TEST: Acer Aspire 5530 – AMD PUMA vs Intel Centrino Tisk E-mail
Napsal Tomáš tvaroh   
Úterý, 29 červenec 2008
Přejít na obsah
TEST: Acer Aspire 5530 – AMD PUMA vs Intel Centrino
ACER ASPIRE 5530 - 602g16Mi
Acer Aspire 5530 -  představení
Testy výkon
Acer Aspire 5530 -  AMD Puma shrnutí

 

 

 

 

 

 

  • TEST: Acer Aspire 5530 - AMD PUMA vs Intel Centrino

   Dnes se poprvé podíváme na novou mobilní platformu AMD PUMA a podíváme se na velice zajímavý a cenově dostupný notebook od společnosti ACER s touto novou zbraní AMD. AMD Puma se představuje ... Než začneme samotným testem notebooku, podívejme se na velmi nadějnou zbraň společnosti AMD proti známé mobilní platformě Intel Centrino, která právě nedávno dostala už své druhé pokračování. Naproti tomu AMD Puma můžeme považovat za první skutečně komplexní mobilní platformu společnosti AMD.

amd-puma-1

  • AMD Puma - šelma s ostrými zuby?

  Nová platforma společnosti AMD se skládá z procesoru, grafiky, čipové sady. Začněme u procesorů. Zde AMD nasazuje opravdu zajímavé modely, které jsou kombinací osvědčených AMD Athlon a nových AMD Phenom. Z obojího si berou to nejlepší. Bohužel se stále AMD musí potýkat s celkem rozšířenou představou, že mobilní AMD jsou topící a žravé procesory. Tato povídačka vznikla v době nasazení prvních procesorů Sempron do mobilní sféry. Ale to už je opravdu mnoho let a tato představa je dnes jednoznačně mylná.

amd-puma-4

  AMD uvedlo hned 4 řady: AMD Turion X2 Ultra Dual-Core Mobile, AMD Turion X2, AMD Athlon X2 a Sempron. Všechny tyto nové modelové řady mají technologii Athlon X2, ale části, jako HT a zejména napájecí systémy s inteligentní správou napájení mají převzaty z nové generace procesorů AMD Phenom. Procesory tak mohou vypínat nezávisle na sobě jádra, i datovou sběrnici. Dokáží běžet s rozdílnými frekvencemi každého jádra. Vylepšen byl řadič pamětí, který je u procesorů AMD integrován přímo v procesoru. Procesory AMD už umí pracovat s rychlostí pamětí až 800Mhz. AMD chce své procesory přesně směřovat na potřeby zákazníků.

amd-puma-5

  Po mobilním procesoru valná většina lidí nepožaduje vysoký výkon a AMD se snaží nabídnout maximum skutečně využitelného výkonu za příznivou cenu. Nicméně AMD také ví, že mobilní trh se dále rozvíjí a to do oblastí běžného domácího použití jako je i hraní her. Proto své řady procesorů přizpůsobilo do celkem tří hlavních kategorií, na které dělí svou platformu.

amd-puma-9

  S tím souvisí grafické karty. AMD po nákupu společnosti ATI získala své vlastní grafická jádra a výsledek této akvizice můžeme vidět právě na AMD PUMA. AMD Puma je nejkomplexnější mobilní platformou současnosti a konkurenční Intel se v tomto ohledu nemůže AMD rovnat, protože mu zatím chybí jedna důležitá část.

