Nejlepší a nejhorší procesory roku 2020 – skvělý rok, který mohl být ještě lepší! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 29 prosinec 2020
Přejít na obsah
Nejlepší a nejhorší procesory roku 2020 – skvělý rok, který mohl být ještě lepší!
Nej procesory roku 2020
Procesorový rok 2020 - závěr

 

 

  • Procesorový rok 2020 – závěr

Mnozí už možná trochu zapomněli na některé události a modely, protože rok 2020 byl docela „neobvykle dlouhý“, a hlavně narvaný novinkami. Není, ale pochyb o tom, že to byl hlavně rok AMD, které dokázalo něco, což jsme ještě před pár lety považovali za zhola nemožné. A není to jen proto, že Intel nadále dělal Intel a přidal k tomu tragický až lživý marketing. AMD prostě ukázalo, jak to vypadá, když máte sice omezené prostředky, ale skutečný zájem o vývoj a PC platformu jako takovou. To je něco, co u Intelu dnes objektivně není. A rok 2020 to jen zvýraznil.

Největším problémem se nakonec ukázala být výroba. Nejen u Intelu, kde je výroba problém z mnoha důvodů už roky, ale hlavně u AMD, které prostě nedokáže vyrábět více, protože další výrobní kapacity nejsou. A už tak se o ně přetahuje a přeplácí s dalšími výrobci, takže dalším negativem je a bude nevyhnutelné zdražování. To nás přivádí právě k několika negativním trendům roku 2020 …

  • Negativní trend roku 2020, za který výrobci CPU nemohou:

                                                                                       Ceny výroby!

Tohle není problém jen výroby procesorů, ale všech křemíkových čipů obecně. Je to něco, co výrobci bez továren jako AMD a podobní, prostě nemohou ovlivnit. A výrobci s továrnami (jako Intel), ovlivní jen do určité míry. Nejen díky poptávce, ale obecně díky používání vývojově nákladnějších technologií, rostou ceny výroby všeho. K tomu výrazně rostou ceny výchozího materiálu, tedy křemíkových waferů. Mnohem více stojí i novější výrobní procesy a stroje pro ně. Situace v roce 2020 navíc zdražila i prakticky všechny další vstupy a zdražila násobně i doprava. A k tomu se výrobci vzhledem k poptávce začínají přetahovat (a přeplácet) o výrobní kapacity. TSMC například zrušilo jinak obvyklé množstevní slevy a má výrobu zamluvenou na roky dopředu, včetně kapacit, které teprve postaví. Tohle všechno se prostě musí nutně projevit ve finální ceně produktu.

A dokud bude poptávka, jaká je a omezené plně zabrané kapacity, situace se bude ještě zhoršovat. A není nic, co s tím firma v pozici AMD, mohla udělat. Za normálních okolností by třeba šla vyrábět od TSMC ke konkurenci. Jenže existuje jediná konkurence, která ale není až tak dobrá a sama má kapacity vytíženy. Takže není na výběr. Intel sice může dělat pro ceny více, má vlastní továrny, může budovat další a ceny do značné míry určuje, ale také je závislý ne cenách křemíku atd. K tomu všemu se ve světě tisknou nové peníze děsivým tempem, a jednoduše tedy klesá jejich hodnota. Obávám se tedy, že trend dražší výroby a produktů, bude dále pokračovat v roce 2021.

  • Negativní trend roku 2020, za který výrobci CPU mohou:

                                                             Jména a označení procesorů!

Zcela upřímně nenávidím označení nových procesorů Intel. Speciálně mobilních variant. Co je sakra Core i7-1165G7 nebo i3-1110G4 apod.?! Já prakticky odmítám na tyhle čipy dělat i recenze, protože jen psát a v hlavě si říkat ten jejich název, je otrava. A nejsem sám. Samotný Intel ve svých prezentacích prakticky ty procesory nejmenuje, označuje je jen rodinným názvem, protože to se prostě nedá.

