Chieftec Atmos CPX-750FC (750W) – TEST a RECENZE nové generace standardního ATX zdroje. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Friday, 24 November 2023
Přejít na obsah
Chieftec Atmos CPX-750FC (750W) – TEST a RECENZE nové generace standardního ATX zdroje.
Zdroj
Testy aneb plní, co slibuje?
Závěr a hodnocení

 

  • Závěr a hodnocení

Dnes testovaný Chieftec Atmos CPX-750FC (750W) 750W dopad dobře. Dostupný je i v 850W variantě, ale fyzicky jsou stejné. Samozřejmě jsou zde jistá omezení související s tím, že jde „jen“ o 750/850W zdroj/platformu. To znamená menší množství kabelů pro GPU a také jen 450W maximum na tom novém Gen 5 PCIe napájení, místo maximálních 650W. Takže pro některé grafické karty, speciálně OC edice RTX 4090, je slabý. Ale výrobci těchto karet také doporučují obvykle zdroje s 1000W+.

Takový ale zatím Chieftec v nové ATMOS sérii nenabízí. Je evidentní, že použitá platforma je cíleně udělaná jen na slabší varianty, tedy tu 750/850W. Pro nějaký výkonnější zdroj by musela být mohutnější. A na podobném základu od stejného OEM výrobce takové existují, takže je možné, že se jich také dočkáme od Chieftecu později. Zatím tu tedy jsou ATMOS jen v 750W a 850W provedení. Obě verze jsou tedy jasně mainstreamové, a samozřejmě budou s přehledem stačit na požadavky mainstreamových komponent.

Pokud bychom měli něco vytknout, tak není zásadně co na fyzickém zpracování. Možná osobně mám radši ty ploché kabely, tento zdroj je dodáván s kulatými opletenými. Na rozdíl od POLARIS série, která má v ATX 3.0 designu vlastně jen modifikovanou starší platformu, ATMOS je úplně nová a zjevně odlišný OEM design. Ale funguje dobře. Byť je trochu znát, že cíleně byla udělána i s ohledem na náklady, tedy cenu. Ale je to plně japonský design hlavních kondenzátorů, a má vše, co má mít a také tak funguje a plní všechno. Takže dobrý.

Kvalitativně nevybočuje příliš z řady podobných nových ATX 3.x 80Plus GOLD zdrojů a rozhodně si nevyšlápne na nejlepší ve třídě. Ale plní, co plnit má. Jedinou specialitou je tu ten fyzický přepínač pasivního režimu. To se některým může líbit, většina zdrojů má totiž ten pasivní režim automatický, bez možnosti jej vypnout. Tady tu možnost tedy máte.

Pokud jde o cenu, je to úplná novinka, do obchodů přichází, viděl jsem ho na cenách od 2800 korun vč. DPH. A to je dobrá cena. Zdroje s podobnou ATX 3.x platformou a provedením, stojí podobně i víc. Nicméně některé, co stojí o pár set korun víc, mají také už 10 let záruky. Chieftec nabízí 5 let, což je ale u něj také relativně nová věc. Ještě nedávno měl jen 2 nebo 3 roky, což už byl prostě problém z hlediska konkurence. Navýšil to tedy na 5let což je i za danou cenu už OK.

  • Závěr

Chieftec se s novými Atmos CPX-750FC a CPX-850FC (750W a 850W) zjevně soustředil na poměr cena/výkon, při splnění všech zásadních věcí. Používá tedy novou ATX 3.x platformu s Gen5 a všemi náležitostmi. V tomto případě tedy jen ve slabším provedení „pouze 750W/850W“. Říkám pouze, protože samozřejmě už víte, že 750W/850W zdroje jsou dnes dobré jen pro mainstreamový PC. Pro high endové grafiky, procesory a PC to absolutně nestačí. Nové high end procesory mají minimálně 350W, nataktované klidně 3x víc, a u high end GPU také 650W není žádný problém. Na takové odběry ale zjevně Chieftec použitou platformu nenavrhoval. Jde cíleně o mainstreamový design a se všemi náležitostmi.

Celkově nemáme problém Chieftec Atmos CPX-750FC (750W) doporučit, jde o kvalitního známého výrobce s kvalitním designem i zpracováním. Cena je rozumná a provozně také nemáme žádnou výhradu. Je to cenově rozumný, dobrý, moderní ATX 3.0 zdroj pro současné mainstreamové PC. Konkurence je ovšem poměrně silná, ale z hlediska rozumného poměru cena/výkon se v ní Chieftec ATMOS neztratí.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámen
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámenTuesday, 18 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 937x
Komentářů: 0
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíMonday, 17 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1355x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Friday, 14 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1111x
Komentářů: 0
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněThursday, 13 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2033x
Komentářů: 2
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuWednesday, 12 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1155x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Tuesday, 11 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1121x
Komentářů: 1