ASUS G752VS – TEST herního notebooku s GTX 1070 aneb vyvážené DTR? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 30 listopad 2016
Přejít na obsah
ASUS G752VS – TEST herního notebooku s GTX 1070 aneb vyvážené DTR?
Notebook
Notebook v praxi - Výkon
Provozní vlastnosti - Baterie a chlazení
Závěr a hodnocení

 

 

  • Celkové dojmy a hodnocení

ASUS G752VS jsme si tedy kompletně proklepli a zjistili pro vás vše podstatné. Co k němu říci? Vzhledem k růstu kurzu dolaru, rostou koncové ceny elekroniky a PC v ČR nepříjemně vysoko. I tahle základní verze tak nyní stojí 65 tisíc korun vč. DPH, což je opravdu hodně peněz. Pokud by byl kurz za dolar kolem 20 korun, na který jsme před 3 lety byli zvyklí, stál by 51 tisíc.

I tak je tato nejlevnější varianta zdaleka nejzajímavější. Za prostřední chce ASUS 80 tisíc za TOP verzi 100 tisíc, a to se liší ve věcech, které těm penězům navíc vůbec neodpovídají. Musím říci, že G752VS je trochu předražený obecně. V současnosti jde do obchodů menší GL520VS verze (15,6“), která za 60 tisíc nabízí stejný procesor, stejnou grafiku, ale 32GB RAM, 512GB SSD a 1TB HDD (bez mechaniky). Ano, G752VS má pár podstatných věcí ve zpracování navíc, ale stejně. I ta nejslabší konfigurace G752VS měla mít prostě 512GB SSD a 2x 8GB RAM (osazení jednoho 16GB modulu je blbost). Počítám tedy, že téměř každý z majitelů tohoto NB bude přidávat větší SSD disk, což ale stále vyjde podstatně levněji, než koupit tu dražší variantu.

  • Závěr

ASUS G752VS je jedním z nejlepších herních DTR podobného typu na trhu. Upřímně, je to asi nejlepší volba ze všech podobných. Jeho hlavní výhodou je chlazení a hlavně jeho relativně tichý provoz, což nikdo jiný tak dobře stále neumí. Z hlediska výkonu a zpracování jinak má řadu konkurentů, nabízející v podstatě to samé. ASUS ale ztrácí tím, že řada konkurentů nabízí možnost výměny GPU (MXM moduly) a někdy i CPU. ASUS je má pevně připájené na desce.

Pokud bych měl něco vyčíst testovanému modelu, tak je to jen základní 256GB SSD (vzhledem k ceně to beru jako špatný vtip) a osazení jednoho modulu RAM, což zbytečně snižuje výkon i několik %. Ne moc nadšen jsem s displaye, který mě přijde poněkud mdlý, ale když si zvyknete na 4K IPS, je to prostě těžký se dívat na něco jiného. Display má alespoň G-SYNC a v kombinaci s GTX 1070 je to tedy funkční výhoda. No a pokud bych měl být hnidopich, tak v době, kdy i ASUS jede na vlně RGB podsvícení nabídnout NB sice s podsvícením ale bez RGB, no nevím ;).  

Jako notebook, je na tom stejně jako všechny podobné stroje. Definici mobilní PC sice splňuje bezezbytku, ale to mobilní v praxi spíše znamená, že ho můžete snadněji odtáhnout než desktop :). Je tedy pro specifickou skupinu uživatelů, kteří se častěji (třeba 1-2x týdně přesouvají) a chtějí mít pořádný PC tam, kam se přesouvají. Cena, kterou za to platíte, ale není malá. Srovnatelný (vlastně i výkonnější) desktop se vším, co tento NB nabízí, včetně 27“ IPS FullHD monitoru a periferií, by vás vyšel tak na 40 tisíc a to by byl docela luxusní. A to je stále největší nevýhoda takto výkonných NB, navíc v případě ASUS úplně bez možnosti rozšíření a výměny CPU/GPU apod. S tím ale asi uživatelé počítají.

ASUS G752VS je stále dle mého nejlepší volba mezi 17,3“ notebooky. Konkurence (hlavně MSI a DELL) nabídne po výkonové stránce sice to samé, i za podobné (i stejné)  peníze, ale z hlediska hlučnosti chlazení je na tom pořád o něco hůře. Některé věci ale zase řeší lépe (upgrade). Je tedy na vás, co preferujete především. Jako celkem je ASUS G752VS velmi dobré DTR stále ještě za přijatelnou cenu, ačkoliv dovybavení použitelnou vhodnou velikostí SSD (náprava osazení jednoho RAM modulu jen s jednokanálovém osazení není kvůli jeho umístění v domácích podmínkách možná) vás vyjde na dalších několik tisíc korun. 70 tisíc za počítač je hodně peněz, bohužel taková je dnes realita v ČR hlavně díky kurzu dolaru. Částečně za to samozřejmě může i absence konkurence na poli procesorů i grafik, kdy AMD jednoduše nenabízí v této cenové hladině prostě nic proti Intelu a NV, takže není srovnání a Intel i NV si tak mohou diktovat ceny, jak uznají za vhodné. Hlavně to neumožňuje výrobcům PC fakticky nabídnout jiné konfigurace, a tak mají všichni to samé, což je trochu nuda a také omezením konkurenčního prostředí a výběru pro uživatele.