Ovšem ani AMD není z obliga. Začíná u některých modelů také používat více písmenek, než je zdrávo. Ale úplně nejvíce mě štve nepřehlednost generačního označení, kdy to ovšem AMD podělalo už dříve. Označení ZEN generací neodpovídá číslování RYZEN generací. Podělalo se to u RYZEN 2000, což byla ZEN+ místo ZEN2, a teprve ZEN2 bylo pro RYZEN 3000. Už to je nepřehledné, ale AMD tomu nasadilo korunu, když existují ZEN+ procesory jako RYZEN 3000G. Trochu se tomu pomohlo, že RYZEN 4000 jsou jen ZEN2 APU a nové ZEN3 procesor jsou RYZEN 5000. Ovšem velmi se bojím toho, že se naplní zákulisní informace. Podle nich prý AMD použije RYZEN 5000U/H značení pro APU procesory jak ZEN3, tak ZEN2 generace. Jestli se to stane, budu vážně naštvaný.

Prostě s tím značením procesorů by Intel a AMD měly něco udělat. Obávám se ale, že neudělají, protože mám pocit, že jim ta nepřehlednost v mnoha případech vlastně vyhovuje a zákazníky matou záměrně.

  • Závěr a hodnocení

Ale skončeme pozitivně. Já osobně jsem nadšený z roku 2020 z hlediska celkových posunů, mnoha zajímavých procesorových modelů a obecně zájmu o PC platformu jako takovou. A hlavně je evidentní, že vývoj bude pokračovat. AMD stále neukázalo maximum toho, co dokáže, navíc když Intel je a bude nějakou dobu prakticky na lopatkách a v defenzivě (alespoň technologicky a výkonem). Do toho se navíc přidává právě APPLE s ARM M procesory, které mohou znamenat nový impuls i pro x86 platformu, protože její největší výhoda, začíná být velkou nevýhodou.

V roce 2020 byl také evidentní větší důraz na optimalizace a využití vícejádrových CPU ze strany mnoha aplikací. Celá řada aktualizací přinesla zásadní zlepšení. Ale stále jsou zde značné rezervy, speciálně třeba u her, kde však díky 8jádrovým/16vláknovým RYZEN procesorům v nových konzolích v kombinaci s PCIe 4.0 SSD a technologiím jako AMD Smart Access Memory, můžeme těšit na výraznější posun věcí vpřed.

  • Nejzajímavější technologie roku:

                AMD Smart Access Memory a Microsoft DirectStorage

Právě technologie jako jsou AMD Smart Access Memory alias SAM (založená na Microsoft Resizeable BAR) umožňující přístup CPU k celé grafické paměti GPU, a příbuzná technologie typu Microsoft DirectStorage, která umožňuje, aby GPU mělo přímý přístup k SSD apod. Jsou podle mě nejzajímavější počiny. AMD má v tomto směru mírně navrch, protože Microsoft s ní úzce spolupracuje (konzolová platforma RYZEN + RDNA2), takže funkčně mohlo právě SAM nabídnout už i na PC běžným uživatelům. Ale samozřejmě nezůstane exkluzivní jen pro AMD, to má prostě jen tu výhodu, že dělá výkonná CPU i GPU a stejné sběrnice pro vše. Tyhle technologie sice nejsou přímo o CPU, ale umožní výkon CPU lépe využívat. Dnes je trestuhodně nevyužit, když v mnoha aplikacích a zejména hrách, máte s 8jádrem nebo 32jádrem „stejný výkon“ ačkoliv ty procesory stejný výkon prostě nemají. Zkrátka v roce 2020 se podle mě mnoho věcí posunulo správným směrem a v roce 2021 o mnoha z nich uslyšíme ještě více.

Celkově za mě osobně byl rok 2020 na poli procesorů asi nejlepším rokem za poslední 2 dekády. Konkurenční prostředí sice stále úplně neexistuje a jsou zde velké tlaky, aby nebylo, ale v mnoha směrech máme větší a skutečný výběr, než kdy dříve. Zejména AMD pak tlačí věci kupředu svižně a pravidelně. A nepřestává překvapovat. Ještě nedávno jsme si museli vystačit s tím, že nový model CPU byl o pár jednotek % rychlejší, než ten starý, v případě novinek ale AMD zatím každá generace představuje značný posun v mnoha směrech. A Intel se tak bude muset začít vážně snažit. Navíc to nevypadá, že by si AMD chtělo dát klid a dekádu nám říkat, že „4 jádra musí stačit všem“ a přestat s vývojem. Naopak.

