ASUS ROG Strix Scar 17 – TEST notebooku s novým nejvýkonnějším CPU, AMD RYZEN 9 7945HX! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 07 červenec 2023
Přejít na obsah
ASUS ROG Strix Scar 17 – TEST notebooku s novým nejvýkonnějším CPU, AMD RYZEN 9 7945HX!
ASUS ROG Strix SCAR 17 pro rok 2023 s AMD
V praxi - hardware a výkon
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi – hardware a výkon

Notebook lze poměrně snadno rozebrat, celé spodní víko se dá snadno odšroubovat. Pozor si dejte jen na RGB kablíky vedoucí ke spodnímu krytu. Uspořádání je celkem standardní:

ASUS udělal masivní společné chlazení pro CPU a GPU s vaporchamber, s množstvím plochých heatpipe, ale většina není vidět, protože je prostě zakrytá. ASUS používá tekutý kov na CPU i GPU, takže k běžnému domácímu servisování to moc není. Pokud jde o chlazení, je na každé straně jeden větrák s přímým přístupem vzduchu od spodu a výdechy na bok a dozadu.

Provoz je nepřekvapivě dost hlučný. Pořád se bavíme o nějakých 230 - 240W TDP (na mobilní PC hodně), které musí odvádět tohle chlazení, které je omezené na ty dva malé a tenké ventilátory. Takže opravdu nepřekvapí, že v jakékoliv větší zátěži jsou velmi slyšet a 50dBA žádný problém. Sluchátka jsou tedy vřele doporučena.

U zbytku PC ale nějaké možnosti uživatelského rozšíření máte. Obsazený je například jen jeden ze dvou přítomných Gen4 M.2 SSD slotů, přístup máte také ke klasickým slotům pro mobilní DDR5 paměti (maximem je nyní 2x 32GB, v našem případě je zde 2x 16GB). Vyměnitelná je také celkem snadno i ta 90Wh baterie. Po SW stránce ASUS dodává ARMOURY CRATE pro monitorování, ale i profilování napájení, RGB atd.:

Tedy klasika od ASUSu. Jak to celé šlape v praxi po stránce výkonu?

  • Procesor

Dnes jen stručně, protože RYZEN 9 7000HX je natolik přelomový že si na něj posvítíme v samostatném článku. Každopádně jde o čipletový procesor, vlastně je to fyzicky stejné řešení, jako pro desktopovou RYZEN 7000 sérii. Zde tedy jen bez AM5 patice a vrchního heatspreaderu. Udělat přímé srovnání s Intelem je v tomto případě celkem snadné, protože nejen ASUS nabízí prakticky identický notebook také s Intel Core 13000 sérií … srovnání se starší generací AMD i Intel platforem je už komplikovanější, protože ty už mají odlišné GPU a paměti.

Každopádně AMD a jeho RYZEN 9 7945HX je jako celek výkonnější než mobilní konkurent od Intelu, protože prostě na TDP záleží. ASUS přitom dokáže díky výkonnému chlazení pouštět oba procesory ke 157W, což mu zajistí lehký náskok ve výkonu na jedno jádro (AMD má jen 127W maximum), ale ten boost dlouho nevydrží a navíc samozřejmě neexistuje žádná praktická aplikace, která by vytěžovala jen jedno jádro, takže vždy záleží na multi-core výkonu. Potíž je v tom, že AMD s takto vysokým napájením nabízí prakticky maximum výkonu podobný jako desktopové verze. Mobilní Intel je výrazně níže, protože by potřeboval dvojnásobek TDP na maximalizaci svého výkonu, jaký má s téměř 300W u desktopových variant. 5nm vs 10nm výroba je znát, nemluvě o čiplet vs monolit konstrukci. Fyziku už prostě neokecáte.

Jediné, co brzdí trochu výkon nového mobilního AMD RYZEN 7000HX jsou použité paměti, kdy mobilní DDR5 4800MHz nejsou prostě DDR5 6000MHz, které s ohledem na konstrukci ZEN 4 mají nezanedbatelný vliv. Tohle bych řekl, že brzdí AMD RYZEN 9 7945HX v praxi zdaleka nejvíce, kdy tak zaostává za výkonem desktopové verze v podobě 7950X. Ale rozdíl není zásadně propastný.