  Základem platformy AMD, stejně jako platformy Intel Centrino jsou integrované grafické karty. V případě AMD PUMA je to opravdu silná zbraň. Čipová sada AMD780G. Ta nese grafické jádro ATI Radeon HD3200. To je bezesporu nejsilnější integrované grafické jádro, které v mobilní platformě dnes nalezneme. Žádná integrovaná grafická karta Intel se sním měřit nemůže. Jenže AMD šlo ještě dál. Díky tomu, že produkuje i grafická jádra pro běžné grafické karty, AMD v návrhu počítalo s možným připojením právě neintegrované grafické karty. Tohle Intel mít v současnosti své pomocí nemůže - nevyrábí grafická jádra pro klasické neintegrované grafiky. Pokud se tedy výrobce rozhodne osadit mobilní počítač s AMD PUMA i neintegrovanou grafickou kartou, má v případě řešení AMD tyto možnosti: ATI Radeon HD3400/3600 a 3800. Nicméně v daném počítači vždy bude i integrované grafické jádro HD3200. A tím AMD docílilo velmi zajímavé věci. Když bude mít výkonný herní notebook výkonnou grafickou kartu typu HD3800, tak pokud tato grafická karta nebude zapotřebí, tedy v režimu 2D, tato grafická karta se vypne a práci zastane integrované grafické jádro! Tím se ušetří značné množství energie. Navíc je zde ještě technologie ATI Hybrid CrossFire. Tedy spojení výkonu integrované a neintegrované grafické karty. Bohužel pokud vím, tak toto zatím funguje jen s modely HD3400. Samozřejmě, všechny tyto karty mají podporu nejmodernějšího DirectX 10.1, čímž se žádný konkurent pochlubit nemůže. Samozřejmostí je i podpora technologie AVIVO pro akceleraci videa a vylepšení obrazu přehrávaného videa systémem technologie HDR.

amd-puma-7

   Nezmínil jsem se ještě o jižním můstku. Tím je SB700, tedy už nový jižní můstek. Ten disponuje bohatou výbavou. Stejně jako platforma Intel Centrino i AMD Puma nabízí podporu technologie Vista ready Boost. U AMD tomu říkají HyperFlash.

   To ale není zdaleka vše. AMD Puma disponuje i jednou specialitou. Tím je příprava na přídavnou externí grafickou kartu. A to pomocí 8 linek PCIexpress 2.0. Toto nemůže konkurenční platforma Intel nabídnout. A to ani nová Centrino 2. S připojením externí grafické karty totiž Intel v návrhu nepočítal. O pokus toto upravit se postarala společnost ASUS, ale svůj model externí grafické karty vydala až letos. Nicméně technologicky je velmi omezený a navíc ani výkon se nebude moc s řešením AMD měřit. ASUS totiž k připojení externí karty využívá pouze jedinou linku PCIexpress, což se na výkonu zcela určitě negativně projeví. Platforma AMD Puma je ale na připojení externí grafické karty ATI Radeon plně připravena už z podstaty svého návrhu.

amd-puma-2

 Na rozdíl od společnosti Intel, se AMD rozhodlo nezařadit do své platformy přímo jednotné Wifi řešení. Tento krok je mezi výrobci obecně přivítán s velkým povděkem. Výrobci totiž rádi využívají různá řešení různých výrobců a krok Intelu na platformě Centrino 2 jim v podstatě znemožnil jakékoliv odlišení svých notebooků od konkurence. AMD ale tyto překážky neklade. Navíc dokonce jsou některá hifi řešení lepší, než to, které Intel jednotně vsadil do své nové platformy. Záleží tedy na konkrétním výrobci notebooku, pro které Wifi řešení se rozhodne ...

amd-puma-8

  AMD svou novou platformu cílí na tři zájmové skupiny notebooků. Běžné použití, business třída a herní třída. Největší novinkou je soustředění i na profesionální sféru notebooků, což přivítali mnozí výrobci. Na platformě AMD se objeví mobilní počítače o velikostech od 13 do 17". Tedy od těch tenkých ultra mobilních až po DTR.

   A dost už o teorii. Podívejme se na praxi. Do testu jsme schválně zvolili jeden z modelů, který staví čistě na AMD Puma technologii a to na samotném jejím základu. Pojďme si ho přestavit.            

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1061x
Komentářů: 0
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 887x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1304x
Komentářů: 1
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 921x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Čtvrtek, 04 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1226x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Středa, 03 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1501x
Komentářů: 1