Teď jen vyřešit tu zapeklitou situaci se samotnou výrobou. Obecně ale rok 2020 na CPU trhu byl skvělý a rok 2021 bude podobný … hned z kraje roku dorazí mobilní RYZEN 5000 procesory (ZEN 3 APU) a po nich ThreadRipper 5000 a ke konci roku se pak mluví o nějakém zajímavém vylepšení ZEN3 platformy samotné a nejspíše také něco uslyšíme o ZEN 4, i když na trhu ještě nebude …  V případě Intelu snižte očekávání na minimum, ale uvidíme nové 14nm ROCKET LAKE v dubnu, a také až 8jádrové mobilní 10nm TIGER LAKE. Bohužel žádný pořádný nový high end ani skutečně pořádná nová generace CPU, která by po všech stránkách konkurovala AMD RYZEN ve všech segmentech trhu, se zatím nechystá … nudit se ale i tak nebudeme …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-12-31 17:15:24
avatar
Udalost roka jednoznacne M1. Nove ryzeny super, ale v.podstate su len evoluciou Matisse. Zdvihol sa vykon ale zdvihla sa umerne aj cena. Pocet jadier ostal ako aj vyrobny proces.

//zacinam mat trochu obavy o svet x86. Windows je spraseny system a ta jeho vyhoda v podobe 20r tahajucej sa spetnej kompatibility sa stava zaroven jeho najvacsou nevyhodou...

A ak este nvidia preberie ARM svet tak amen. Takze ani AMD nema podla mna nic vyhrate. Asi len tak nadarmo to neskusa nadalej s ARM. Sam ten x86 svet neudrzi. A Intel co to cele roky tahal, tak ten je v klinickej smrti a taky Rocket Lake nic neriesi. Intelu chyba zufale novy proces. Apple mu zdrhol. Amazon Microsoft si buduju vlastne servery (aj ARM).

Ehm uvidime, dalsie roky budu zaujimave a je dost mozne ze zacal upadok x86 a vzostup ARM... a ked si predstavim na druhej strane nvidiu s jej spinavymi praktikami v podobe napriklad GPP kedy si takmer zotrocila CUDZIE firmy ako MSi Asus atd.. Co potom take ktorym bude licencovat ARM? Naviac ma pobavilo ako Huang rozpraval o zachovani neutrality ARM

Takze budu musiet ukrutne rychlo vznikat ine RISC alternativy, inak to tu smeruje do jednej velkej riti v podobe ,armVidie,

Takze udalost roka 2020 jednoznacne M1 a porazeni roka: ARM a jeho prechod pod kridla nvidia
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-12-31 09:03:59

