ASUS ROG Zephyrus G14 s AMD RYZEN 6000H a Radeon RX 6000M – TEST nejlepšího notebooku? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 02 březen 2022
Přejít na obsah
ASUS ROG Zephyrus G14 s AMD RYZEN 6000H a Radeon RX 6000M – TEST nejlepšího notebooku?
Notebook
Hardware a výkon v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

ASUS ROG Zephyrus G14 od svého uvedení před lety překvapoval svým velmi vysokým výkonem ve velmi malém a mobilním těle a slušnou výdrží na baterii. To se výrazně zlepšilo s nástupem ZEN 3 generace, tedy u verze pro rok 2021. Nicméně ačkoliv AMD vlastně po stránce architektury mnoho nezměnilo u RYZEN 6000H pro rok 2022, výrazně přitom zvedlo výkon hlavně integrované grafiky a celkové má G14 pro 2022 výrazně vyšší výkon, spotřeba je pořád stejně nízká – vlastně ještě nižší. Díky výraznému zapracování na řízení spotřeby dokáže tenhle malý ale hodně výkonný notebook vydržet opravdu dlouho.  Má 76Wh baterii a napájen je výkonným 240W adaptérem, případně jej lze napájet až 100W přes Type-C konektor. A nabíjení je hodně rychlé.

Pokud se hodně snažíte, dokáže tenhle notebook v úsporném režimu vydržet i 15 hodin bez problémů. Bez nějakého velkého omezování dokáže v běžném režimu v pohodě s WiFi atd. fungovat 10 až 11 hodin! Pro srovnání loňský model s RYZEN 9 5900HS + RTX 3060 dokázal vydržet na stejnou práci zhruba 7 hodin. To je opravdu obrovské zlepšení v praxi. Samozřejmě na plný výkon je výdrž na baterii pořád nízká, budete rádi, když to zvládne o něco málo víc jak hodinu. Ostatně pořád se bavíme o extrémně výkonném mobilním HW ve velmi malém těle a fyziku prostě neoklamete :). Nicméně pointa tohoto modelu je jinde. Samozřejmě pokud budete mít verzi s tím Anime Matrix na víku a budete jej mít výrazně aktivní, výdrž na baterii to dokáže o 10 – 15% snížit.

Pokud jde o zahřívání, tenhle model používá jeden z nejlepších designů chlazení v mobilních PC vůbec. ASUS používá tekutý kov na čipech, vaporchamber, mohutné heatpipe a dva pořádné ventilátory. Chlazení má velký prostor pro nádechy a výdechy. Nicméně pořád se bavíme o velmi tenkém a kompaktním 14“ notebooku, který obsahuje výkonný až 80W procesor a k tomu až 100W přídavnou grafiku. Takže v plné zátěži se dokáží oba čipy roztopit na více jak 90°C. V závislosti na nastaveném profilu chlazení, který ovlivňuje nejen výkon, ale i hlučnost se teploty na spodku pohybují kolem 50°, takže v plné zátěži to na klíně určitě nepoužívejte. Ale jinak se teplo příliš na horní část nepřenáší.

Hlučnost je v TURBO/OC režimu vysoká, ale není to tak otravné, jako u jiných modelů. Na PERFORMANCE nastavení je to znatelně tišší a nevyžaduje to ani nutnost sluchátek. Na silent režim je to pak velmi příjemně tichý notebook, a dokonce má i pasivní režim.

  • Hodnocení

Nový ASUS ROG Zephyrus G14 (2022) je určitě jasně zatím nejlepší verze tohoto od začátku skvělého modelu a konstrukce. ASUS u této nové generace netěží jen ze zajímavých vylepšení ze strany AMD platformy, ale přidal i vlastní zlepšováky.

