TEST: ASUS ZENFONE 2 (ZE551ML) - ASUS telefon útočí výkonem a výbavou za rozumnou cenu Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 02 září 2015
Přejít na obsah
TEST: ASUS ZENFONE 2 (ZE551ML) - ASUS telefon útočí výkonem a výbavou za rozumnou cenu
SmartPhone - ASUS ZenFone 2 (ZE551ML)
V praxi - Výkon a používání
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

ASUS tedy zkouší zopakovat úspěch 5tisícového ZENFONE 5. Ten samotný nahrazuje designově aktuálním ZENFONE 2 řešením, nicméně to je nižší verze proti naší testované, která má nadále 5", má v podstatě stejný vnitřek jako starší ZENFONE 2, přináší ale podporu LTE. V našem případě jsme testovali novou 10tisícovou TOP verzi ZENFONE 2 verze ZE551ML. Existují i levnější, s ořezaným čipsetem, 2GB RAM, horším fotoparátem a pdoobně, ale oficiálně se k nám vozí ale právě ZE551ML verze se 4jádrem, 13MPc fotoaparátem a to v 32GB nebo 64GB verzi. Bohužel i na ty horší verze můžete v ČR z šedých dovozů narazit.

Naše 32GB edice je za cenu lehce pod 10 tisíc. Příplatek na 64GB verzi je pak 1000 korun. V ČR jsou ZENFONE 2 dražší kvůli dolaru a clům, takže se může proti minulo-ročnímu ZENFON 5 zdát nárůst ceny velký. Bohužel je to dáno hlavně těmito faktory. I nový ZENFONE 2 (ZE551ML) však nabízí výborný poměr cena-výkon.

ASUS se do něj snažil nacpat všechno, co mají ty nejšpičkovější telefony současnosti. A to včetně výkonu i veškeré výbavy. Je zde tedy opravdu výkonný Intel základ se 4GB RAM, skvělý fotoaparát, FullHD IPS display a všechna další bohatá výbava včetně navrch podpory dvou SIM a microSD k tomu, nechybí ani NFC a další věci. ASUS ušetřil na věcech, které zase tak potřebné nejsou. Bezdrátové nabíjení, 2K/4K display a hlavně se nesnažil o co nejtenčí a nejlehčí design, nejlépe z jednoho kusu hliníku, což by telefon prodražilo klidně na dvojnásobek. Místo toho je tu sice plastové, ale kvalitní tělo a rozumná cenovka k tomu.

Jasně, proti poměru cena-výkon levného ZENFONE 5 působí ZENFONE 2 za dvojnásobnou cenu ne tak "WOW" dojmem  (i když technicky je v mnoha věcech opravdu výrazně lepší). A konkurence je tam také o poznání větší, včetně zlevňujících TOP model ostatních výrobců, mezi nimi zejména ty čínské značky, které sice nabízejí papírově i lepší výbavu, ale s nefunkčním LTE v českých podmínkách a horší podporou. Stojí proti němu také LUMIE od Microsoftu, nemluvě o minulé generaci TOP modelů od SAMSUNG, HUAWEI, HTC a dalších výrobců. Zkrátka kolem 10 tisíc je konkurence opravdu značná.

  • Závěr

ASUS ZENFONE 2 je tedy hlavně o preferencích. Za danou cenu toho nabízí dost, ale také v mnoha věcech má ústupky. 10 tisíc je hodně peněz pro řadu lidí a čekají za to dokonalost. A to ZENFONE 2 není (ani být nemůže). Je to dobrý telefon jako celek, s výborným výkonem, svižností, ale dokonalý prostě není. Design a ergonomie je přinejmenším kontroverzní, a dala se zvládnout lépe, pokud tedy nebylo cílem ASUSu pokládání telefonu na display a šmatlání si po objektivu, když chcete upravit hlasitost nebo kolébání, když píšete SMS/EMAIL s telefonem položeným na stole. Výkon a výbava je super, ale ASUS si to kazí obrovským množstvím a častými aktualizacemi ZenUI aplikací (vážně otravné nejen u tohoto ASUS telefonu). Rozhodně tedy nevylepšuje pověst Android nadstaveb, i když jako takové ZenUI nepadá, je ergonomicky velmi povedené, je svižné a nezasekává se. Nicméně někdy znamená zkrátka méně, více, snad si to u ASUSu uvědomí (ačkoliv je fajn, že podpora ASUS funguje tak dobře).

Celkově tedy ano, ASUS ZENFONE 2 (ZE551ML) 32/64GB je útok hlavně dobrým poměrem cena-výkon a slušnou výbavou k tomu. Telefon je rozhodně zajímavou volbou, ale prodejní pecka jako první ZENFONE 5 za 5 tisíc to, troufáme si říci, nebude. ZENFONE 2 se snaží nabídnout všechno pro všechny bez vyhranění a nabízí toho hodně, ale v podstatě ničím výrazně nezaujme, což je možná jeho největší problém. Problémem je i velké množství ZENFONE modelů, které ASUS nabízí, jež se liší cenově ale i výbavou a tedy podstatně i vlastnostmi a začíná v tom být pěkný zmatek a levnější verze jsou o dost horší. To je problém proto, že fyzicky vypadají úplně stejně! A to také atraktivitě TOP verze ZENFONE 2 nepřidává. Telefon tedy naše doporučení získává, hlavně pokud jde o poměr cena-výkon v rámci výbavy a funkčnosti, ale ASUS by měl zapřemýšlet na designem a ergonomií a také trochu odlišit TOP model, od zbytku své nabídky, protože když telefon za 10 tisíc vypadá na první pohled pro laika úplně stejně jako model za 5 tisíc, je něco špatně, i když design pořád vypadá solidně a hodnotně. Jasně, když telefon za 5 vypadá jak za 10, je to fajn, ale ne obráceně ;). Naštěstí jako telefon za 10 tisíc funguje a nese i odpovídající výbavu.  

Hodnocení: 85/100

Za zapůjčení děkujeme společnosti ASUS

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 387x
Komentářů: 4
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 748x
Komentářů: 2
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2439x
Komentářů: 20
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 686x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1128x
Komentářů: 2
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!Čtvrtek, 25 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1932x
Komentářů: 4