Potvrzeno: Intel a jeho nové mobilní TIGER LAKE-H procesory nestačí na AMD RYZEN 5000H/U Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 20 květen 2021
altVýrobci notebooku nejsou z nových Intel TIGER LAKE-H procesorů nadšeni. První recenze ukáží, proč.

 

 

 

 

Intel ve své oficiální prezentaci silně přehání, a především neříká vše. Realita většiny notebooků s jeho CPU bude výrazně jiná. Podle oficiální prezentace a čísel od společnosti Intel, by TIGER LAKE-H tedy Core 11000H procesory, měly porážet AMD RYZEN 5000, někde s až 20% rozdílem. Jenže v zákulisí si mnozí neberou servítky a tvrdí, že Intel nejen přehání, ale fakticky lže.

Ostatně celé uvedení proběhlo značně pochybně, bez toho, aby produkty vůbec byly k dispozici pro testování, a dala se tvrzení společnosti Intel nezávisle ověřit. Mnozí si také všimli zásadní věci, která je velkým červeným vykřičníkem. Když uvádíte mobilní procesory pro mobilní počítače, je samozřejmě tím nejdůležitějším jejich efektivita, spotřeba s ohledem na výdrž baterie a teprve na posledním místě je výkon. Intel však „ze záhadného důvodu“ prakticky v prezentaci vynechal efektivitu a tématu spotřeby tedy výdrže na baterii se vůbec nevěnoval. Proč? Inu protože jeho nové Core 11000H procesory (TIGER LAKE-H), nedokáží již dříve vydané AMD RYZEN 5000H sérii konkurovat.

Existují ještě informace, které ovšem Intel nezařadil do té hlavní a nejvíce prezentované PR zprávy. Dodatečné informace totiž obsahují věci, které nemalují TIGER LAKE-H v dobrém světle. Vlastní testování výrobců notebooků, které samozřejmě dokončují designy, pak ukazuje ještě jiný obrázek. Realita je výrazně vzdálena tomu, co tvrdí Intel.

Vidíte ohromný nárůst výkonu. Zejména u her. Jak však někteří výrobci notebooků upozorňují, realita bude o poznání horší u drtivé většiny běžných designů. Proč? Protože Intel sice uvádí TDP použité grafické karty ve srovnání AMD vs Intel platformy, ovšem už neuvádí reálné TDP procesoru.

Realitou totiž je, že 10nm TIGER LAKE-H procesory Intel, nejsou zdaleka tak efektivní, jako 7nm AMD RYZEN 5000H. Intel na to poražení AMD potřebuje podstatně, ale podstatně více, než udávaných 45W! Realita je totiž taková:

Intel totiž jaksi „zapomněl“ veřejně a viditelně uvádět, že jeho nové procesory mají krátkodobý boost až na 109W a dokonce vyšší modely až 135W! Teprve pak dokáží nabídnout ten Intelem prezentovaný výkon. Nicméně tohle mají být 45W procesory. V praxi mají ale běžně až 90W. To není až tak zvláštní, i 45W AMD RYZEN 5000 boostuje na 65W běžně, maximem je pak ale jen něco kolem 85W. Víc to AMD prostě nepustí. Problém je, že mnoho notebooků sice krátkodobě dokáže ty CPU k těm 90W pustit, ale dlouhodobě v 99% času v zátěži se ta TDP pohybují kolem těch 45W nebo 35W s tomu odpovídajícími takty a tedy i výkonem. A ten je výrazně odlišný od toho, který Intel prezentuje.

8jádrový Intel totiž se stejným TDP a spotřebou nedokáže RYZEN 5000 konkurovat! Intel potřebuje téměř dvojnásobnou spotřebu, aby vyrovnal výkon AMD RYZEN v mnoha případech. ANANDTECH se dostal ke vzorku notebooku s novým TIGER LAKE-H a dokázal to otestovat, že AMD s 35W je v praxi v průměru o něco výkonnější, než nový Intel s 45+W. Realita je, že AMD RYZEN 5000 bude stále v mnoha věcech jasně výkonnější, i když bude žrát méně. Intel pak přinejlepším dokáže sice výkonu AMD srovnat, ale potřebuje k tomu podstatně více energie. Zejména u notebooku si ale těžko všimnete toho 0 – 3% rozdílu výkonu, zato si všimnete hluku, tepla a výdrže, když Intel potřebuje běžně o 30 - 50% více energie ke stejnému výkonu.

