TDP se má uváděno tak, aby odpovídalo běžné realitě. Jenže to dnes u Intelu neplatí.
TDP je zásadní hodnota, podle které se řídí takty, a tedy i výkon procesorů. Problém je, když si ho někdo vymýšlí a udává tak, aby se mu to hodilo do marketingu a zakrývá realitu. Intel dnes jednoduše u svých procesorů o reálném TDP a výkonu tomu odpovídajícím, prostě a jednoduše lže. Tedy přesněji, on nejviditelněji uvádí hodnoty taktů a výkonu v souvislosti s nejviditelnější hodnotou TDP, a přitom ví, že ten výkon, který přitom hlavně ukazuje, dosahují jeho procesory jen s TDP i násobně vyšším. Proč neudává reálné TDP tak, jako jej udává AMD? Tedy běžnou hodnotu, které v praxi běžně procesor na normálních taktech v zátěži dosahuje?
No protože by musel přiznat, jak výrazně neefektivní jeho procesory jsou. Ostatně u ROCKET LAKE procesorů uvádí 35W/65W/125W. Jenže to platí jen pro ty základní takty. Na nich ovšem výkon Intel neukazuje, protože by byl i desítky % nižší než jaký potřebuje. Intel tak uvádí výkon, kterého ovšem ty CPU dosahují za cenu klidně trojnásobného překračování uváděného TDP, jež v obchodech viditelně neukazuje. Sice by to mělo být jen dočasné překračování, ale některé desky to ignorují. A tak vznikají obří rozdíly v testech, mezi deskami a v praxi obecně, kdy jeden a ten samý CPU může mít výkon klidně o 30% rozdílný a tomu odpovídající rozdíl spotřeby, zahřívání atd. Realita prostě je, že Intel uvádí ten úžasný maximální výkon, ale tváří se, jako že je dosahován za toho nejnižšího uváděného TDP, což prostě není pravda.
Problém je to hlavně v mobilní oblasti. Intel u nových TIGER LAKE s 8jádry tvrdí, že dosahuje stejného nebo lepšího výkonu jako AMD RYZEN 5000. Ovšem nezávislé testy ukazují, že realita je jiná. Protože notebooky mají jasně definovaný výkon chlazení, tak pokud se řekne, že procesor musí mít 45W, platí to pro obě firmy. Jenže v tom případě vyjde najevo, že Intel je o 15-20% slabší než AMD na stejném TDP. Aby Intel dorovnal ten výkon, tak pouští své „45W“ procesory klidně na 100W+. No a bohužel s tím hned tak nepřestane.
10nm ALDER LAKE je neefektivní. Žere jako tank.
Nová generace procesorů Intel v podobě ALDER LAKE s DDR5 řadičem, je stále vyráběna 10nm procesem. A ten prostě není kvalitní a efektivní. Procesory již obíhají prakticky ve finálních vzorcích, protože Intel je chce uvést na trh tento rok. A velké nadšení kolem nich v zákulisí nepanuje.
Jak víte, ALDER LAKE kombinuje maximálně 8velkých jader se 16vlákny a až 8malých jader s 8vlákny. Efektivita tohoto řešení je ale hodně diskutabilní. Úniky od výrobců hovoří o tom, že procesory ALDER LAKE jsou velmi žhavé a žravé. Intel u nich opět uvádí výrazně nižší TDP, než na jakém skutečně běhají, aby měly ten výkon, který potřebují a který se očekává.
Například Intel pro mobilní verze připravuje 35/45W verze, ale reálné TDP dosahuje 115W! Úspornější verze mají mít 15/20W, ale reálné TDP je 55W. To je sakra rozdíl. Intel zkrátka ani u ALDER LAKE neodstraní největší nevýhodu a nedostatek současných TIGER LAKE vůči konkurenci od AMD. Jestli je to překvapení? Vlastně ani moc ne. Ačkoliv se to marketing Intelu snaží popírat, všichni vědí, že 10nm++++++++++ výroba Intelu, je beznadějně rozbitá. Ten vlastně ani nepokračuje v jejím dalším vývoji a budování kapacit. Ani současná verze 10nm v mnoha směrem nepřekonává parametry 14nm. Speciálně nedokáže dosahovat tak vysokých taktů a současně není o nic efektivnější a méně náročná na vysokých taktech než 14nm. Přitom je ale dražší a má nižší výtěžnost. Ostatně zoufalost kroku, kdy Intel předělal 10nm ICE LAKE architekturu zpět na 14nm, aby tak vznikl naprosto nepovedené ROCKET LAKE, jen ukazuje, jak špatně na tom je. Zkrátka 10nm výrobu Intelu je problém a bez spuštění plánované 7nm výroby, se Intel nehne z místa.