Pokud jde o AMD RYZEN 6000H a Radeon RX 6000M/S platformy, těm se budu věnovat ještě jindy. Ovšem na rovinu vzhledem k tomu, že jde prakticky o stejný CPU jako u minulé generace, je to zlepšení extrémně působivé. Možná má „jen“ 8jader/16vláken, když Intel nabízí dnes více, ovšem když jde o výkon v mobilních PC, kde prostě máte omezené TDP, nastanou i momenty, kdy AMD s těmi 8jádry bude výkonnější než Intel se 14 jádry. Jednoduše pokud Intel ALDER LAKE nemá možnost běhat s výrazně vyšší spotřebou, tak při stejných TDP, speciálně 45W a níže, dokáže být i slabší. A to nejen procesorově. Obrovský rozdíl je v integrované grafice, kdy AMD udělalo gigantické zlepšení a Radeon 680M je v praxi téměř 2x výkonnější než stará VEGA. A tedy je mnohem nejlepší, než co dnes dokáže nabídnout Intel. A to se bavíme o tom, že ta grafika je přímo součástí toho CPU a jeho TDP limitů. Jinými slovy, Intel a jeho ALDER LAKE po stránce kompletního výkonu a vlastností CPU+iGPU, jsou naprosto nekonkurenceschopné. AMD je téměř 3x efektivnější a současně výkonnější, u integrované grafiky navíc nesrovnatelně použitelnější.

AMD ale překvapilo i po stránce těch nových neintegrovaných grafik. Radeon RX 6800S je znatelně výkonnější než RTX 3060 se stejným praktickým limitem 100W TDP. Což je docela působivé, když jde stále o stejnou třídu a generaci grafik. Výhradu mám jen k názvu, kdy RX 6800S 8GB je úplně jiný HW než RX 6800M 12GB a je to zavádějící. Cena je ale o dost vyšší než za RX 6700M 8GB, která není o moc pomalejší než 6800S 8GB. Každopádně kombinace skvělého řízení spotřeby, SAM a dalších technologií, dokáže tenhle NB nabídnout vynikající výkon, kdy je třeba, ale dokáže být stále použitelný i v případech, že musí šetřit energií, což dokáže opravdu parádně.

Tahle nová generace na mě udělala velký dojem. Procesor je sice jen o 10 – 20% výkonnější než u loňského modelu, ale vzhledem k tomu jak malé změny samotná CPU část prodělala, je to hodně slušný posun. O poznání působivější je téměř 2x výkonnější integrovaná grafika a to vše při stejném TDP a spotřebě celku. No a nakonec je tu i RX 6800S, zatím nejvýkonnější grafika, která do tohoto kompaktního NB zamířila. Až o 25% výkonnější než dosavadní TOP verze s RTX 3060 6GB, jde také velmi slušný posun, když se bavíme o stejné generaci GPU se stejným TDP. Navíc přes ten zajímavý posun výkonu je tu také fakt, že NB dokáže v praxi vydržet až o několik hodin více na baterie. AMD opravdu zásadně zapracovalo na efektivitě a není pochyb o tom, kdo má dnes nejlepší a nejefektivnější mobilní platformu na trhu.

Samozřejmě poměrně malé a kompaktní šasi nedokáže poskytnout prostor pro chlazení, který by umožňovalo využít plný potenciál výkonu, ale s tím se samozřejmě počítá. Hodně je to vidět u SSD, které prostě bez pořádného chlazení nedokáže běhat a využívat rychlostní potenciál Gen4 NVMe.

  • Závěr

ASUS a jeho ASUS ROG Zephyrus G14 (2022) je nejlepší podobný notebook, který jsem kdy testoval. Jde o výborný praktický notebook kombinující skutečně vynikající mobilitu bez kompromisů s opravdu velmi vysokým CPU i GPU výkonem. Má jednoznačně nejlepší mobilní platformu současnosti a ASUS plně využívá jejich výhod. Navíc odstranil některé své vlastní nedostatky u předchozí generace. Zejména ten signálový můstek atd. Vylepšil ale i další věci, jeho stále unikátní Anime Matrix je ještě zářivější a nově s „pomocníkem“. Ano, je to pořád trochu zbytečná hloupost a zbytečnost, ale mě se líbí a nejsem zjevně sám :). Designově a zpracováním jde o jeden z nejlepších normálních mobilních PC na trhu, ne-li vůbec nejlepší. Potěší přidání webkamery (jakkoliv je její kvalita mizerná). Osobně mě mrzí jen odstranění čtečky otisku prstu u této nové verze. Potěší hodně větší panel s poměrem 16:10, to je asi nejviditelnější změna. A drobné vylepšení designu šasi, kdy je opravdu hezký :).