 

  • Výrobci notebooků nejsou nadšeni

Žádné nadšení z nových Intel TIGER LAKE-H procesorů nepanuje. Jsou sice jednoznačně lepší než předchozí COMET LAKE-H, ovšem neřeší ten jejich hlavní problém. V mnoha případech totiž ty notebooky budou horší, než už půl roku prodávané modely s RYZENem, což se prostě špatně propaguje. Situace také ukazuje, proč Intel použil pro desktopovou Core 11000 série „ROCKET LAKE“ starý 14nm proces a neudělal prostě desktopové TIGER LAKE na 10nm. Protože by byly slabší a žraly stejně nebo i víc. Ostatně možná jste si všimli, že se nikdo moc nechlubí srovnáním Core 10000 a Core 11000 série, protože v praxi při podobném TDP je výkonové zlepšení v řádu jednotek %. To je dost směšné vzhledem k téměř 3 generačnímu rozdílu procesorové architektury a více než generačnímu rozdílu výrobního procesu!

Výrobci mobilních PC také představili nezvykle málo nových designů notebooků s 10nm TIGER LAKE-H čipy. Budou notebooky typu DTR, kde výrobci nechají boostovat ten Intel hodně vysoko a ty budou tak reprezentovat výkon. Nicméně drtivá většina notebooků bude tenčích, tedy s jasně omezeným TDP a chlazením s výrazně nižším výkonem, i když budou mít procesory stejné, jako ty tlustší stroje. A tam v mnoha případech bude RYZEN 5000 stále lepší volbou pro výrobce i uživatele. Čistě proto, že 7nm ZEN 3 architektura AMD je prostě znatelně efektivnější. Jeden výrobce nám prozradil, že ve srovnatelném stejném designu je rozdíl v desítkách % pokud jde o výdrž baterie při podobně výkonném systému. Ale to není jediný problém.

Ve srovnáních se sice objevují například Core i7-11700H postavený vůči RYZEN 7 5700H, nicméně ony vlastně přímými konkurenty nejsou. Výrobci potvrzují, že i kdyby použili stejné všechny komponenty notebooku a lišily se tedy jen CPU a deska, Intel verze vychází nezanedbatelně dráž. O tolik, že Core i7-11700H nekonkuruje RYZEN 7 verzi, ale výkonnějším RYZEN 9, zatímco za cenu RYZEN 7 nabídne Intel jen podstatně slabší a méně efektivní Core i5. Takže realita je mnohem horší, než jak budou ukazovat testy a recenze, protože prostě Intel je výrazně dražší a přitom je pořád horší.

Intel a jeho nejnovější mobilní procesory prostě nejsou dostatečně konkurenceschopné. Zhruba půl roku po uvedení AMD RYZEN 5000U/H zůstává AMD výrazně před Intelem v tom nejdůležitějším v mobilní oblasti. A to je efektivita a s tím spojený výkon a výdrž na baterie. 10nm výroba a architektura Intelu prostě nedokáže držet krok a je to po všech stránkách horší řešení. V tlustších noteboocích typu DTR bude rozdíl sice malý, ale Intel varianta bude dražší a podstatně více topit. V běžných noteboocích a tenkých noteboocích s jasně omezenými TDP a možnostmi chlazení, bude AMD běžně o 15% výkonově lepší, vydrží déle na baterii a současně je levnější. TIGER LAKE-H procesory jsou tak sice velkým zlepšením proti předraženým odpadkům jménem COMET LAKE-H, které Intel dosud nabízel, ale nejsou dostatečně dobré na to, aby skutečně konkurovali AMD výkonem, efektivitou či technologicky. A nepředstavují ani zajímavou konkurenční nabídku, kdy ačkoliv jsou horší, jejich cena je vyšší, takže Intel se nesnaží zaujmout cenově, protože ví, že ve skutečnosti na CPU trhu vytvořil prostředí, které funkčním konkurenčním prostředím není a hned tak nebude. AMD má sice lepší produkty a za lepší ceny, ale bude mu trvat roky, než bude mít k dispozici takové výrobní kapacity, kterými disponuje Intel. Konkurence na CPU poli je prostě jen na papíře a produktová, reálně neexistuje …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
chimera [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-21 08:04:10
avatar
Tak mě to nějako nepřekvapuje, typicky Intel a jeho prezentace. Co rozhodně nevadí, že si neinformovaní zákazníci co jim je všechno jedno koupi Intel. notebooky a na ty co se chtějí vyznat zbyde větší výběr těch s AMD
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-21 08:08:01