  • Grafická karta

Lepší efektivita AMD procesoru má velký vliv i na výkon grafické karty. ASUS udělal chlazení a celkový TDP budget testovaného notebooku na cca 230W, do které se tedy GPU + CPU musí vejít. Použitá grafika RTX 4090 (Laptop) má ale sama až 175W, takže procesor při hrách se musí vejít do těch 55W a na tom nabídnout maximum výkonu. Pro 5nm ZEN 4 od AMD to problém není a výkon je stále výborný, pro Intel a jeho extrémně neefektivní 10nm Core 13000, to problém je. Na pouhých 55W jde výkon Core i9 do háje, protože takty jsou nízko atd.

S AMD RYZEN tak dosahuje mobilní RTX 4090 lepšího výkonu než s Intel řešením. ASUS to mohl ještě vylepšit, kdyby osadil ty 6000MHz DDR5 paměti, ale budiž. Samozřejmě výkon mobilní RTX 4090 je úžasný, tedy na poměry mobilních grafik:

Vadí nám jen to označení, kdy NVIDIA prostě lže a klame. Tohle není skutečná RTX 4090! Pokud by NV použila správnější a přehlednější označení RTX 4090M, řekl bych OK, ale označit to jako RTX 4090, tedy na první pohled stejným názvem, který má desktopová RTX 4090, to je klamání spotřebitelů. Mobilní RTX 4090 je sice výkonná, ale není to 4090! Je založena na úplně odlišném HW. Mobilní RTX 4090 = fyzicky desktopová RTX 4080. A samozřejmě díky dále sníženým taktům a TDP nemá mobilní 4090 se 175W ani ten výkon desktopové 4080, protože ta má 320W. Výkon je tak zhruba na úrovni RTX 4070 až 4070 Ti, záleží jak moc je hra optimalizovaná. Testováno bylo v tom nativní 2560x1440 rozlišení.

Skutečná RTX 4090 by se do běžného ani velkého notebooku nedala osadit, protože by se s jejími 450+W TDP ani neuchladila. To nic nemění na faktu, že mobilní „RTX 4090“ v tomto notebooku je extrémně výkonná herní grafika a 2560x1440 rozlišení utáhne v pohodě i v řadě hrách dokáže využívat vysoké obnovovací frekvence monitoru, byť těch 240Hz (tedy 240FPS) je možné jen se sníženými detaily v méně náročných hrách, ale třeba naprosto dostatečných 120FPS+ není problém v drtivé většině moderních hrách. Takže dobrý. Cena za to je ale vysoko.

  • Mobilita

Pokud jde o mobilitu notebooku, tak je špatná. Ale to byla u tohoto typu strojů vždy. Jde sice přenášet, či spíše převážet a snadno tak můžete mít vysoký PC výkon všude sebou, ale počítejte s nutností stálého přístupu k elektrické zásuvce, protože ta baterie ten výkonný HW moc dlouho neutáhne.

Není přitom malá, 90Whr 4článková, ovšem v testované TOP konfiguraci tenhle stroj dokáže mít spotřebu až 280W při hraní her běžně. V CPU zátěži bez výrazné zátěže GPU počítejte kolem 120W běžně. Prostě to jsou hodnoty desktopového PC a výkon tomu odpovídá. Zkrátka není to úsporný mobilní PC, takže výdrž na baterii je extrémně limitovaná. I v omezené zátěži počítejte tak se 4 hodinami. V běžné větší zátěži to nedá ani 2 hodiny a jakmile pustíte hru a prostě budete výkon využívat, tak máte lehce přes 1 hodinu. Prostě ano, baterii to má a chvíli to s ní fungovat bude, ale opravdu jen chvíli a od zásuvky se moc nevzdalujte. Ovšem podobně jsou na tom všechny takovéto modely notebooků typu „DTR“, takže to není chyba ale vlastnost :).

Takže k závěrům … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Tuesday, 11 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 555x
Komentářů: 1
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!Tuesday, 11 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 541x
Komentářů: 0
DOOM: The Dark Ages oznámen! Další totální akční nářez.
DOOM: The Dark Ages oznámen! Další totální akční nářez.Monday, 10 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1282x
Komentářů: 1
Dragon Age: The Veilguard představeno – BIOWARE se vrací?
Dragon Age: The Veilguard představeno – BIOWARE se vrací?Monday, 10 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1183x
Komentářů: 1
Civilization VII odhaleno – nový díl strategické série brzy?
Civilization VII odhaleno – nový díl strategické série brzy?Friday, 07 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1046x
Komentářů: 0
F1 pro rok 2026 bude menší – změny představeny
F1 pro rok 2026 bude menší – změny představenyThursday, 06 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1122x
Komentářů: 0