Cenově je ale nová špičková varianta s RYZEN 9 6900HS, 32GB DDR5, 1TB SSD s RX 6800S opravdu hodně výkonná, ale také stojí více. Oficiální cena námi testované varianty, která má tedy vše včetně Anime Matrix, je 57 990 korun vč. DPH. Podle mě bude pro mnohé tedy zajímavější varianta se 16GB DDR5 a RX 6700S, která vyjde na 50 9900 korun, přičemž ten grafický výkonový rozdíl nebude tak zásadní. Zatím nejlevnější variantou má být podle ceníku verze s FHD+ 144Hz, RYZEN 7 6800HS, 16GB RAM, 512GB SSD a RX 6700S bez Anime Matrix, která má stát 42 990 korun vč DPH. Asi budou i další varianty, ale zatím byly oznámeny tyhle s nástupem do obchodů někdy v březnu.

Celkově je nový ASUS ROG Zephyrus G14 (2022) ještě lepší než minulá generace, a to znamená že tohle je jeden z nejlepších, ne-li nejlepší skutečně normální mobilní PC na trhu. Je extrémně mobilní a současně výkonný, v obojím dokáže vynikat, když je třeba. AMD s ASUS vytvořili na míru postavený a optimalizovaný stroj, který maximálně využívá technických možností platformy i designu ultramobilního PC, kdy ovšem nabídne výkon skutečného herního PC. ASUS dokonce vylepšil pár věcí, které byly kritizovány u předchůdce. Výsledkem je prostě další generace notebooku, který je postrachem konkurence. A stále i Intelu, protože ten jednoduše nedokáže efektivitou AMD platformě dnes konkurovat, speciálně v běžných TDP omezenějších scénářích.

NVIDIA pak přišla o monopol, kdy nové Radeon RX 6000M a RX 6000S jsou stejně dobré, nebo po stránce efektivity ještě lepší než RTX 3060 modely. A AMD plně využívá faktu, že stále jako jediné nabízí komplexní propracovanou vzájemně se doplňující platformu, kdy osazení „AMD k AMD“ má znatelné výhody. ASUS pak předvádí to, když pro takovou platformu udělá na míru design a zpracování konkrétního počítače, který není postaven kompromisně a univerzálně i pro jinou platformu. Celkově nemám vlastně moc co vytknout, jednoduše proto, že nikdo nenabízí něco celkově podobně dobrého za podobné peníze.

Výsledkem je prostě vynikající velmi mobilní PC pro každou příležitost, který strčí do kapsy výkonem všechny ultrabooky, ale současně i mnoho podstatně větších DTR a výdrží a mobilitou jde přitom prakticky o Ultrabook. Snad jen cena TOP varianty je trochu výše, ale stále je k dispozici i cenově dostupnější verze, takže G14 pořád platí i za cenově velmi atraktivní notebook. Speciálně ve srovnání s některými „prémiovými“ modely podobně mobilních PC. Takže rozhodně doporučuji …

 

Za výbavu pro testování děkuji našim partnerům

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
jpsix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-03-03 11:46:46

dúfam, že bude v ponuke niečo kovové aj vo veľkosti 17,3"
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-03-03 12:02:59
avatar
budou samozřejmě klasicky STRIX modely apod. Ale bude to asi trvat, problémy se zásobováním a dopravou jsou a budou ...
Ziik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-03-03 16:25:01

Škoda té pájené paměti. Ale chápu že při 14" není moc prostoru.

Má někdo info o Legionech s Ryzen 6000 a Radeony?
Moc se mi líbí jejich klávesnice a rád bych AMD+AMD
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-03-03 16:32:00
avatar
je pájená jen část, zbytek je vyměnitelný. Jako řešení je to dostatečně modifikovatelné, většina uživatelů tohoto typu NB to ale ani nebude řešit.

