Asus Zenbook 14 OLED UX3402ZA – TEST a RECENZE cenově rozumný ultramobilní PC s OLED? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 23 listopad 2022
Přejít na obsah
Asus Zenbook 14 OLED UX3402ZA – TEST a RECENZE cenově rozumný ultramobilní PC s OLED?
Notebook
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

ASUS používá podobnou konstrukci notebooků Zenbook 14 OLED u několika různých modelů s různými konfiguracemi. Po stránce mobility ve smyslu zpracování šasi a výbavy si nemohu na nic výrazně ztěžovat. Pevné elegantní tělo, rozměry i hmotnost včetně nabíječky velmi kompaktní, a tedy velmi vhodné na cestování.

Po stránce výkonu to není vyloženě tragédie, stačí na vše základní, na co takovýto stroj potřebujete, současně ale rozhodně není zdaleka tím nejlepším řešením za tyhle peníze ani v téhle velikosti. Současné procesory Intel jsou prostě a jednoduše neefektivní, což Intel dokáže schovat v desktopu, ale nedokáže to schovat v mobilní platformě, kde je prostě chlazení značně omezeno. 10nm výroba zastaralá monolitická konstrukce a z nouze ctnost kombinace malých + velkých jader prostě neobstojí. Ne ve srovnání s extrémně efektivní AMD RYZEN 6000 sérií procesorů, dokonce i RYZEN 5000 dokáže být výkonnější ve stejné 28W hladině. Jednoduše proto, že aby Intel stačil na výkon „jen“ 8jádrových AMD CPU s těmi základními 28W, potřebuje na to více než 2x tolik energie a více jader. Intel prostě nedokáže s AMD dnes soupeřit při stejném počtu omezených W, což zejména u notebooků jako je Zenbook, je v praxi hodně znát.

Mám velice podobný stroj s AMD RYZEN 6000U procesorem, a nejen-že je v praxi výkonnější, ale vydrží reálně minimálně o třetinu až 2x tolik na stejnou baterii! Core i5-1240P vypadá výkonný prostě jen na papíře s tím velkým počtem jader, ale jen 4 jsou výkonná, a protože je CPU omezen napájením i chlazením, není to nijak zvlášť výkonný natož efektivní procesor, když má jet jen na těch 28W. Integrovaná grafika je sice solidní, zvládá, co má, ale AMD má prostě lepší integrovanou grafiku a opět je v RYZEN 6000U celkově efektivnější. ASUS v případě tohoto testovaného modelu osadil také extrémně základní SSD řešení, pouze 512GB a navíc QLC, rozhodně by to nebyla moje volba do podobného notebooku, tím spíše jak malé rozdíly jsou dnes mezi QLC a kvalitními TLC SSD, nemluvě o tom, že jen 512GB je hodně na hraně. Jako základ bych dnes považoval alespoň ten 1TB.

Faktem je, že Asus Zenbook 14 OLED UX3402ZA má výborné šasi, vynikající display a za to všechno v testované konfiguraci chce ASUS 25 tisíc korun vč. DPH. Šetří tedy na určitém HW, kdy v dané cenové hladině prostě existují mnohem lepší a efektivnější procesory od AMD, i lepší SSD atd. Jak moc vám ten průměrný až spíše podprůměrný výkon bude vadit, záleží na vás a na tom, co od NB chcete a čekáte.

Pokud to máte jako pracovní stroj na texty, email, sledování internetu, videí apod., takže žádný problém. Pokud ale hledáte něco pořádně výkonného a současně maximálně efektivního v tomto kompaktním balení, tak na tuhle konfiguraci zapomeňte a běžte si sehnat Zenbook OLED s AMD RYZEN 6000U, protože prostě tohle je nejlepší mobilní platforma na trhu výkon a efektivitou pro ultramobilní PC. Ve stejných rozměrech získáte lepší praktický výkon a mnohem delší výdrž na baterii.

  • Závěr

Asus Zenbook 14 OLED UX3402ZA je tedy celkem příjemný mobilní společník na cesty, ale bohužel kvůli technicky zastaralé neefektivní Intel platformě vydrží podstatné méně, než by asi bylo ideální a než dokáže prakticky stejné řešení s AMD RYZEN 6000U platformou. Dokonce i se starším RYZEN 5000U má co dělat a ty jsou v podstatně levnějších konfiguracích podobného stroje. Zkrátka ASUS Zenbook S 13 OELD s RYZEN 7 6800U je perfektní a ideální kombinace, ale stojí taky o několik tisíc více.

