TEST: MSI GE63VR 7RF Raider – plně vybavený 100% herní notebook v akci. Co umí a nabízí? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 06 březen 2018
Přejít na obsah
TEST: MSI GE63VR 7RF Raider – plně vybavený 100% herní notebook v akci. Co umí a nabízí?
Notebook MSI Raider
Výkon a notebook v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Výkon a notebook v praxi

Co najdete uvnitř a jak to všechno šlape? MSI představilo tento model v druhé polovině roku 2017, takže je nějakou dobu na trhu.

Staví stále na Intel „KABY LAKE“ procesorech, tedy 4jádrovém/8vláknovém procesoru Core i7-7700HQ. Ten sice žádné výkonové rekordy dnes už netrhne a jeho celkový procesorový výkon už je prakticky low endový (zejména ve srovnání s desktopem), ale současně má stále dostatek výkonu na hraní her a nijak vás brzdit se 4jádry/8vlákny nebude. Výkon je tedy OK. Problém není ani u operační paměti, kdy notebook má 2x 8GB DDR4 v základu rozšiřitelné dále. Ale 16GB paměti je více než dostatečná hodnota.

Kombinace systémového SSD disku s velkokapacitním HDD je ideální. Výkon 256GB M.2 SATA disku však není příliš dech beroucí. Dokonce bych řekl, že je hodně základní a současná generace levných NVME M.2 SSD dokáže i o něco více. Ale pořád je to SSD, takže OK. 1TB HDD se 7200ot výkonově nijak neoslní, ale to také není jeho úkolem. Trochu si ale říkám, že ta 1TB kapacita není dnes také už moc. A když na něj budete instalovat hry, tak loadingy se v některých hrách mohou proti SSD už docela znatelně protáhnout. Osobně bych tedy v tomto notebooku uvítal spíše NVMe SSD pro systém a 1TB 2,5“ SSD, i když je pravda, že to by stál notebook o několik tisíc více.

V případě herního notebooku je ale důležitý hlavně výkon grafické karty. V případě osazené GTX 1070 8GB si nemůžeme moc stěžovat. Jedná se o stále mobilní řešení a výkon je velmi dobrý. Zejména v kombinaci s displayem s jen 1920x1080, kdy tak navíc můžete i těch 120Hz v praxi docela využít. Hry zvládá velmi dobře:

Největším kompromisem jsou provozní vlastnosti …

  • Provozní vlastnosti

MSI se snažilo nacpat všechno do tenčího těla. To se mu povedlo, ale fyziku prostě neoblafne. 45W procesor a 115W grafika prostě topí. Hodně. Procesor dokáže jít až na 95°C, takty se ale drží dle specifikací. GPU se běžně dostává k 80°C, což bohužel znamená omezování taktů, kdy místo udávaných 1480-1685MHz se dokáže podtaktovat i pod 1400MHz. Na výkonu je to pochopitelně znát. Notebook hodně topí na spodku a tak v prostoru nad klávesnicí, tedy všude tam, kde jsou pasivy a ventilátory.

Ač má notebook poměrně výkonné chlazení, pořád je ve velmi malém prostoru a celé to chladí jen dva ventilátory. Hlučnost je tak dost vysoká. V klidových stavech je poměrně tichý (slyšet je HDD), ale jakákoliv zátěž na CPU znamená nepřeslechnutelné rozjetí ventilátoru. V plné herní zátěži, kdy ventilátory běží oba nad 80%, pak rozhodně doporučuji sluchátka, kdy notebook dokáže překročit 50dBA. Je to tedy docela nepříjemné to delší čas poslouchat.

Pokud jde o výdrž baterie, tak s 51Wh baterií se na minimální zatížení bez internetu dostanete na něco přes 5 hodin. Běžné surfování po Internetu, a tedy lehká zátěž, znamená výdrž kolem 3 a čtvrt hodiny. Na maximální zátěž při hraní her počítejte s výdrží pouze kolem 45 minut.

Výdrž notebooku tedy na zadek rozhodně neposadí. Ovšem tohle také není ultramobilní počítač a na výdrži baterie pro plánované typické používání u tohoto modelu, příliš nesejde.

Takže k závěru … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5369x
Komentářů: 34
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 979x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1804x
Komentářů: 15
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2890x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 865x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1205x
Komentářů: 2