Chieftec Atmos CPX-750FC (750W) – TEST a RECENZE nové generace standardního ATX zdroje. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce
Pátek, 24 listopad 2023
Přejít na obsah
Chieftec Atmos CPX-750FC (750W) – TEST a RECENZE nové generace standardního ATX zdroje.
Zdroj
Testy aneb plní, co slibuje?
Závěr a hodnocení
  • Závěr a hodnocení
Dnes testovaný Chieftec Atmos CPX-750FC (750W) 750W dopad dobře. Dostupný je i v 850W variantě, ale fyzicky jsou stejné. Samozřejmě jsou zde jistá omezení související s tím, že jde „jen“ o 750/850W zdroj/platformu. To znamená menší množství kabelů pro GPU a také jen 450W maximum na tom novém Gen 5 PCIe napájení, místo maximálních 650W. Takže pro některé grafické karty, speciálně OC edice RTX 4090, je slabý. Ale výrobci těchto karet také doporučují obvykle zdroje s 1000W+.
Takový ale zatím Chieftec v nové ATMOS sérii nenabízí. Je evidentní, že použitá platforma je cíleně udělaná jen na slabší varianty, tedy tu 750/850W. Pro nějaký výkonnější zdroj by musela být mohutnější. A na podobném základu od stejného OEM výrobce takové existují, takže je možné, že se jich také dočkáme od Chieftecu později. Zatím tu tedy jsou ATMOS jen v 750W a 850W provedení. Obě verze jsou tedy jasně mainstreamové, a samozřejmě budou s přehledem stačit na požadavky mainstreamových komponent.
  • Závěr
Chieftec se s novými Atmos CPX-750FC a CPX-850FC (750W a 850W) zjevně soustředil na poměr cena/výkon, při splnění všech zásadních věcí. Používá tedy novou ATX 3.x platformu s Gen5 a všemi náležitostmi. V tomto případě tedy jen ve slabším provedení „pouze 750W/850W“. Říkám pouze, protože samozřejmě už víte, že 750W/850W zdroje jsou dnes dobré jen pro mainstreamový PC. Pro high endové grafiky, procesory a PC to absolutně nestačí. Nové high end procesory mají minimálně 350W, nataktované klidně 3x víc, a u high end GPU také 650W není žádný problém. Na takové odběry ale zjevně Chieftec použitou platformu nenavrhoval. Jde cíleně o mainstreamový design a se všemi náležitostmi.
Celkově nemáme problém Chieftec Atmos CPX-750FC (750W) doporučit, jde o kvalitního známého výrobce s kvalitním designem i zpracováním. Cena je rozumná a provozně také nemáme žádnou výhradu. Je to cenově rozumný, dobrý, moderní ATX 3.0 zdroj pro současné mainstreamové PC. Konkurence je ovšem poměrně silná, ale z hlediska rozumného poměru cena/výkon se v ní Chieftec ATMOS neztratí.