hrušky a pomeranče.

Každopádně Apple se svým M1 výrazně pozitivně překvapil. A je jasné, že se chystají i výkonnější varianty. Intel má tedy velký důvod k obavám (definitivně navíc přišel o Apple platformu a odbyt tam), ale ani AMD nemůže být v klidu. Jedinou překážkou je, že Apple si zatím nechává své M procesory pro sebe a svou platformu a upřímně na univerzálnost Windows/Linux tak nemá (což Apple ani netrápí). Osobně si myslím, že Apple M1 je zajímavý hlavně z jiného důvodu. Ukazuje prostý fakt, že extrémně univerzální x86 platforma se širokou i zpětnou podporou, není efektivní řešení. Osobně bych se tak nedivil, kdyby AMD nebo Intel přišli v budoucnu s výrazně odlišným designem svých čipů, kde by se zásadněji odstřihli od minulosti. Ve prospěch efektivity a výkonu v čistě moderních aplikacích a třeba i výhradně na novém Windows/Linux OS bez podpory starších generací systémů. Apple zkrátka ukazuje jednu z možných cest dalšího vývoje moderních CPU …

  • Zklamání roku? Nedostatek výrobních kapacit pro AMD

AMD v roce 2020 uvedlo senzační mobilní/desktopové APU procesory „RENOIR“ RYZEN 4000. Až 8jádrové ZEN3 s integrovanou VEGA grafikou jsou rychlé, extrémně efektivní a výkonné. Nejlepší mobilní procesory roku a současně nejlepší procesory s integrovanou grafikou na trhu. Jenže i přes výrazně větší, než byl původně plánovaný objem výroby u TSMC, poptávka stále převyšuje kapacitní možnosti.

RENOIR je přitom z hlediska objemu nejprodávanější 7nm procesorový produkt AMD a v roce 2020 díky němu AMD prakticky zdvojnásobilo svůj podíl na mobilním trhu! Bavíme se o rekordním objemu dodávek pro AMD. I tak to nestačí. AMD navíc mobilnímu trhu prakticky obětovala desktopové varianty RENOIR procesorů. Běžné modely RYZEN 4000G pro AM4 desktop byly v plánu, ale nakonec jsme se jich na běžném trhu nedočkali. Vyšly jen ve verzích „PRO“ určené do OEM počítačů. AMD tak v běžném prodeji nemá tato výkonná desktopová APU, což je pro mě osobně zdaleka největším zklamáním roku. Dost jsem se těšil na 8jádrové/16vláknové RYZEN 7 4800G s integrovanou grafikou. Speciálně když i z našich testů víme, co dokáží mobilní 15W (4800U) a 35W (4800HS) varianty.

Bohužel z důvodů obrovského zájmu a nedostatku 7nm výrobních kapacit u TSMC, nebylo možné smysluplně ty procesory pro běžný trh vydat. Snad se dočkáme v roce 2021, kdy přeci jen podle mě AMD nemůže tuhle oblast DYI úplně ignorovat donekonečna. Bohužel ale není v silách AMD samostatně a rychle vyřešit fakt, že prostě neexistují další 7nm výrobní kapacity, které by mohlo využít. Tím spíše, že TSMC vyrábí jak 7nm APU, tak ZEN2, ZEN3 desktopové i serverové čipy a také RDNA 2 GPU a obě platformy pro nové konzole …

Než se pustíme do dalších zajímavých poznatků a hodnocení roku 2020 na CPU trhu, podívejme se na konkrétní produkty roku …. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraní
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraníPátek, 09 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1415x
Komentářů: 1
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!Čtvrtek, 08 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1293x
Komentářů: 5
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriál
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriálStředa, 07 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 833x
Komentářů: 2
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriál
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriálPondělí, 05 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1263x
Komentářů: 1
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!Neděle, 04 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1248x
Komentářů: 1
Outriders vyšlo – kooperativní RPG akce se slušnou kampaní
Outriders vyšlo – kooperativní RPG akce se slušnou kampaníSobota, 03 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 907x
Komentářů: 0