TEST: ASUS ZenBook UX305F - Ultraskvěle mobilní ultrabook za rozumnou cenu! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 28 květen 2015
Přejít na obsah
TEST: ASUS ZenBook UX305F - Ultraskvěle mobilní ultrabook za rozumnou cenu!
Notebook
Notebook v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

ASUS ZenBook UX305FA je vynikající mobilní PC a nebojíme se říci, vzhledem k rozumné cenovce, skvělému zpracováním a skvělé funkčnosti možná jeden z vůbec nejlepších současných ultra notebooků na trhu. Nabízí skutečnou mobilitu. Je tenký a lehký, přitom má 13,3" tedy rozumnou velikost, slušný výkon bez omezování a hlavně plnou výbavu se vším, co má v základu PC mít!

Z funkčního hlediska mu v podstatě nemáme moc co vyčítat. Výkon procesoru vzhledem k jeho 4,5W TDP je prostě skvělý a stačil mi i na úpravu fotografií na cestách. 8GB RAM je OK a výborný je 256GB SSD. S menším 128GB u základní verze bych asi dost bojoval s místem. Výdrž na baterie je skvělá, nikdy jsem nepociťoval nedostatek a vydrží na práci v podstatě celý pracovní den. Zvláštní kapitolou je display. V našem případě má 13,3" rozlišení 3200x1800! Bál jsem se, že všechno bude moc drobné. Pochopitelně si musíte ve Windows nastavit větší písmo atd. ale potom žádný problém. Všechno krásně čitelné, jemné a prostě paráda. Říkám ale na rovinu, spokojil bych se i s tím základním 1920x1080. Přesto, vzhledem k ceně, klobouk dolů. Musím však říci, že mi trochu chybělo dotykové ovládání displaye, už jsem si na něj trochu zvykl. Na druhou stranu protože ho NB nemá, může být lehčí a tenčí, takže je to takové "něco za něco".   

(náš testovací kousek je opravdu nafialovělý)

Pokud bych měl zmínit, co mi na NB trochu vadilo, tak je to nepodsvícená klávesnice. Tím spíše, že minulá generace ji měla. Nevím, proč to ASUS vynechal, ale je to poměrně viditelný nedostatek a prostě tam měla být. Ke klávesnici mám ještě jednu výhradu - umístění tlačítka pro zapnutí na pravý kraj nahoru, hned do řady vedle DELETE. To mohl vymyslet jen masochista. ASUS by také mohl trochu zapracovat na touchpadu. Z hlediska všeho ostatního však žádné výhrady. Jako mobilní PC funguje prostě skvěle a maximálně účelně.

Ještě více však kvality NB vyniknout ve srovnání s konkurencí na trhu. Ano, existují velmi podobné modely s téměř identickou výbavou, ale všechny jsou dražší. Těžkou porážku utrpí zejména Apple s jeho MacBookem. Ten má jen 12", horší rozlišení, mnohem horší výbavu a přitom má výkon maximálně stejný, protože používá úplně stejné vnitřnosti. Cena je ale téměř 2x vyšší, než za co vám ASUS prodá svůj ZenBook. Racionálně uvažující člověk má zkrátka vybráno.  Už základní verze s FullHD je skvělá, ale její největším kamenem úrazu bude jen 128GB SSD, což je dnes kapacitně trochu problém. Nicméně námi testovaný model s 256GB SSD a 3200x1800 rozlišením můžete mít už za 24 tisíc (s procesorem 5Y10), a testovanou top verze s rychlejším 5Y71 procesorem pak za těch 29tisíc korun. Asi se nebudeme hádat, že ta prostřední za těch 24 tisíc je zdaleka nejlepší a nejvýhodnější alternativa a neváháme jej označit i za dobrý poměr cena-výkon!

Jestliže chcete mobilní PC jako opravdu mobilní PC na cesty, je tohle vynikající volba. Opravdu skvělý, kvalitní a skutečně mobilní notebook za konečně rozumné peníze. Jeho používání je prudce návykový a těžko se pak zvyká na tlustší modely zpět. Jsme zvědaví, zda ASUS do příští generace vylepší nedostatky a udělá ho ještě lepší ;).

Hodnocení DDWorld.cz: 90%

Za zapůjčení děkujeme společnosti ASUS

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 10
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
The Witcher v dalších ukázkách – lepší než GoT?
The Witcher v dalších ukázkách – lepší než GoT?Středa, 11 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 838x
Komentářů: 8
Resident Evil 3 aneb další Remake oznámen!
Resident Evil 3 aneb další Remake oznámen!Úterý, 10 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 453x
Komentářů: 3
WONDER WOMAN 1984 – první ukázka z filmu!
WONDER WOMAN 1984 – první ukázka z filmu!Pondělí, 09 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 929x
Komentářů: 3
Lost in Space se vrací s druhou sezónou. Vypadá skvěle!
Lost in Space se vrací s druhou sezónou. Vypadá skvěle!Sobota, 07 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1351x
Komentářů: 10
Phoenix Point – skvělá tahová strategie ala X-COM!
Phoenix Point – skvělá tahová strategie ala X-COM!Pátek, 06 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1031x
Komentářů: 4
Nový JAMES BOND v první ukázce: NO TIME TO DIE
Nový JAMES BOND v první ukázce: NO TIME TO DIEČtvrtek, 05 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1005x
Komentářů: 8