PREVIEW: ASUS notebooky přechází na AMD! Přichází ROG Zephyrus G14 a nové TUF A15/A17. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Thursday, 09 January 2020
Přejít na obsah
PREVIEW: ASUS notebooky přechází na AMD! Přichází ROG Zephyrus G14 a nové TUF A15/A17.
ASUS ROG Zephyrus G14 - supermobilní a velmi výkonný notebook
alt

 

 

 

 

 

  • PREVIEW: ASUS jde s notebooky naplno do AMD!

                                   Přichází ROG Zephyrus G14 a nové TUF A15/A17.

Už je to hodně dlouho, co AMD hrálo výraznější roli v mobilních PC a bylo k vidění i ve špičkových modelech. Někteří už to asi ani nepamatují, ale před deseti lety bývala situace podstatně zajímavější. Až minulý rok se konečně věci opět hnuly a nová 12nm AMD RYZEN 3000U série byla přeci jen více vidět. Nicméně zůstala až na výjimky ještě stále před branami většiny TOP modelů a modelových řad výrobců, protože přeci jen 4jádra/8vláken, což je maximem 14/12nm generace RYZEN APU procesorů, už nebylo tak zajímavých. Jenže přichází rok 2020 a s nimi zbrusu nová generace mobilních procesorů AMD. Ta už není jen nějakou slušnou alternativou k Intelu, ale v mnoha ohledech ho prostě a jednoduše překoná.

Podrobně jsme vás o nové AMD RYZEN 4000U a RYZEN 4000H platformě informovali v samostatném článku. Takže jen zopakujme, že jde o zbrusu nové čipy a procesory. Využívají 7nm výrobu a architekturu ZEN 2, ale jde o APU, takže monolitický čip s procesorovou i grafickou částí. Jsou tedy zcela odlišné od čipletového designu desktopových 7nm procesorů AMD. Důvodem, proč AMD nakonec nepoužilo čipletový design i pro APU, a vydalo se cestou náročnějších monolitů, je fakt, že je to zkrátka efektivnější a v praxi úspornější řešení speciálně pro mobilní použití.

Nová procesorová je v případě RYZEN 4000 APU série podstatně výkonnější. Nejen že ze ZEN+ přecházíme na ZEN 2 architekturu, což sebou nese podstatné zvýšení IPC, výkonu na jádro a zlepšení efektivity, ale místo jen 4jader/8vláken novinka nabízí až 8jader/16vláken, takže klidně i více jak zdvojnásobení procesorového výkonu. To vše přitom stále v těch stejných 15W v případě „U“ série a 35-45W u nové „H“ série. (Ano, je to stejná logika značení, které používá Intel). Součástí čipu je také integrovaná grafika architektury VEGA, má sice méně jednotek než u předchůdce, ale jsou podstatně efektivnější a výkonnější, a v kombinaci s rychlejšími DDR4 RAM, kdy novinky budou výhradně párovány s minimálně DDR4 3200MHz a rychlejšími, je zde také solidní nárůst výkonu.

 

A pokud se vám zdá, že to všechno zní vážně dobře a vypadá skvěle na papíře, tak to není jen zdání. Zájem výrobců notebooků podle toho vypadá a v roce 2020 uvidíme na trhu něco, co už jsme dlouho neviděli. Kromě několikanásobně širší nabídky mobilních PC postavených na AMD platformě, uvidíme také notebooky kompletně na AMD platformě. Tedy jak s RYZEN 4000 procesory, tak v kombinaci s novými RYZEN 5000M mobilními grafikami. Poprvé po mnoha letech hlavně také uvidíme i notebooky z vyšší a nejvyšší cenové hladiny, které jsou exkluzivně postaveny kolem AMD platformy a vůbec nebudou existovat jejich Intel varianty. A první z podobných novinek už jsou oficiálně prezentovány na CES v Las Vegas.

 

  • ASUS na CES 2020 ukazuje ROG Zephyrus G14

                                                    a TUF A15 a A17 – vše pohání AMD!

Společnost ASUS se rozhodla dát AMD opravdu slušnou šanci. Je pravda, že ASUS k tomu má dobrý důvod. Velký zájem zákazníků, kdy ASUS byl jedním z mála výrobců, který už loni dokázal nabídnout až 8jádrový RYZEN procesor v mobilním PC za dobrou cenu. Nedokázal jich ale dostat na trh tolik, jaký byl o ně zájem. Letos tak využije toho, že AMD uvádí až 8jádrovou skutečně mobilní platformu RYZEN a připravilo pro ně i přímo navržené designy svých počítačů. Některé budou jen ve verzi s AMD.

To se týká hlavně zbrusu nového Zephyrus G14, který si představíme v další kapitole. Jde o tenký, ale výkonný 14“ notebook s RYZEN 7 4800H procesorem (8jader/16vláken) a výkonnou herní grafikou. K tomu je zde až 32GB paměti, 1TB NVMe SSD, velká baterie, AdaptiveSync display a vše v kovovém šasi s hmotností jen 1,6kg. A má ještě jednu zajímavost, ale o té až v další kapitole.

ASUS také chystá aktualizaci stávajícího Zephyrus G15, tedy 15“ modelu, který také dostane AMD RYZEN 7 4800H procesor. Inovace se dočká i levnější řada herně zaměřených modelů TUF. Konkrétně se dočkáme TUF A15 a TUF A17 modelů, které budou mít 15,6“ a 17“ panely. Větší verze dokonce s až 144Hz. Jde o zcela nový design, přepracované je celé šasi, které ale kvůli ceně zůstává plastové.

Uvnitř bude RYZEN 5 4600H nebo RYZEN 7 4800H procesor, až 32GB DDR4 3200MHz paměti. Bohužel ASUS z nějakého důvodu zatím neoznámil žádnou variantu čistě na AMD, tedy včetně grafických karet, kdy oznámeny byly jen verze s NVIDIA GTX 1650, 1650 Ti, 1660 Ti a RTX 2060.

Oba notebooky mají také ve výbavě jak NVMe SSD s 256GB – 1TB, tak 1TB SATA HDD. LCD mají vždy FullHD rozlišení, ale buď 60Hz nebo 144Hz, které je vybaveno i Adaptive Sync. Obě novinky dostaly i Type-C konektor a také mají 48Wh nebo nově až 90Wh baterii. Cenově by měly být hodně konkurenceschopné a dostupné.

Zda se dočkáme i čistě AMD varianty, tedy s 7nm NAVI Radeon RX 5500M, 5600M nebo 5700M grafikou, zatím nevíme, ale je to trochu divné dávat k AMD procesorům jiné než AMD grafiky, když jsou navíc již k dispozici. Je možné, že ASUS se chce nejdříve zbavit těch, co už má na skladě, tedy NVIDIA GTX 1600 a RTX 2000 série ze starších objednávek. Uvidíme, je možné, že ASUS v dalším průběhu roku nabídku TUF inovuje o kompletní AMD verze.

Ale teď už se podívejme na hlavní hvězdu CES 2020 u ASUSu. Exkluzivní Špičkový notebook na AMD … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!Pondělí, 12 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 755x
Komentářů: 9
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraní
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraníPátek, 09 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1600x
Komentářů: 1
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!Čtvrtek, 08 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1387x
Komentářů: 5
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriál
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriálStředa, 07 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 889x
Komentářů: 2
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriál
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriálPondělí, 05 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1307x
Komentářů: 1
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!Neděle, 04 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1287x
Komentářů: 1