ALDER LAKE dokáže nabídnout vysoké IPC a výkon na jádro, ale dokáže to jen po velmi omezenou dobu. Pokud bude dodržovat udávané TDP a nebude ho překračovat, nevypadá to s výkonem moc dobře. Podle mnohých Intel i s výhodou DDR5 za zády bude mít co dělat, aby překonal stávající RYZEN 5000 alespoň v mobilní oblasti. A to bude výrazně dražší. Ovšem v desktopu v absolutním výkonu nemá šanci. A nová 5nm AMD ZEN 4 generace ho naprosto rozseká. Údajně bude mezi ZEN 4 procesory a ALDER LAKE mnohem větší výkonový rozdíl a rozdíl v efektivitě v neprospěch Intleu, než jaký je mezi současnými procesory obou firem dnes. Intel poněkud hypuje ALDER LAKE a jeho možnosti, kdy mnozí očekávají že uvidí těch 16jader/24vláken s tomu odpovídajícím výkonem ve srovnání s AMD. Jaké ale bude jejich zklamání až zjistí, že takových procesorů kvůli výrobní náročnosti a ceně Intel moc nevyprodukuje, jejich cena budou příšerné a efektivita také. Spíše očekávejte osekanější verze a především není 16jader jako 16jader.
Navíc prostě Intel a jeho vyloženě lživé a matoucí uvádění TDP u procesorů, je iritující a velký praktický problém, protože stejný CPU má v různých deskách různý výkon, a to TDP které Intel uvádí jako hlavní, naprosto neodpovídá výkonu, který ten CPU předvádí v mnoha recenzích a testech, kde je to TDP konstantně výrazně překračováno. Vysoké TDP a neefektivita procesorů Intel je problém, ale za mnohem závažnější považuji ten fakt, jak Intel to TDP dnes uvádí:
Je to škoda. Ta myšlenka intelu použít výkonná plnohodnotná jádra a pak ty méně výkonná mobilní, ale také úměrně tomu úsporná se mě libí.
Škoda že to u Intelu zabíjí tyhle jejich hrátky s TDP a fabulace. No snad AMD něco takového udělá taky a efektivněji.
CPU pro notebook by nemělo brát víc než 35W, Byla to dlouhá, dobrá a osvědčená tradice modifikovaná u výkonnějších CPU na 45W. Nemluvím o speciálních noteboocích vybočujících z řady.
Koho má bavit nechat si pálit kolena od žhavé cihly. O klíně nemluvím, tam bude asi dost mladých chlapců brzy neplodných, pokud budou kupovat tyhle přenosné žehličky.
Možná je to nějaká Darwinistická soutěž. No ti méně rozumní se tedy aspoň nebudou dále zbytečně množit
To ani nemusí být o tom, jak to CPU topí. Třeba jeden z business modelů nejmenovaného velkého výrobce má "11. řadu" Intelů zkriplenou na 17,5W a stejně je to "žhavá placka" (v tomto případě ne cihla :-) Ale když stojí chlazení za ... No prostě škoda mluvit
Intel by měl dostat za tyhle vyloženě lživý informace vycucaný z prstu pořádně, ale fakt pořádně tučnou pokutu. Nechápu, že si to může dovolit, ale tak je to intel, ten může evidentně všechno ... Dřív se normálně podle komponentů vybíraly zdroje, dnes u Intelu nemožný a pokud to tak někdo udělá a zdroj mu odejde, měla by to být automaticky vina intelu !
může si to dovolit, protože bohužel TDP není jednotný standard jak ho správně uvádět, takže on prostě může tvrdit, že za určitých okolností to uváděné TDP ty čipy mají ...
intel je proste dneska shit
ale ma velke stesti ze AMD nema kapacity na levnejsi procaky pod 5tisic - kterych se prodava hodne
jinak by byl uplne smaznutej ze sveta
Já si myslím, že to není o kapacitách, ale o zvládnuté výrobě. Není prostě dost zmetků, aby se mohly nabízet dětské procesory v rozumných množstvích.A uměle prznit čiplety je v dnešní době a poptávce nesmysl.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!