V prvé řadě je potřeba zatleskat tomu, že AMD konečně donutilo Intel cenově reagovat na jeho Ryzeny, čehož jsou důkazem zvláště Fková Comet Lake CPU i3-10100F, i5-10400F a i7-10700F. Ty jsou navrch reálně dostupné, na rozdíl od nabídky AMD, která je řádně děravá a dostupnost je obecně mizerná - 3300X skoro nikdo neviděl, APU v retailu prakticky nejsou, a u některých modelů musí vzít člověk se špetkou rozumu chtě nechtě zavděk "tím" Intelem, protože ceny AMD jsou už přepálené (např. Ryzen 5 2600 prodává czc zrovna teď za 5945 Kč s DPH).
QWERTY [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-12-31 10:16:18
avatar
ZEN2 bola vylepšená arch. ZEN+, čo bola zlepšením časovaním cache ZEN + takty. ZEN3 je už prekopaná arch. riešením front-endu, iné schedulery a hlavne L3 atď.., verím, že je ešte čo vylepšovať a ZEN4 bude toho dôkazom, aj keď som trocha sklamaný, že až neskôr, lebo zo ZEN2 nemám potrebu momentálne meniť a ZEN4 bude u mňa hneď aj s novou doskou a ram(DDR5?). Teraz len chcem, aby grafiky padli s cenou a hlavne sa zlepšila dostupnosť, lebo 1070 už je u mňa skôr na príťaž. Degradovali pamäte a už len čakám na smrťku(nemám náhradu) pri najhoršom kúpim nejaké zobrazovadlo zatiaľ. Od začiatku som bol na manuálnom taktovaní so svojim 3900X, lebo mi nevyhovovalo nastavenie CPU od ASUSU a riešenie taktov v BIOSe na auto s PBO, ale posledný bios z decembra od ASUSU urobil poriadne vylepšenia, čo sa týka PBO aj 1C boost. Ešte som si to upravil BCLK na 100.80, viac mi nedá NVME, skúšal som všetko, cez deličky BCLK po zníženie PCIE na 2.0, proste 101 nedá, aj keď CPU by to ešte dal. Nejaké nápady? 100.80 dáva +45MHz zo 99.80 (D.O.C.P.) na manuál + ramky cez 3733 c14 + subtimy a drží 100.80. 1C 4636.3, MC 4334, mne to stačí, zatiaľ
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-12-31 12:14:48

A to vyšší BCLK pomůže finálně čemu? Lepšímu spaní? Já mám BCLK pouze 99,70 MHz (stock) a neskutečně mě to prudí. Chci rovnou a pěkně zarovnanou stovečku. Okrádaj mě o 15 MHz na CPU!
QWERTY [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-12-31 12:23:43
avatar
Rád mám rád veci na doraz.. Tvoj typ psychiky to nepochopí. Keď viem, že niečo môže ísť ďalej, ale bráni tomu niečo iné, tak hľadám spôsob ako to odstrániť, vlastne je to aj moja práca a vášeň. Nech si o tom myslí kto chce čo chce. A s mojimi poznatkami som už vyriešil tisíce problémov, len som sa pýtal, či niekto nemá podobné skúsenosti, či ide o pár MHz je mimo kontext.
Alferi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-12-31 10:58:44
avatar
Co se týče Intelu, nedostatky jsou známé, ale s ohledem na velký cenový pokles Cometu jsou pro herní sestavy naprosto konkurenceschopné, ba paradoxně výhodnější. Ve hrách je to se Zen 3 plichta. Pokud se pořídí verze bez "K", tak ani není problém se spotřebou (mimo i9). Výhody AMD jsou především při využití PCIe 4 a pracovních úkolech.
Srovnání z recenzí Guru3D a Techpowerup.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-12-31 14:59:24

Tak už néni ani ten nejlevnější 5xxx CPU Ryzen 5600X. No néni. I na alze je pouze "těšíme se". No tak se holt spousta lidí bude muset místo toho těšit z i7-10700F. A to není špatnej procesor. O pěkných pár % výkonnější, o pár stovek levnější, a teploty i energetická náročnost srovnatelná s 5600X.
Alferi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-12-31 12:22:05
avatar
Já včera pořídil jediný dostupný 5800X. Neplánoval jsem to (respektive tak za rok), ale bohužel jsem na jaře nakoupil patrně jeden z defektních 3600X (problém s napětím a komunikací s RAM, podle diskusí relativně častý jev u 3600(X)), který se mi tehdy podařilo nakonec po otravném laborování rozchodit. Tentokrát se mi ale po updatu BIOSu zase sesypaly Windows a po jejich opravě RAM nechtěly paměti jet na XMP. S novým procestorem v pořádku. "Starý" půjde na reklamaci.
QWERTY [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-12-31 12:35:07
avatar
Bolo Vcore na auto? FCLK? Soc napätie? ram napätie? CLDO_VDDG by som dal na 1.1V potom Vsoc na 1.6(bacha na LLC soc, zvýšiť na min. preposledné, ak to dropne efekt bude 0) VDDG = Vsoc +0.50V = stabilita u 1600+ FCLK, ale nezvyśovať nad 1.2 Vsoc, hrozí odpálenie IMC, pri vysokých teplotách.
Alferi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-12-31 13:41:38
avatar
Nastavoval jsem to podle tipů na PC-Help a ... prostě už mě to předevčírem před půlnocí nas**** a vydal se pro ten Zen3 o rok dřív.
QWERTY [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-12-31 13:48:39
avatar
Frustrácia je sviňa, poznám tak nech sa darí
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-12-31 15:07:54

