TEST: ASUS Zenbook S 13 OLED s AMD RYZEN 7 6800U - doposud nejlepší skutečně mobilní PC? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 08 červen 2022
Přejít na obsah
TEST: ASUS Zenbook S 13 OLED s AMD RYZEN 7 6800U - doposud nejlepší skutečně mobilní PC?
Notebook
V praxi
Hodnocení a závěr

 

 

  • Notebook

Balení je nápadité, elegantní a rozhodně působí extra dojmem. Ale nic moc v něm nenajdete, kromě samotného notebooku. Ten nevyužívá ani nějak masivní nabíječku, 65W USB Type-C, takže lze ho napájet prakticky čímkoliv podobným.

Materiálové a dílenské zpracování je naprosto špičkové. Tenká přitom extrémně pevná kovová slitina, pevné robustní klouby, a přesto se ASUS dokázal vejít na 1kg hmotnosti. Jsou na trhu i lehčí notebooky, ale ty už mají kompromisy. Tento nikoliv. Tím spíše, že plní náročnější testy odolnosti a výdrže, takže ušetřit za každou cenu a kompromis každý gram nebylo úplně cílem. A to je dobře.

Jediný kompromis je vidět snad jen v oblasti konektorové výbavy, což je ale s ohledem na kompaktní rozměry tohoto stroje vcelku pochopitelné. Ta je omezena jen na trojici USB 3.2 Gen2 Type-C a k tomu je zde 1x 3,5mm zvukový kombinovaný jack. Toť vše. Žádné LAN, klasické USB-B nebo HDMI apod. Všechny tyto funkcionality jsou s patřičným vybavením přístupné a funkční skrze Type-C.

Ve výbavě je i solidní web kamera, kterou ASUS doplnil AI vylepšováním a má tedy překvapivě slušný obraz. Samozřejmě nechybí ani integrovaný mikrofon. Překvapivě dobrý je zvuk, kdy tento ultramobilní stroj má sice jen stereo-reproduktory, ale s technologiemi od harman/kardon, takže zvuk je hodně hodně překvapivě dobrý. Pokud jde o komunikaci, tu zajišťuje moderní Wi-Fi 6E s BT 5.2.

V čem dále notebook překvapí vzhledem ke svým rozměrům, je klávesnice. Ta je propracovaná s maximálně velkými klávesami a je mechanická a podsvícená. Pochopitelně na 13,3“ stroj se nevejde klasická numerická část, což ovšem ASUS již u předchozí generace Zenbooků vyřešil tím, že ji přesunul do touchpadu!

Jednoduše tak na pravé hodní straně touchpadu můžete zapínat/vypínat numerickou funkci a vše je podsvíceno. Velmi praktické, velmi jednoduché a velmi funkční. Jedinou kritiku k ovládání mám na pozici zapínacího tlačítka, které je součástí klávesnice (vedle DELETE). Není to úplně ideální. Na druhou stranu zapínací tlačítko je odlišeno a má šikovnou integrovanou čtečku otisku prstu.

Ovládacím prvkem tohoto notebooku je ovšem i samotný displej. Je dotykový. A ten je současně ozdobou a budete z něj nadšeni. 13,3“ OLED panel nabízí vysoký jas, vynikající barvy, zkrátka všechny OLED vlastnosti. IPS verze v této generaci tohoto modelu vůbec neexistuje, i ten levnější model má tento parádní OLED display.

Ten má sice „jen“ 13,3“ ale s rozlišením 2880 x 1800 (16:10), takže je současné velmi jemný. Bez debat obrazově nejlepší panel, který se kdy na podobném Zenbooku objevil. Nevadí ani to, že má „jen“ klasických 60Hz, protože v tomto případě se nebavíme o herním stroji. Teoreticky by mohl být ještě jasnější než těch 550nits, ale kryje ho zde silnější sklo a dotyková vrstva.

A jak tedy šlape v praxi? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!Úterý, 27 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 474x
Komentářů: 0
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!Pondělí, 26 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 604x
Komentářů: 2
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!Pátek, 23 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 550x
Komentářů: 0
Sledujte představení NVIDIA RTX 4000 grafik
Sledujte představení NVIDIA RTX 4000 grafikÚterý, 20 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1380x
Komentářů: 2
GTA 6 – ukradeny detailní záběry z nové hry!
GTA 6 – ukradeny detailní záběry z nové hry!Neděle, 18 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2349x
Komentářů: 2
Secret Invasion – trochu jiný MARVEL seriál představen!
Secret Invasion – trochu jiný MARVEL seriál představen!Čtvrtek, 15 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1250x
Komentářů: 0