Společnost Intel ohlásila milník. 10nm výroba prý předčila 14nm a také zlevnila.
Intel představil hospodářské výsledky, které jsou více než slušné. Pokud jste očekávali že firma, která není produktově konkurenceschopná proti mnohem menšímu AMD na tom bude finančně nějak špatně, tak vás zklamu. Je to jen další důkaz, jak moc je trh s procesory rozbitý a nefunkční a nikdy s monopolem ve stavu společnosti Intel, nemůže ani fungovat. Jediný viditelný efekt, že Intel nestačí na AMD co do výkonu a vlastností produktů, je mírný pokles marží a tedy zisků, zejména na serverovém trhu. Ale co je to platné, když i tak Intel vygeneroval 19 miliard dolarů příjmy a 5 miliard čistý zisk. Na tom, jaké Intel nabízí produkty a jaké jsou, prostě vůbec, ale vůbec nezáleží.
Ano, má procesory, které jsou násobně slabší a méně efektivní, než za stejné ceny nabízí AMD. Tohle je prostě důkaz, že trh s CPU nefunguje. Intel měl být dávno rozdělen. Přesto samozřejmě firma řeší, že vůči konkurenci v mnoha směrech, když ne tedy finančně, tak produktově zaostává. Jde samozřejmě hlavně o prestiž. Intel tak přináší dobré zprávy ohledně svého 10nm procesu.
Údajně už vyrábí více 10nm čipů, než těch 14nm. Ano, je to asi o 5 let později, než bylo v plánu, ale lepší pozdě, než nikdy. To se ale s ohledem na současnou nabídku firmy asi dalo předpokládat. Zajímavé je to ale z toho pohledu, že Intel v minulosti výrazně omezil rozšiřování 10nm kapacit a zdaleka nepřebudoval tolik, kolik měl v plánu. Současně 10nm výroba nedosahuje parametrů a kvalit té 14nm v mnoha směrech. V jedné oblasti ale Intel hlásí zlepšení, a to je prý pokles cen za waffer. Údajně ji u 10nm výroby snížil meziročně o 45%. Zda za cenu evidentního snížení marží, Intel neprozradil a téměř určitě je stále tahle výroba dražší a méně výnosná než 14nm.
Každopádně obří výrobní kapacity Intelu jsou stále velmi dominantní, speciálně na poli x86 procesorů a tržní regulátoři v tomto ohledu zaspali. Zákazníci tak dnes nemají často ani na výběr. Neexistuje ani proto moc cenová konkurence apod. Intel se tak může chlubit tím, že dodal prý přes 50 milionů TIGER LAKE procesorů, statisíce ICE LAKE a chystá miliony ALDER LAKE do konce roku.
Samozřejmě Intel těží i ze situace, kdy poptávka je dnes velmi vysoká a zákazníci vykoupí všechno. Nižší marže a fakt že je produktově horší, mu tak pro něj naštěstí a nečekaně vykompenzuje současná neobvyklá poptávka, která je i o desítky % vyšší, než je normál. A Intel počítá s vysokou poptávkou i nadále, takže investuje do rozšíření výroby a už tak dominantní pozice ve výrobě x86 procesorů, která mu zkrátka umožňuje dosahovat obrovských příjmů a zisků bez ohledu na to, jaké ty jeho procesory vlastně jsou. Samozřejmě kdyby měl lepší procesory, byl by na tom určitě ještě o něco lépe. Realita ovšem je, že drtivá většina zákazníků a uživatelů nemá při výběru CPU ve svém PC na výběr a trh jako takový je zkrátka nefunkční. Kdyby Intel zaostával jako zaostává nyní produktově za AMD ještě dalších několik let, pak by možná šance na funkční trh a konkurenční prostředí byla. Ovšem tomu se samozřejmě bude Intel snažit zabránit.
A protože antimonopolní úřady nekonaly a nekonají, nemusí se zase firma tak moc snažit, protože prostě na tom jaké jsou produkty dnes vlastně vůbec nezáleží. A Intel tak má bohužel pravdu, když říká že na testech a benchmarcích nezáleží (což bude platit i pro ALDER LAKE, které tím pádem asi nemá ani smysl testovat ;) ) … smutná to realita pro všechny, kterým na technologiích a fungujícím konkurenčním prostředí záleží. Co s tím? :)
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|