ASUS Prime AP202 ARGB – TEST a RECENZE designové mATX skříně za rozumnou cenu Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 27 březen 2026
Přejít na obsah
ASUS Prime AP202 ARGB – TEST a RECENZE designové mATX skříně za rozumnou cenu
Exteriér
Interiér
V praxi - montáž komponent a chlazení
Závěr a hodnocení

 

  • V praxi – montáž komponent a chlazení

Jako obvykle jsme vyzkoušeli různé komponenty k nalezení limitů. U mATX skříně je to samozřejmě o něco komplikovanější než u klasické ATX.

Nicméně dnes testovaná ASUS Prime AP202 není na „mATX“ formát zrovna malá.

  • Základní deska

Ale ano, do téhle skříně se větší deska, než mATX formát, prostě nevejde. Case není tak vysoká, i když není celkově o moc menší než běžné základní ATX skříně. Ta kapsa kvůli chlazení však prostor pro desku zmenšila. Takže mATX je prostě maximum:

Protože ale nejde jinak o nějak zásadně malou skříň, je kolem desky dost prostoru. Bohužel testovaná case nepodporuje desky s konektory na zádech, i když speciálně mATX desek s BTF konektory na trhu moc není. Průtahy pro kabely jsou jinak všude kolem a dobře přístupné.

  • Grafická karta

Výrazně limitováni rozhodně nejsme u grafické karty, alespoň ne na délku. Až 420mm (v praxi spíše 400mm u rozměrnějších širších karet kvůli zakřivení skla) znamená, že se sem vejdou i ty největší, i když u těch některých současných gigantických karet, jak vidíte, je to na hraně:

Speciálně pokud byste chtěli pod kartu ještě namontovat nějaký ten nasávací 120mm ventilátor, tak to je možné jen s tenčími grafikami (2sloty), než jsou téměř 4 slotová současná výkonnější monstra. Nicméně zase jejich ventilátory jsou tak nízko, že vlastně nasávají chladný vzduch samy tím spodkem, takže zajímavé. CASE neumožňuje vertikální montáž karty.

  • Zdroj a disky

Pokud jde o zdroj, ASUS uvádí limit délky až 200mm, ale pozor na to, ten vnitřní prostor je velmi jasně daný a i když se mě tam podařilo nacpat velký zdroj, byl docel problém ho vyndat (trochu tam vadil jeden výstupek u pravého dolního roku konstrukce skříně. Bohužel prostor pro kabeláž je trochu omezen, zejména pokud byste chtěli použít zdroj s kabely bokem. Tak v této skříni to není dost dobře možné, je příliš úzká. Takže doporučuji použít kratší standardní ATX zdroj, pak tam tu kabeláž i bez potíží uklidíte.

Prostor na disky je jasně daný, dva standardní koše pro 2x 3,5“ nebo 2x 2,5“. Jednoduché, funkční, žádná výtka. Snad jen není zde žádný přísun vzduchu a jeho průtok kolem disků, takže pro nějaké hodně vytížené HDD to nemusí být ideální, ale to pro většinu uživatelů této skříně problém dnes nebude.

  • Chlazení

Skříň má v základu základně funkčně řešení chlazení, tedy samozřejmě je kompromisnější kvůli umístění ventilátorů, ale funguje rozumně. 2x nasávací a 1x vyfukovací ventilátor jsou tu přímo z výroby. Přístup vzduchu je hodně limitován jemnými perforacemi. Osazení dodatečných ventilátorů na podlahu výrazně zlepší přísun vzduchu, ale pozor na slotovou výšku grafické karty, použitelné to bude jen max. cca 2 slotovými kartami.

Pokud jde o výměníky vodního chlazení či AiO, je maximem 360 mm na strop, žádná další pozice ve skříni s výměníkem moc (či vůbec) nepočítá.

V případě že byste chtěli použít klasické tower chladič na CPU, tak potěší slušný prostor pro až 175mm vysoký model.

Tam se tak vejdou i ty největší současné chladiče. Zkrátka na „mATX“ skříň je docela prostorná. Takže co říci celkově o skříni?



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Call of Duty MW4 ohlášeno – tentokrát budete všichni platit!
Call of Duty MW4 ohlášeno – tentokrát budete všichni platit!Pondělí, 01 červen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 332x
Komentářů: 0
FABLE letos nedorazí – odloženo kvůli GTA 6
FABLE letos nedorazí – odloženo kvůli GTA 6Pátek, 29 květen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 494x
Komentářů: 0
Hra STAR CITIZEN vybrala už 1 miliardu dolarů!!! Kdy vyjde?
Hra STAR CITIZEN vybrala už 1 miliardu dolarů!!! Kdy vyjde?Čtvrtek, 28 květen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 690x
Komentářů: 0
Star Wars Mandalorian a Grogu v kinech propadá – dle očekávání!
Star Wars Mandalorian a Grogu v kinech propadá – dle očekávání!Čtvrtek, 28 květen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1335x
Komentářů: 2
Vychází herní Bond 007 First Light – jaký je?
Vychází herní Bond 007 First Light – jaký je?Středa, 27 květen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 852x
Komentářů: 0
První Unreal Engine 6 hra oznámena – bude jí Rocket League?!
První Unreal Engine 6 hra oznámena – bude jí Rocket League?!Úterý, 26 květen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1257x
Komentářů: 0