ASUS ZENBOOK Flip UX360U – TEST téměř ideálního mobilního počítače?! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 14 březen 2017
Přejít na obsah
ASUS ZENBOOK Flip UX360U – TEST téměř ideálního mobilního počítače?!
ASUS Zenbook FLIP UX360U
Notebook v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

ASUS ZENBOOK Flip UX360U je výborný a příjemný mobilní PC, který splňuje všechny aspekty mobility. Potěší možnost použití jak co by klasického notebooku, tak co by tabletu a v obou případech je funkčnost bez kompromisů a skvěle se také doplňují. Konstrukčně to má ASUS dobře vyřešené, a slibuje, že panty to opravdu vydrží. Nicméně přeci jen jsou trochu měkčí při použití v klasickém stylu notebooku, což by někomu mohlo vadit. Dotek je příjemný a jistý, obrazovka má pěkné rozlišení, hlavně ale SW funguje skvěle při otáčení apod.

Vynikající je mobilita i s ohledem na výdrž na baterii, když v extrémech vydrží i mnohem déle než „jen“10 hodin, na běžnou práci s internetem a bez nějakého zásadního omezování je ale 9-10 hodin zcela reálných, což je vynikající. Malou výhradu máme k chlazení, které se překvapivě ve vyšší zátěži ozve a je slyšet více, než by možná bylo ideální. Notebook se jinak moc nezahřívá a na šasi se nějaká větší teplota nikdy nedostane. Ono není vlastně co by se v tomhle notebooku nějak výrazně zahřívalo.

Z hlediska HW, no nebudeme tvrdit, že má skvělý poměr cena-výkon, protože výkon je hodně omezený a Intel si za ten mobilní CPU účtuje hodně. Díky absenci rozumné konkurence je cenová politika Intelu strašná. Za slabý a výrobně laciný mobilní Core i5-6200U procesor SKYLAKE s TDP 15-25W, který má jen 2jádra/4vlákna na 2,3 -2,8GHz a integrovanou HD 520 grafiku, si Intel klidně účtuje neuvěřitelných 281 dolarů (to je 8700 korun vč. DPH), za což si v desktopu můžete skoro koupit několikanásobně výkonnější nový 8jádrový/16vláknový RYZEN 7 1700 procesor nebo Core i7-7700K, který má 4jádra/8vlákne a integrovanou grafiku. Třetinu ceny celého PC tak stojí jen ten malý procesor. Samozřejmě výkon je omezený i záměrně, aby byl počítač úsporný, ale cena toho procesoru je prostě přehnaná a je hlavním důvodem, proč jsou sice kvalitní ultrabook levnější než dříve, ale zdaleka ne tak, jak levné by být měly a mohly. Rozhodně tak zde existuje velký potenciál, jak by počítač, jakým je ASUS ZENBOOK Flip UX360U, mohl být za mnohem lepší cenu.

Bez nějakého tlaku na Intel to však nepůjde. Jak ale AMD s novými RYZEN 7 procesory ukazuje v desktopu, Intel je předražený a to tak, že hodně. Bohužel v mobilním segmentu, kde má Intel fakticky monopol a AMD je skoro neviditelné, je situace ještě mnohem horší. Chtít za podtaktovanou Core i3 se 2jádry/4vlákny, kterou Core i5-6200U technicky vzato přesně je, skoro 9 tisíc korun vč. DPH, to je vyloženě urážka. Jenže není na výběr :(. Výrobci PC a v konečném důsledku zákazníci jsou rukojmím v této situace a dokud Intel bude moci si účtovat co chce, tak se ceny počítačů výrazně nehnou.   

ASUS jinak odvedl velmi dobrou práci, a ZENBOOK Flip UX360U se blíží téměř ideálnímu mobilnímu PC. Jak výdrží, tak funkčností. Nebyl by to ale ASUS, pokud by si to něčím zbytečně nekazil. V tomto případě je to bloatware, kterým je notebook zaplevelený z výroby opravdu řádně. FarStone a podobné nesmysly, které tam ASUS z nějakého perverzního důvodu instaluje, jsou prostě otravný nesmysl a dá vám docela dost práce se všech těch nesmyslů zbavit.

  • Závěr

ASUS ZENBOOK Flip UX360U je skvělý mobilní PC, který se blíží ideálu. Cena není špatná a díky současnému kurzu dolaru a cenové politice Intelu být zatím o moc lepší nemůže (a že by tomu určitě cenovka do 20 tisíc slušela hodně a prolomilo by to hranice pro mnoho potenciálních uživatelů).

Každopádně je to akceptovatelné pro každého, kdo chce opravdu mobilní PC, kde možnost používání, co by klasického NB i tabletu jsou víceméně bez kompromisů a opravdu potěší. Kvalitní zpracování, solidní výkon i výbava a výborná výdrž na baterie i mobilní rozměry, vše za docela slušnou cenu, prostě paráda. Skvělý společník na cestování.

Hodnocení: 89%

Za zapůjčení děkujeme společnosti ASUS

 


AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 8
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Valda [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-03-15 17:42:25

Zajímavej stroj ale šel bych do Toshiba portege Z20t.
https://www.alza.cz/toshiba-portege-z20t
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Proč byl odložen Cyberpunk 2077?
Proč byl odložen Cyberpunk 2077?Sunday, 26 January 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1166x
Komentářů: 6
PS4 exkluzivita Horizon Zero Dawn vyjde na PC?
PS4 exkluzivita Horizon Zero Dawn vyjde na PC?Saturday, 25 January 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 533x
Komentářů: 7
DOOM Eternal se připomíná parádními záběry z hraní!
DOOM Eternal se připomíná parádními záběry z hraní!Friday, 24 January 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1051x
Komentářů: 16
STAR WARS: THE CLONE WARS Final Season se hlásí!
STAR WARS: THE CLONE WARS Final Season se hlásí!Thursday, 23 January 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 718x
Komentářů: 1
Frostpunk: The Last Autumn – skvělý přídavek k výborné strategii
Frostpunk: The Last Autumn – skvělý přídavek k výborné strategiiWednesday, 22 January 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 647x
Komentářů: 0
Velké odkládání her: Zpozdí se Dying Light 2, FF VII, Avengers atd.
Velké odkládání her: Zpozdí se Dying Light 2, FF VII, Avengers atd.Monday, 20 January 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 929x
Komentářů: 2