No vidíš, a teď ten tvůj podařenec 3600X eshop nabídne jako ultravýhodné "rozbaleno" se 3 stovkami slevy, a štafetu se s***ím přeberou jiní. Prepare to blow minds.
Dollars1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-12-31 15:46:51

Ja raději reklamoval můj vadnej 3900x přímo u AMD ,ten technik věděl hned o co jde a za 14 dní novej doma.
Alferi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-12-31 16:07:56
avatar
Já doufám, že dostanu náhradou novej a ještě ho snad se ziskem střelím.
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-02 16:46:31

A nebo "Závada se neprojevila".
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-02 16:45:41

Mně vadí hlavně to, že AMD nemá nic do obyčejných kancl PC, které se prodávají jak housky na krámě. Chápu, že je asi těžké konkurovat Pentiu Gold za necelých 1500,- Kčs, ale něco by na trh dát mohli. Všechno použitelné od AMD, včetně APU, zmizelo z nabídky obchodů.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-02 21:35:54
avatar
tak asi to někdo kupuje, když se to neválí v krámě ;)
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-03 09:26:21
avatar
Chote spat
savage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-25 18:37:30

Mohl bych se zeptat, proč se AMD na ty kancelářské CPU vykašlalo? Není to o tom, že nejsou skladem ale shopy je vůbec nemají v nabídce...vždyť nějaké 2 nebo 4 jádro s Vegou za pár kaček by konkurenčnímu prostředí prospělo a jak píše pcmaker, takových procáků se prodá miliarda, takže utíká AMD zisk ne? díky za info
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-25 21:22:55
avatar
14/12nm procesory se vyrábí u GF a jejich produkce jede naplno ....
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-26 16:39:21
avatar
Co myslíš tím vykašlalo? Neslyšel jsem o tom, že by ukončovali výrobu u GF, kde pořád dělají Zen+ procáky, jako řešení do nejlevnějších sestav.
Hádám, že R5 2600/1600AF s předkrizovou cenou do 3k bude AMD vyrábět ještě dlouho.
Problém je, že teď je takový hlad po PC, že není skladem vůbec nic a i pokud vyrobí, tak doprava vázne a je ultra drahá...
petrM78 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-26 16:46:33

tak asi spis mysli APU, kdyz zminuje s vegou, a ty opravdu z nabidek zmizely (mozna amd dodava jen oem), bezne se da koupit nejlevnejsi jen 1600AF a pak 2600 za 4k+.
savage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-26 18:59:22

Přesně tak, myslel sem nějaký levný slušný CPU s integrovanou grafikou do kancelářských sestav...nikde nic k objednání, ani nejsou v nabídce eshopů...to se k nám nedostane ani pár stovek kusů, vůbec nic? Pokud chci poskládat levný kancelářsky komp, musím vzít Intel...velká škoda, AMD mělo super nabídku
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-26 20:01:47
avatar
Hmm, je dost možné, že dokonce i těch starých Zen+ CPU/APU je nedostatek a nezvládají pokrýt ani OEM, takže se na obchody nedostane...
Sice by mě to nikdy nenapadlo, ale teď je možné už asi úplně všechno.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-26 20:01:33
avatar
...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 981x
Komentářů: 3
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 647x
Komentářů: 0
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!Úterý, 23 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1280x
Komentářů: 7
DIABLO II v moderním provedení – záběry z Resurrected
DIABLO II v moderním provedení – záběry z ResurrectedSobota, 20 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1976x
Komentářů: 13
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!Čtvrtek, 18 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2189x
Komentářů: 0
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!Pondělí, 15 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1799x
Komentářů: 2