Be quiet! Dark Base Pro 901 – TEST a RECENZE špičkové PC skříně s chytrým univerzálním designem Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pátek, 17 listopad 2023
Přejít na obsah
Be quiet! Dark Base Pro 901 – TEST a RECENZE špičkové PC skříně s chytrým univerzálním designem
Exteriér
Interiér
V praxi - osazení komponent a chlazení
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Dark Base PRO 901 přináší po 5 letech vývoje řadu velkých i menších změn a rozhodně jsou to změny k lepšímu. U předchozí 900 generace nám velmi vadila příliš velká soustředěnost na tichý chod a celkem ne moc dobře vyřešené výdechy na horní hraně skříně. Všechny tyto prosby a připomínky byly vývojovým oddělením vyslyšeny a model 901 se tak stává jednou z nejlepších skříní na trhu, která dokázala skloubit jak ultra tichý chod skříně, tak i vynikající chladící schopnosti. Výrobce toho docílil „šalamounsky“, protože dal každému na výběr, v jakém režimu bude skříň provozovat a čemu dá ve finále přednost.

To není úplně originální přístup. Je to prakticky to samé řešení, co už před časem u stávající DEFINE 7 série nabídl Fractal Design. Právě velká DEFINE 7 je asi jediná opravdu velmi podobná konkurenční skříň na trhu. Její výhodou je taktéž vynikající design a zpracování. A dokonce za znatelně nižší cenu, ovšem současně má o něco horší ventilátory v základu, kdy Be quiet jsou prostě lepší. Asi největší výhodou Be Quiet DB PRO 901, a něco co prostě běžně nenabízí ani DEFINE 7, ani prakticky žádná jiná relativně klasická velká kvalitní skříň na současném trhu, je možnost otočení vnitřní konstrukce tak, že komponenty usazujete a díváte se na ně z pravé strany, tedy pravou bočnicí, nikoliv levou.

Výrobce jinak vsadil opět i na kvalitní materiál jako je hliník, ocel a pevné plasty, kterými ani příliš nešetří. Vybavil skříň i svými nejlepšími ventilátory Silent Wings (které nejsou nejlevnější) čtvrté poslední generace a nechybí ani výkonné 15W bezdrátové nabíjení, které se u nových modelů telefonů celkem hodí, ale samo o sobě je značně prodražujícím prvkem, který určitě ne každý uživatel bude používat. Takže by docela potěšila i verze téhle skříně bez něj, což by srazilo cenu. Také je zde ruční regulace ventilátorů, kterou lze přepnout i do režimu PWM, kdy si ventilátory řídí základní deska sama, a to je užitečný prvek pro nadšence. 

Co jistě lidé také ocení, je celkový design skříně, který je stále docela decentní a nově nechybí ani podpora pro RGB formou dvou RGB LED pásků, které jsou integrované přímo do těla skříně, u modelu 900 byly součástí balení klasické LED pásky a rozhodně to nevypadalo tak pěkně.  Výrobce zde také použil vylepšený mechanismus otevírání a zavírání bočnic, vůči předchozímu modelu. Dá se říci, že proti předchozí verzi be quiet! zásadně modernizoval veškerou výbavu a funkční prvky. Jedná se tedy o špičkovou moderní case se slušným chlazením, velmi slušným odhlučněním a zajímavým variabilním designem, kde asi největším lákadlem je ta zmíněná možnost převrácení vnitřního uspořádání z levostranného na pravostranné, což konkurence prostě nenabízí a neumí.

Pokud bych měl něco vytknout, tak ta integrovaná bezdrátová Qi nabíječka bude pro většinu zbytečná, a tak zbytečně prodražuje cenu skříně. Mělo jít o extra příslušenství nebo modul k rozšíření. Z hlediska vlastní konstrukce skříně je problematické snad jen ta boční pozice pro výměník, což je ale případ i mnoha podobně řešení skříní. Jinak se prostě horko těžko něco kritizuje, protože zpracováním, designem, velikostí a prostorem i jeho využitím a modularitou, jde o jednu z nejlepších klasických PC skříní na trhu, kdy možnost otočení vnitřního uspořádání je prakticky bezkonkurenční.

Vylepšení proti starší generaci řady 900 jsou značná a opravdu k lepšímu. Samozřejmě je tu ale také hodně vysoká cena, která přesahuje 7700 korun vč. DPH. Konkurence existuje, ale rozhodně se v ní nová Be quiet! Dark Base Pro 901 neztratí a má pár specialit. Vynikající velká PC skříň pro velké PC osobitého stylu a možností.

 Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

AUTOR: Jan Belka
https://www.facebook.com/HWrecenze/

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
jpsix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-23 02:56:13

kedze preferujem custom vodne chladenie je pri konverzii na opacnu stranu mozne osadit GPU vertikalne ak je zakladna doska hore nohami ?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Pátek, 14 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 411x
Komentářů: 0
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněČtvrtek, 13 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1263x
Komentářů: 2
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuStředa, 12 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 943x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1016x
Komentářů: 1
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1011x
Komentářů: 0
DOOM: The Dark Ages oznámen! Další totální akční nářez.
DOOM: The Dark Ages oznámen! Další totální akční nářez.Pondělí, 10 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1581x
Komentářů: 2