TEST: ASUS N551J - Klasický multimediální 15,6" notebook s pohybovým ovládáním! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 09 září 2015
Přejít na obsah
TEST: ASUS N551J - Klasický multimediální 15,6" notebook s pohybovým ovládáním!
Strana 2
Hardware, výkon a provoz
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

ASUS N551J je klasický multimediální NB. Musíme říci, že jsme si za poslední dobu odvykly od podobného typu mobilních PC a Ultrabooky jsou jako mobilní PC prostě lepší řešení. Jsou mobilnější. ASUS N551J je multimediální řešení mobility a tomu odpovídá jeho výkon i výbava.

Skvěle hodnotíme procesor. Grafická karta je mizerná a hodně, ale není to herní notebook. Nicméně prostě od ní nic nečekejte, na hraní moderních her ve FullHD prostě nemá natož ve slušných detailech. V aktuální verzi N551JX je rozumné diskové řešení sestávající se ze složeného 1TB HDD a 128GB SSD. To je pro tento druh NB lepší řešení než jen jedno 256GB SSD, zvlášť když se do tohoto NB vejde fyzicky jen ten jeden 2,5" disk.

Čím N551 potěší je procesorový výkon a jako multimediální notebook těší parádním FullHD matným displayem a zvukem k tomu. Ano, ASUS N551J má opravdu skvělý zvuk na poměry mobilních PC. Extrémně tomu pomáhá právě ten externí subwoofer, který k němu ASUS dodává. Navrch je tu i ta 3D kamerka s Intel RealSence technologií, která dovoluje ovládat počítač, aplikace i hry gesty. V podstatě to funguje jako KINECT, počítač skenuje vaše pohyby a pohyby rukou a také váš výraz ve tváři. Tohle všechno je pak využito v aplikacích a ovládání některých je tak velmi intuitivní. 

Rozhodně zajímavá vychytávka, ale asi ji nebudete používat moc často, přestože to překvapivě dobře funguje. 3D kamera sama má ale řadu funkcí, dokáže odstraňovat pozadí a tak dále. Aktuální konfigurace v podobě modelu N551JX je podle nás lepší, než námi testovaná starší verze za stejnou cenu. Snad jediné co v notebooku z výbavy pokulhává, je ta grafická karta, která prostě nemá výkon na to, aby utáhla hraní v nativní FullHD rozlišení displaye, což je trochu hloupé. Jako multimediální NB však ASUS N551J funguje skvěle a má vše co je třeba - výkon CPU a diskového pole, skvělý obraz i zvuk.

Co, kromě vyloženě tragické grafické karty, nás u tohoto multimediálního notebooku nepotěšilo? Upřímně za 30 tisíc ten design sice vypadá OK, ale plastový spodek notebooku v době celokovových Ultrabooků je trochu ústup. Přestože NB je zpracován velmi dobře. Ale za nejhloupější prvek na celém NB považujeme umístění zapínacího tlačítka "do klávesnice". ASUS jej dal na pravou horní stranu a nejednou se tedy přehmátne a NB si pošlete nejlépe do spánku apod. Myslím, že se tohle tlačítko dalo umístit rozhodně inteligentněji. Klávesnice samotná je fajn, i když numerická část je drobnější, ale celá klávesnice má podsvícení. Touchpad je překvapivě dobrý a 3D kamerka je zajímavá vychytávka, ale musí s ní aplikace spolupracovat, nicméně počet těch aplikací se docela rozrůstá.

Výtku bychom měli k výdrži, kdy poměrně slabá baterie utáhne NB na běžnou práci jen na zhruba něco přes 4 hodiny práce, což opravdu není mnoho, zejména v porovnání s Ultrabooky. ASUS by mohl použít silnější baterii. Notebook by také mohl být tišší v klidových režimech. Chlazení je doscela slyšet. U stávající verze N551JX proti N551JQ ASUS udělal dobře, že vyměnil 256GB SSD za kombinované řešení 1TB HDD a 128GB SSD, které do koncepce multimediálního NB zapadá funkčně lépe.

  • Závěr

Pokud hledáte klasický 15,6" multimediální NB, rozhodně byste měli vzít ASUS N551J do úvahy. Ve své kategorii představuje naprostou špičku. Skvělý display, na notebook vynikající zvuk a zajímavé vychytávky kolem. Otázkou je, zda stojí za těch 33 tisíc korun. Za podobné peníze můžete mít třeba Ultrabook ASUS UX305. Ale to se dostáváme k tomu, co je mobilní PC a co od něj uživatel čeká. ASUS N551J je specifický druh mobilního PC a je jen na vás, zda vám jeho vlastnosti vyhovují. Pokud sháníte multimediální NB, pak jej rozhodně s chutí doporučíme. Pokud vám jde víc o mobilitu, pak se podívejte třeba právě na ASUS UX305, který je zaměřený tímto směrem.

Hodnocení ASUS N551J: 85%

(Jako multimediální 15,6" NB je ve verzi N551JX zajímavý)

Za zapůjčení děkujeme společnosti ASUS

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 9
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
MechWarrior 5: Mercenaries – obří roboti jsou zpět!
MechWarrior 5: Mercenaries – obří roboti jsou zpět!Čtvrtek, 12 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 929x
Komentářů: 0
The Witcher v dalších ukázkách – lepší než GoT?
The Witcher v dalších ukázkách – lepší než GoT?Středa, 11 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1581x
Komentářů: 9
Resident Evil 3 aneb další Remake oznámen!
Resident Evil 3 aneb další Remake oznámen!Úterý, 10 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 637x
Komentářů: 3
WONDER WOMAN 1984 – první ukázka z filmu!
WONDER WOMAN 1984 – první ukázka z filmu!Pondělí, 09 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1192x
Komentářů: 3
Lost in Space se vrací s druhou sezónou. Vypadá skvěle!
Lost in Space se vrací s druhou sezónou. Vypadá skvěle!Sobota, 07 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1514x
Komentářů: 10
Phoenix Point – skvělá tahová strategie ala X-COM!
Phoenix Point – skvělá tahová strategie ala X-COM!Pátek, 06 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1107x
Komentářů: 4