Xiaomi 14 – TEST a RECENZE nové generace telefonu s vlajkovou výbavou za rozumnější cenu Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pondělí, 20 květen 2024
Přejít na obsah
Xiaomi 14 – TEST a RECENZE nové generace telefonu s vlajkovou výbavou za rozumnější cenu
Telefon Xiaomi 14
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Xiaomi 14 jakož to nová verze vlajkové lodi výrobce společně s nejvyšším modelem Ultra, nabízí rozhodně špičkový výkon, pěkný a konečně i funkční IP68 design a papírově slušnou foto výbavu ve spolupráci s Leica. V základním balení najdete stále i 90W nabíječku, se kterou není problém nabít telefon z téměř 0 na 100% za pouhých 35 minut. A velmi rychlé je i bezdrátové nabíjení, pokud tedy máte odpovídají rychlou bezdrátovou nabíječku. Každopádně v této oblasti telefon exceluje.

Xiaomi 14 je přeci jen výrazně levnější než větší a vybavenější TOP model 14 Ultra, ale pořád není levný. Takže musí nabízet, co nabízí. Vynikající výbavu. Nechybí 120Hz OLED display a podpora rychlé 5G sítě a Wi-Fi 7 a všeho ostatního. Co se vůči staršímu modelu 13 zlepšilo, je o zhruba 30% výkonnější procesor Snapdragon 8 třetí generace s vyšší frekvencí. Displej má větší rozlišení a značně vyšší maximální jas. Také zde máme lepší možnost změny Hz dle využívání už od 1Hz což značně pomáhá šetřit baterii. Ta je o kapánek větší a lze ji nabíjet vyšším výkonem. Samozřejmě zde máme ještě lepší objektivy s větším rozlišením a další generací LEICA filtrů.

Zde bych vyzdvihnul nejvíce asi širokoúhlý fotoaparát, který má výrazně ostřejší záběry, právě tento snímač posunul kvalitu fotek zásadním způsobem dopředu. Bohužel konkurence je hlavně díky vlastnímu na míru udělanému SW a jeho vývoji, pořád o kus dál. WiFi nám poskočilo na sedmou generaci a je zde i vyšší verze Bluetooth 5.4. A přes všechna vylepšení, a o kapánek větší baterii, narostla mezigeneračně hmotnost telefonu jenom o 4g, což je dozajista dobrý výsledek.

Tradiční slabina Xiaomi bohužel zůstává. Co by čistě čínská značka je zde diskutabilní pozice z hlediska hrozících mezinárodních sankcí na přístup k určitým technologiím, které nyní firma využívá, ale do budoucna k nim přístup mít nemusí. A to by se samozřejmě týkalo i možnosti podpory současných zařízení. Zatím aktuálně na sankčním seznamu aktuálně není (byla, v roce 2021 byla vymazána, což se však s ohledem na situaci může kdykoliv změnit). V praxi jsou tak dnes největší otázky kolem bezpečnosti dat uživatelů a jejich sběru a posílání kdoví kam, kdy MIUI nástavba ANDROID 14 obsahuje řadu „extra aplikací“ ve výchozím stavu. Zklamáním u nové generace je ten údajně nový HyperOS systém, kdy bohužel v současnosti jde jen o přejmenované MIUI se všemi jeho dosavadním vlastnostmi a podobou. Funguje, telefon je stabilní a výkonný, ale čistý Android by byl prostě uživatelsky lepší.

  • Závěr

Xiaomi 14 je nová vlajková loď (tedy druhý nejvyšší model konkrétně) od výrobce tradičně zaměřeného na výborný poměr cena/výkon. Bohužel pro nás, časy se změnily. A ač se výrobce stále snaží o zajímavý poměr cena/výkon ve srovnání s vlajkovými modely podobné výbavy od nečínských výrobců, už to není, co bývalo. Cenově je totiž už jen o pár tisíc levnější. Ano, v některých ohledech má o něco lepší výbavu, ale ztrácí v praxi v jiných. Konkurence a výběr v cenové kategorii 20 – 30 tisíc korun je navíc značný a zákazníci zde nejsou tak citliví na celkovou cenu, jako jsou zákazníci v cenové hladině kolem 10tis. Takže poměrem cena/výkon zde prostě tolik neohromíte.

Xiaomi u svého nového modelu hodně mezigeneračně zlepšilo. Ale muselo, aby v téhle cenové hladině mělo vůbec šanci. Současně však více vynikají věci, kterými zaostává, jako je obecně software, kde jsou SAMSUNG nebo Google Pixel prostě dál. Xiaomi má stále za podobné ceny o něco lepší HW výbavu. Ale rozdíly se v každé další generaci stírají a roli začínají hrát další věci. S ohledem na ty ceny také už výrobce nemůže dělat kompromisy jako dříve, které speciálně v oblasti toho SW stále dělá.

Celkově je ale v tuto chvíli Xiaomi 14 rozhodně špičkový vyvážený telefon, který má solidní design, konečně s IP68 a určitě výborný HW a výkon. Za danou cenu stále má v tomto směru také zajímavější poměr cena/výkon proti podobně naceněné konkurenci, ale pryč jsou doby, kdy prostě takhle výkonný a vybavený telefon této značky stál polovinu toho, co TOP konkurence. Xiaomi 14 levný už prostě není. Jde rozhodně o solidní Android telefon po všech stránkách, pokud tedy nutně hledáte něco v nejnovější generaci hardware. Asi nejvíce zaujme ty, kteří měli některý z předchozích generací Xiaomi a hledají tedy na co upgradovat a chtějí u stejné značky zůstat. Jinak má nyní hodně konkurence, ale už jen na „dobrý“ poměr cena/výkon to v téhle vyšší cenové hladině neuhraje. Není perfektní, ovšem co dnes je :). Rozhodně jej celkově jako zajímavý špičkový ale klasický telefon doporučit můžeme.

Za výbavu pro testování děkujeme českému zastoupení Xiaomi

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1327x
Komentářů: 0
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1006x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1402x
Komentářů: 1
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 943x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Čtvrtek, 04 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1241x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Středa, 03 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1507x
Komentářů: 1