Testovaný ZenBook 14 OLED model je tedy dost kompromisní řešení po HW stránce, hodně základní, ale má jinak stejné špičkové šasi, vynikající displej a solidní výbavu, takže pokud od toho nečekáte zázraky není to za 25 tisíc korun zase tak špatná volba, současně ale má spoustu konkurentů, spoustu alternativ, které jsou lepší výkonem, efektivitou, poměrem cena/výkon apod. Pokud by to ASUS chtěl za tu cenu udělat zajímavější, potěšil by třeba 1TB pořádný SSD s TLC, pak by to mohlo trochu vystoupit z toho davu. Obecně se mě ale ta konstrukce líbí, ten monitor je pěkný, možná dotyková verze do letadla by potěšila víc, ale dá se s tím i tak. Jako konstrukce NB a šasi je to velmi povedené pro mobilní stroj na cesty, ale určitě by se dala zvolit vhodnější platforma, co by ideální pohon odpovídající zamýšlené maximální mobilitě. Takže v tomto případě bych Asus Zenbook 14 OLED UX3402ZA zhodnotil jako dobrý, ale nikoliv skvělý. Naštěstí ASUS má slušnou nabídku jiných konfigurací, které jsou zajímavější v jinak prakticky stejném kompaktním ultramobilním provedení.

Za výbavu pro testování děkujeme společnosti ASUS

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
jmmazuch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - DD ma vzdy pravdu 2022-11-24 22:47:40
avatar


Notebooky som nakupil na firmu a su super. navyse maju casto 2 Thunderbolt porty a funguju s pripojenymi dvoma externymi garfikami. Testovane s Aorus egpu 2xRTX 3080, 2xRTX 3090 .
To pozerate co...
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-26 19:11:18
avatar
Poohlížím se po pracovním NTB okolo 20 - 25 tis., s cpu Ryzen 6xxx, ale vypadá to zatím marně (dGPU nechci), spíš tady dříve budou NTB s novou generací AMD.

Nakonec asi vezmu starší gen Ryzen: Odkaz
jezisek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - konkurence 2022-11-27 00:57:54

Prý spoustu konkurentů a alternativ
Ne, alternativ není rozhodně spoustu a už vůbec ne s AMD procesorem.
Třeba Alza s filtry OLED, konvertibilní, RAM 16+ GB do 50 tisíc korun: jediný konkurent s AMD je Lenovo Yoga 7 14ARB7 za 33500 Kč. Pokud bych chtěl být tak smělý a vybrat si u notebooku za 30k i nějaké další parametry co chci, což u mě bylo alespoň 15,6" a numerická klávesnice, pak byl na trhu jediný - ASUS Zenbook Pro 15 Flip OLED.
Fakt už je to trapné to kopání si do Intelu naprosto všude. A ještě trapnější pokoušet se porovnávat s úplně jinými typy (třeba nepřeklopitelnými NTB nebo s menší úhlopříčkou).
Prostě konkurence není, tečka. Je tak nesmysl porovnávat výkon/spotřebu s něčím, co neexistuje.
A přitom naprosto souhlasím s recenzí, i s tou žravostí baterky apod., ale těch 5 % osobních výlevů zabíjí 95 % jinak velmi pěkné a objektivní recenze.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-02 14:37:09
avatar
Tak pokud začneš tím, že odebereš ten nesmyslný filtr na "konvertibilní" (obzvlášť s 15,6" je to nesmysl na druhou), tak se to hádám dost zlepší ;-)
Alferi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-27 10:18:54
avatar
Jak je to s vypalováním statického obrazu na OLED u notebooků? Tahle řada mě docela zaujala (až jednou doslouží domácí ntb).
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelem
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelemNeděle, 26 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 268x
Komentářů: 0
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!Pátek, 24 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 740x
Komentářů: 0
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!Čtvrtek, 23 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 921x
Komentářů: 0
Jak se vyrábí počítačové čipy?
Jak se vyrábí počítačové čipy?Středa, 22 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1360x
Komentářů: 0
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventura
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventuraÚterý, 21 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1538x
Komentářů: 3
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarma
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarmaPátek, 17 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1230x
Komentářů: 0