Žádám o radikální omezení ukazovacích zájmen. Tohle se nedá číst:
"Problém je, že mnoho notebooků sice krátkodobě dokáže ty CPU k těm 90W pustit, ale dlouhodobě v 99% času v zátěži se ta TDP pohybují kolem těch 45W nebo 35W s tomu odpovídajícími takty a tedy i výkonem. A ten je výrazně odlišný od toho, který Intel prezentuje."
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-21 11:10:59

Já bych řekl, že to není tak zlé. Výkonem Intel za Ryzen už nezaostává o tolik, někde je i o malinko lepší. Sice za cenu větší spotřeby, ale to u těchto notebooků nehraje takovou roli. Intel má thunderbolt, AMD zatím ne. Spotřebitel si může vybrat a konkurence snad povede k lepším cenám.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-21 11:24:21
avatar
Vzhledem k nesrovnatelným pozicím obou firem, kdy Intel investoval výrazně více a má prakticky monopol v mnoha směrech, je to hodně špatné ... spotřeba hraje velkou roli u NB. Thunderbolt jsem nikdy nepochopil, dělám v tomhle businessu dlouho, ale nikdy jsem nenarazil na nic, k čemu bych ho potřeboval ....

bohužel právě ceny lepší nejsou, Intel zůstává dražší protože ví, že zákazník často nemá na výběr ...
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-21 14:08:06
avatar
V čem je vlastně problém s tím mít TB na AMD?
Proč ho výrobci k AMD téměř nedávají, když technicky už to není žádný problém? Intel přece už ani nechce licenční poplatky za to.

Dokud nebude na AMD funkční USB 4, tak ten TB 3 dává smysl čistě z důvodu přenosové kapacity.
Je velký rozdíl, jestli připojíš NB k doku přes USB 3 10Gbit nebo přes TB 3 40Gbit.
Pokud tam budeš mít 2x 4k monitory a nějaké rychlé disky na práci s velkými daty a nedej bože bys ještě chtěl síťovku rychlejší než 1Gbit, tak ten USB 3 dock je absolutně nepoužitelný.
Sice teoreticky existuje i specifikace USB 3, která umí 20Gbit, ale zaprvé není moc rozšířená a i tak má pořád poloviční propustnost proti TB 3...

Samozřejmě pokud máš život nastavený tak, že na seriózní práci máš desktop a NB máš pouze na kancelářskou práci na cestách a případně nějaký ten Youtube na pohovce, tak je pro tebe TB 3 absolutně nezajímavá technologie ;-)

Je ale spousta lidí, kterým výkonný pracovní NB stačí na všechno co dělají a mají místo desktopu jen dok s monitory a dalšími periferiemi. A pro takové lidi je nepřítomnost TB 3 na AMD silně limitující. Chtěli by přejít z Intel přímotopů na 45W AMD osmijádro a tahat tak lehčí a přitom výkonnější NB, ale bez TB 3 je to prostě problém...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-21 14:23:11
avatar
protože jsou to vyhozené peníze pro ně, TB prakticky nikdo nepoužívá, navíc v základní podobě má vážnou bezpečnostní mezeru ....
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-21 14:39:27
avatar
Jak jsem psal. Na tenkých NB s nízkým výkonem TB většina lidí nepotřebuje, ale jakmile potřebuješ pořádný dok s rychlou sítí, disky a monitorem s velkým rozlišením, tak to přes USB 3 prakticky nelze a TB je jediné řešení...
Navíc moje zkušenost s USB 3 doky taky není kdovíjaká co se týče stability. Těžko říct, čím to je.

Kdyby TB prakticky nikdo nepoužíval, tak ho nebudou dávat do Intel NB ;-)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Helldivers 2 kvůli SONY PSN nyní hráči nenávidí
Helldivers 2 kvůli SONY PSN nyní hráči nenávidíČtvrtek, 02 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 60x
Komentářů: 0
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!Úterý, 30 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1416x
Komentářů: 5
Řešení pro pohyb s VR setem?
Řešení pro pohyb s VR setem?Pátek, 26 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1828x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázceČtvrtek, 25 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2347x
Komentářů: 5
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světStředa, 24 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2078x
Komentářů: 1
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1373x
Komentářů: 0