TEST: MSI GT72 2QE Dominator PRO - Vyzkoušeli jsme herní NB od MSI s novým šasi. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Wednesday, 12 August 2015
Přejít na obsah
TEST: MSI GT72 2QE Dominator PRO - Vyzkoušeli jsme herní NB od MSI s novým šasi.
Notebook
Hardware a výkon
Praxe, hodnocení a závěr

 

  • Praxe, hodnocení a závěr

Pořád je to NB a notebook má být hlavně mobilní. Mobilita MSI GT72 je samozřejmě omezena, což je dáno jeho určením a konstrukcí jako DTR. Nicméně jako NB funguje. 9článková baterie má ohromných 86,5Wh, nicméně pro chod výkonného HW je jí skutečně třeba. Dobrou zprávou je, že v tomto MSI NB lze přepínat mezi GTX 980 a integrovanou Intel grafikou v CPU. Výdrž na baterii ovlivňuje pak právě to, která grafika je aktivní.

S integrovanou grafikou na normální činnost (internet, filmy, kancelář) mimo hraní her počítejte s výdrží necelých 5 hodin. Když necháte zapnutou GTX 980M, tak na tu samou činnost vám baterie vystačí jen na zhruba 3 hodiny. Herní NB je ale hlavně o hraní her. Tady pak počítejte, že baterie vydrží něco málo přes hodinu a půl - maximálně. Abyste NB mohli nabíjet, musíte sebou nosit i velký a těžký adaptér, což mobilitu ještě více omezuje. Na denní nošení to tedy rozhodně není.

A jak je na tom GT72 po stránce hlučnosti chlazení, což nebyla silná stránka předchozího GT70 modelu se starším šasi? Rozhodně je nový návrh lepší a NB je znatelně tišší. CPU i GPU mají vlastní okruh chlazení. I v zátěži je celkem tichý CPU, ovšem má také jen 47W TDP. Zato 100W grafická karta GTX980M je na chlazení náročnější a v zátěži prostě slyšet jasně je. Přesto je tišší i chladnější než v GT70 modelu. Jenže upřímně, pořád to není nejlepší šasi, které herní DTR na trhu nabízejí.

Pokud jde o zbytek, líbí se nám 2.1 zvuk a hodně dobrá (na mobilní PC) je klávesnice a to nejen pro své možnosti podsvícení, ale hlavně z hlediska kvality kláves. Ostatní výbava NB je velmi bohatá, kdy zmínit musíme nadstandardní počet USB. V nové verzi GT 72 mají být i USB 3.1.

  • Závěr

MSI GT72 2QE Dominator Pro je rozhodně posunem k lepšímu v případě kvality šasi notebooků MSI. Zejména po stránce hlučnosti a účinnosti chlazení je šasi opravdu lepší. Bohužel, na konkurenci má stále co dohánět. Zpracováním, funkčností a designem to prostě stále není ono. MSI však rozhodně nic neztrácí, pokud jde o výkon a výbavu. Tady musíme opravdu pochválit velmi vyváženou konfiguraci s výborným CPU i GPU, možností přepínání grafik, skvělé možnosti diskového pole, kdy v základu kombinace HDD+ RAID 0 SSD je jednoduše ideální. Klávesnice i zvuk a ostatní výbava jsou taktéž skvělé. Asi nejslabší stránkou je použitý display. 17,3" FullHD je v pořádku, ale je to TN ne IPS, což je kvalitativně horší, než co už se u některých konkurenčních NB vyskytuje. V aktuální prodávené verzi tohoto NB, který má už Core i7-5700HQ "broadwell" procesor, však už IPS panel je, takže v těchto dvou věcech je za stejnou cenu jinak stejně vybavený aktuální model lepší, než naše testovaná starší verze. 

Pokud jde o provoz NB, přes výkonnou baterii není výdrž moc velká, ale to skoro u žádného DTR. Hlučnost je sice mnohem nižší než u předchozí generace MSI GT70, ale pořád je vyšší, než by musela být a než nabízí některá konkurenční řešení podobných DTR NB. Design hodnotit nechceme, ale upřímně působí a nás trochu zastaralým dojmem, i když funguje. K NB dostanete záruku 2 roky s možností rozšíření na 3. Aktuální cena námi testované konfigurace je 64 tisíc korun. MSI GT72 2QE DOMINATOR PRO tak stojí přímo proti ASUS G751JY. Ten však nabízí 512GB SSD + 2TB HDD, další herní výbavu v balení, rozšířenou záruku a hlavně lepší šasi. To vše za 65 tisíc korun. I ten je tedy hodně drahou legrací. Pokud bych si mezi nimi měl vybrat, tak pravděpodobně nebude vítězem MSI model, i když ten má podle našich zkušeností lepší klávesnici a výhodu možnosti upgradu MXM grafiky. Ve všech ostatních ohledech jej ale konkurence prostě předčí. MSI nemá ani výhodu lepšího poměru cena-výkon a nové šasi ačkoliv je lepší, stále to není to, co by to být mohlo a mělo, takže uvidíme, co MSI vylepší do další generace. Rozhodně má ale konkurence, hlavně ASUS, důvod k obavám a nesmí usnout na vavřínech. A co vy? Jak se vám tato herní DTR líbí?

Hodnocení DDWorld.cz: 80%

Za zapůjčení děkujeme společnosti MSI

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4959x
Komentářů: 30
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 868x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1661x
Komentářů: 13
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2776x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 817x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1182x
Komentářů: 2