Legion model v rámci AMD adv. by měl také existovat.
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Testy iGPU - tdp a chlazeni 2022-03-03 17:02:12

Slo by, prosim, upresnit s jakym tdp a chladicim profilem se delalo to porovnani vykonu igpu obou procesoru?

Jde v biosu tdp procesoru nastavit, nebo je to ciste pod kontrolou smart shift algoritmu a profilu ve windows?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-03-03 18:40:25
avatar
TURBO tedy maximální výkon, vzhledem k tomu že je zatěžován jen CPU s iGPU ...

je to v SW ASUS, který ten NB má, tam se přepínají profily, SILENT a PERFORMANCE mají omezení, TURBO má vyšší limity, jde ale aktivoat jen když je to připojený k zásuvce ...
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-03-04 17:37:16

Díky za upřesnění. Zajímalo mne to kvůli odhadování iGPU výkonu Rembrandta ve verzi pro stolní PC.

Ještě jsem našel na ComputerBase.de (dál jen CB) detailnější test iGPU toto Asusu na https://www.computerbase.de/2022-02/amd-radeon-680m-ryzen-6000-igpu-test/

Je tam přehled TDP limitů CPU a dGPU v různých režimech. Profil Turbo má TDP pro CPU základ 35W a maximum se Smart Shiftem 80W. A podle grafu měření přikonu APU (asi vnitřními senzory) v plné zátěži skoro 80W opravdu bere.

Celkové TDP (CPU+dGPU) se dá v režimu Ručně (asi) nastavit na max 125W a chlazení na to mělo být dimenzované. Tak při těch 80W chlazení nejspíš brzdou nebude.

Oba nižší profily (Ticho a Výkon) mají pro CPU SmartShift maximum 45W a podle naměřených hodnot ho v zátěži dodržují. Turbo umožní přidat o 78% energie navíc, Přitom se kmitočet iGPU (a tedy i výpočetní výkon grafiky) zvedne z průměru (odhadem) 2,2 na 2,4 GHz, což je o 9%. A přírůstek FPS bude nižší než těch 9%.

Ve stolním PC může to APU dostat ještě víc energie a lepší chlazení, ale velké přírůstky výpočetního výkonu a FPF se od toho asi moc čekat nadají.

Rezervy ale jsou ještě propustnosti paměti. Ta (podle autora testu v CB) RDNA2 grafiku v APU pořád ještě dost omezuje. Asi má pravdu, protože i při mých testech na starém Ryzenu 2400g měla propustnost paměti na FPS výrazně větší vliv, než frekvence iGPU.

Testovaný Asus má rychlost DDR5 paměti jen základních 4800 MHz. A nejde (nejspíš) přetaktovat. V normálním stolním PC by neměl být problém se dostat s propustností paměti o dost výš.

Nárůst propustnosti paměti mezi 5980hs s DDR4 a 6900hs s DDR5 je 50%(3200+1600=4800). Ale podle CB je průměrný nárůst FPS o víc než 100%.

Nějaké zlepšení FPS by asi šlo dosáhnout i jen zvýšením výpočetních jednotek (CU) grafiky. Ale předchozí procesory jich měly málo proto, že hlavní brzdou byla propustnost paměti a přidávání CU už výkon moc nezvyšovalo.

Za ten přírůstek FPS nemůže jen vyšší propustnost paměti, ale i nová architektura, která tu propustnost umí lépe využít.
czchip [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Rozliseni LCD 2022-03-05 09:43:28

Jen je desná škoda, že nejvyšší konfigurace je jen s LCD rozlišením 2560x1600 a ne s 1920x1200 (což je i tak u 14" notebooku moc). Ono v;bec teď Asus všude cpe 2560x něco displaye. No snad to přejde, stejně jako móda 4K v 15,6"...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 618x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1156x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1071x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1825x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Pátek, 12 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1633x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciČtvrtek, 11 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1249x
Komentářů: 4