Ať tak jako tak ASUS G752VS je výborný herní NB s výkonem, který stačí na hraní v plných detailech ve FullHD u jakékoliv hry. Je přitom uspokojivě tichý, velmi dobře zpracovaný, a i cena patří ještě k těm lepším v této už hodně drahé třídě. ASUS by ale měl napravit tu konfiguraci jedné RAM a malého SSD, která je dosti nešťastná a od NB za 65 tisíc bych očekával perfektní konfiguraci.

Hodnocení ASUS G752VS: 75%

 Za zapůjčení děkujeme společnosti ASUS

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
mello [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Chlazení 2016-12-01 17:06:01

No nevim...mám MSI GT72S s desktopovou verzí GTX980 a chlazení parádní.
V IDLE slyšet není vůbec v běžném ruchu dne a při hraní o dost tišší, než je běžné.

S tímto Asusem jsem si chvíli hrál a řekl bych, že hlukově jsou na tom stejně.

U Asusu je velká nevýhoda ta servisovatelnost a vše připajené na desce.
Navíc i ten rám kolem displaye je strašný, hlavně spodní část.
O horší klávesnici, audiu, absenci Optimusu nemluvě.
Fox_25 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-12-01 18:54:04
avatar
Furt mi něco napovídá že i kdybych měl dostatek peněz, tak bych si raději postavil "přenosné" HTPC, případně skříň s LCD místo bočnice a madlem pro přenášení, i naklápění LCD by šlo nějak vyřešit.
duron [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-12-01 19:39:11
avatar
Mi přijde mnohem zajimavější ASUS ROG GL502VS-FY079T. To samé v 2.4kg těle a 15.6" obrazovkou. A s cenou o 15t níže. Tenhle byste mohli otestovat.
mello [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-12-01 22:51:37

Jenze u nej zapomen na nizke teploty a malou hlucnost.
I zpracovani je jinde.

Na druhou stranu je to nejlevnejsi notas s 1070.
duron [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-12-02 06:45:34
avatar
Proč zpracování? Tys s ním přišel do styku?
Jinak chlazení bude horší, to je jasné. Ale má to záruku, tak co...
mello [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-12-02 22:52:40

Ano, jak s GL502, tak s G752.
Je to jako srovnavat z hlediska pevnosti Kiu Sportage a Hummera
Marcel19751 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ten dolar 2016-12-03 10:35:37

Ano chtělo by to nějaký malý puč a vypakovat s ČNB ty záškodníky co z nás dělají díky manipulaci s kurzem pořád nádeníky za pár korun.Navíc teď stát komplikuje život podnikatelům s EET. Zákonná povinnost, ale stát se vůbec nepostaral o to, aby ti podnikatelé měli od státu software, který si jen stáhnou a mohou používat(spousta, už výbavu má a ti co nemají si jen mohli koupit tablet/tiskárnu a jedou), protože většina systému jede jen na ořezaném androidu. Nadhodil jsem to jen protože sám jsem jako operátor přicházel a přicházím do kontaktu se zákazníky. V den spuštění to spoustě lidem nenaběhlo a, už vůbec není celá realizace s vytvořením certifikátu a sprovozněním EET blbuvzdorná... naopak jakákoliv drobná chyba okamžitě způsobuje nefunkčnost. Takže velké peníze například u O2 není rozhodně systém odladěn tak,aby bylo snadné to celé ninstalovat a mohli jste si říct, že si tedy budu oněch 499 Kč bez DPH měsíčně platit za nějaký nadstandardní uživatelský komfort. S EEt si firmy udělali dojičku jak blázen a přitom to měl zajistit stát. Mohl bych sice napsat více ,ale tohle je web o technice tak snad projednou to odbočení prominete.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-12-03 15:24:16
avatar
To není jen kurzem dolaru. Je to hlavně monopolem Intel a Nvidia v herních DTR. Jinak sestava vyvážená. Jen za ty peníze mohla už být 1080ka. Dále nechápu použití HQ procesoru, který se vyznačuje právě silnější grafikou, která se přitom vůbec nepoužije. Mimochodem nevíte co se stalo s Nvidia Optimus? Všechny herní laptopy s 1070/1080 které jsem zatím viděl ho nemají. Ukončila NV podporu? Můj 4 roky starý DTR s AMD Enduro přepíná grafiku i ve win10. Nepřepínatelná grafika u tak žravých strojů je podle mě zásadní fail
mello [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-12-03 23:33:05

Třeba MSI u své GT řady Optimus má.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-12-12 17:48:53
avatar
Důvod proč není i zde?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-12-12 18:28:20
avatar
není potřeba?
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-12-13 17:41:58
avatar
A proč tedy u GT je? pokud má i výkonný i7 laptop baterii a jede jen na integrovanou grafiku, tak vydrží klidně pár hodin v případě office práce, čtení webu, přehrávání videa atd. Nucený chod dedikované grafiky to zkrátí klidně o 1-2 hodiny. To není problém?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5237x
Komentářů: 34
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 924x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1739x
Komentářů: 13
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2853x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 852x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1193x
Komentářů: 2