Exkluzivně: TEST ASUS G60J – Intel Core i7 v herním notebooku Tisk E-mail
Napsal Tomáš "Tomtva" Tvaroh   
Úterý, 20 říjen 2009
Přejít na obsah
Exkluzivně: TEST ASUS G60J – Intel Core i7 v herním notebooku
ASUS G60J - Notebook pod drobnohledem
ASUS G60J - Hardware a výkon
ASUS G60J - Praxe a hodnocení
alt

 

 

 

Exkluzivně: TEST ASUS G60J – Intel Core i7 v herním notebooku

Procesory Nehalem vstupují oficiálně do mobilního segmentu. Dnes se podíváme na exkluzivní novinku od společnosti ASUS.

Pokud se vám zdá dnes představovaný model vizuálně nějak povědomý, tak se vám to nezdá. Není to tak dávno, co jsme zde měli G50V a G50VT. Nový ASUS G60J patří ke stejné skupině herních mobilních počítačů, které ASUS označuje jako ROG. Dnes testovaný notebook přináší jednu podstatnou novinkou a tou je mobilní Intel Nehalem procesor Core i7. Označení mobilní verze se nazývá Clarksfield. Nové procesory jsou samozřejmě doplněny o nový chipset Intel PM55 Express. V něm se setkáme s integrovanou WiFi link 5300 a gigabitovou síťovou kartou Intel 82577. Toto celé dohromady je nová specifikace pro novou platformu patřící do mobilní rodiny Centrino 2 a nese označení Calpella

Mobilní řadu procesorů Clarksfield zatím zastupují 3 modely. Všechny jsou čtyřjádrové a nesou označení Core i7 s podporou HT (hyper-Treading ). Ten simuluje 8 jádrový procesor. Umožňuje zpracování 2 vláken na jednom jádru a tedy efektivněji ho využití, ačkoliv tato technologie ne vždy přináší výkonový přírůstek, v některých aplikacích se můžeme dokonce dočkat úbytku výkonu. V aplikacích, které jsou optimalizovány pro vícejádrové procesory, ale tato technologie dokáže pár % výkonu přidat. Na mobilní platformu a současný standard dvoujádrových CPU jsou ale hned 4 jádra u těchto modelů až dost.

Dále si také přinesl z desktopové verze technologii Turbo-Boost, která umožňuje při nevyužití zbylých jader automatické přetaktování vytíženého jádra zvednutím násobiče o určitý počet, za předpokladu že nebude dosaženo určité hranice TPD. V budoucnu se mají objevit i dvoujádrové varianty, pravděpodobně Core i3 procesory s integrovaným grafickým jádrem Intel a hlavně vyrobené 32nm, těch se ale dočkáme v mobilní platformě až někdy v průběhu roku 2010.

Prozatím uvedené modely jsou tedy zástupci nejvýkonnější a budou dominantou velmi výkonných notebooků. Díky jejich vysoké energetické náročnosti a velkému TDP 45 -55W, rozhodně neslibují vysokou výdrž na baterii a mobilitu, ale pro mobilní počítače poskytnou dosud nevídaný procesorový výkon, kterým Intel ještě více posílí už tak zcela dominantní pozici ve vyšším segmentu mobilních počítačů. Konkurenční AMD totiž nemá v současnosti žádný procesory, kterým by se s mobilním Core i7 mohl byť jen vzdáleně porovnávat. Mobilní 45nm AMD procesory dorazí až přibližně v polovině příštího roku, čímž AMD stáhne výkonový náskok Intelu, ale rozhodně jej nepřekoná. Možné srovnání sil lze čekat až s vydáním úplně nové generace procesorů AMD, která nahradí letitou architekturu K8/K10. Ta se jmenuje Bulldozer a dorazí na 32nm v roce 2011 na desktopy a do serverů. Nástup do mobilní platformy lze čekat nejdříve ke konci roku 2011. V té době se už bude na mobilní platformě krátce pravděpodobně pohybovat i nástupce Core i7 procesorů, který ponese architekturu Sandy Bridge. Ale to je hudba následujících 2 let.

 

 

Nově uvedené procesy jsou těmi nejvýkonnějšími v mobilních počítačích vůbec, jako takové jsou určeny do nejvýkonnějších strojů pro pracovní, multimediální anebo čistě herní využití. Dnes se podíváme na horkou novinku od společnosti ASUS. Novinka nese označení G60J a jedná se o 15,6“ notebook, takže vlastně 16“, proto označení G60. Jeho design je ale podobný, ne-li stejný jako mají G50 modely.

Uvnitř se ale nachází procesory Core i7 820QM na 1,73Ghz, kterého v Turbo režimu může jedno jádro (ze čtyř) mít špičkově až 3,06GHz. O výkou totho procesoru asi nebudeme pochybovat. Notebook má malé rozlišení 1366x768 a to proto, že grafickou kartou je NVIDIA GTX 260M, což je ale jen přejmenovaná stará známá 9800M GTX a tedy jádro G92. Vyšší rozlišení by u novějších her už jaksi nemusela nějak slušně zvládat. Solidní multimediální výbavu ale doplňuje hned dvojice 500GB disků a samozřejmě notebook přichází na trh již s Windows 7 Ultimate. Tak se na něj podívejme … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1065x
Komentářů: 0
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 889x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1305x
Komentářů: 1
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 922x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Čtvrtek, 04 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1226x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Středa, 03 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1501x
Komentářů: 1