TEST: SAMSUNG Galaxy GEAR 2 - chytré hodinky jsou skutečně mezi námi! Jaké jsou v praxi? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 04 květen 2015
Přejít na obsah
TEST: SAMSUNG Galaxy GEAR 2 - chytré hodinky jsou skutečně mezi námi! Jaké jsou v praxi?
Hodinky
Chytré hodinky v praxi
Strana 4

 

  • Hodnocení a závěr

Chytré hodinky jsou a budou velké téma. SAMSUNG je na tomto poli v současnosti nejúspěšnějším výrobcem, ale už se k němu přidává Apple. Oba výrobci cílí přitom jen na své vlastní uživatele a bez telefonu s jejich logem jsou vám k ničemu. Chytré hodinky jsou tedy za současného stavu příslušenstvím k chytrému telefonu.

A tím příslušenstvím opravdu jsou. Odpověď na otázku, zda chytré hodinky dokáží fungovat jako normální hodinky, totiž zní NE! Jasně, ukáží vám čas i datum a dokonce i počasí, ale nedokáží to ukazovat trvale nebo delší čas. Display nemůže být rozsvícený stále, protože jinak by výdrž hodinek byla v řádu jednotek hodin. A i když ty chytré hodinky budete používat hlavně jako hodinky, tedy občas rozsvítíte display, tak jejích výdrž bude 5-6 dní maximálně. To asi těžko můžeme považovat za produkt, který zvládne to samé, co normální hodinky.

V současné době mají také tyhle chytré hodinky mezery ve funkčnosti. Například jednoduché nastavení budíku v hodinkách standardně chybí. Ale i řada dalších věcí, jako navigace, kalkulačka a další věci, což je dáno tím, že je to TIZEN OS a ne Android a aplikace pro to jsou tedy na míru vytvářeny a upravovány. Jejich počet ale narůstá, takže hodinky jsou využitelné stále lépe.

S jejich vlastní konstrukcí ale nemáme žádný problém. Nosí se pohodlně, jsou vodotěsné a odolné, design je taktéž pěkný. Měly by existovat ve více barvách. Display je krásně čitelný, ostatně je to SAMOLED. Ovládání je intuitivní a jednoduché. Odolností působí dobře, i když nevím, zda by vydrželi pád na sklo, když třeba někde uklouznete a praštíte s nimi o skálu. Ale s tím by asi měly problém i mnohé běžné hodinky. Z hlediska konstrukce to tedy hodinky jsou. Z hlediska použitelnosti je to ale spíše zajímavé rozšíření a příslušenství k vašemu telefonu (a to musíte mít SAMSUNG).

  • Závěr

A tím se dostáváme k jádru věci. Samsung Galaxy GEAR 2 jsou jedním z nejlepších produktů svého druhu na trhu a také velmi propracované. Přesto více než jasně dokazují, že chytré hodinky nedokáží jako hodinky dost dobře pracovat a rozhodně je nedokáží zastoupit. Pokud jste ale hračička, pak představují velmi zajímavé příslušenství, na které si mnozí rádi a rychle zvyknout. Je to prostě Gadget jak vyšitý.

Z hlediska produktu jako takového máme směrem ke Gear 2 několik výtek. V první řadě místo Androidu tam nacpat naprosto odlišní TIZEN? Jasně, výkon a svižnost hodinek je lepší, ale prostě je to hloupost, když na telefonu je Android, se kterým to má primárně spolupracovat a bez kterého je to vlastně na nic. Z toho pramení i fakt, že počet aplikací je v tuto chvíli malý a je zde řada věcí, které prostě hodinky díky tomu neumí a teprve se pracuje na aplikaci, která to zpřístupní. Co nám možná na hodinkách trochu chybí je LED dioda a možná tam přebývá ten jinak velmi základní 2MPx fotoaparát, díky jehož přítomnosti jsou v některých prostředích trnem v oku a jsou zakazovány.

Nicméně líbí se nám celkově zpracování, odolnost a použitelnost. Je to dotažený produkt, který se opravdu dá nosit. Jasně dokazuje, jak velký vývoj prodělaly mobilní technologie, ale také ukazuje, jak velký vývoj ještě bude třeba. Technicky je zdaleka nejvíce omezuje baterie, která tomu prostě nedává výdrž, kterou bychom si představovali. Tedy výdrž v řádu alespoň měsíce. Nabíjet hodinky, co 2-3 dny je hloupé. Další věcí je i fakt, že zatím nedokáží fungovat bez mobilního telefonu. Nedokáží volat, nedokáží samostatně komunikovat ani by to s nimi nebylo moc příjemné. V této pozici jsou tak spíše příslibem k věcem budoucím. Umím si představit produkt, založený na flexibilním LCD, který budeme nosit na ruce jako hodinky/náramek a v snadno ho sejmeme, narovnáme a použijeme normálně jako telefon. Jinými slovy z telefonů budou hodinky, ale ne naopak.

Galaxy GEAR 2 jako takové už pomalu končí na trhu a určitě se chystá nová verze a generace. Pokud vás zajímá jejich cena, tak se prodávaly kolem 6 tisíc, což je další problematická záležitost. Jsou prostě drahé. Pro nás tedy představují hlavně zajímavou zkušenost s konceptem chytrých hodinek v praxi. Konceptem, se kterým se v mnoha produktech budeme nadále často setkávat, ačkoliv si myslím, že i když mobilní technologie udělaly velký pokrok, neudělaly zatím tak velký, aby měly takovou funkčnost, která by byla třeba. V současné době je to prostě jen Gadget, příslušenství k chytrému telefonu pro hračičky. Nic co vám dává nějaké zajímavé větší možnosti. Za pár let s dalším vývojem to už ale bude zcela jiná kapitola ...

Za zapůjčení děkujeme společnosti SAMSUNG

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 89x
Komentářů: 0
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 88x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 949x
Komentářů: 1
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!Čtvrtek, 25 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1757x
Komentářů: 4
STRONGHOLD: WARLORDS – tvůrci hru přepracovali a je hezčí!
STRONGHOLD: WARLORDS – tvůrci hru přepracovali a je hezčí!Úterý, 23 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1266x
Komentářů: 1
MAFIA I v nové verzi vypadá dobře. Bude česky?
MAFIA I v nové verzi vypadá dobře. Bude česky?Sobota, 20 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1902x
Komentářů: 10