Chlazení počítače – jak na to - Vodní chlazení Tisk E-mail
Napsal DigitalDooM   
Wednesday, 17 May 2006
Přejít na obsah
Vodní chlazení
Vodní chlazení
Další metody chlazení
Chlazení PC - jak na to

 

 

 

 

Ideální chlazení – jak na to.

 Ideální chlazení počítače existuje, není nijak zvlášť náročné. S využitím běžných součástí lze chladit tiše a účinně. K chlazení počítače je nutné přistupovat jako ke kompletu. Nelze dobře chladit jednu část a špatně jinou, to se totiž zákonitě projeví na chlazení celku v celkovém výsledku.

Ideální způsob průtoku vzduchu při chlazení jsem se pokusil demonstrovat na obrázku. Červená barva je teplý vzduch a modrá studený.

chlazeni

Základem dobrého chlazení je kvalitní počítačová case. Ta je často krátkozrace podceňována. Kvalitní case nemusí stát mnoho do částky 1500,- bez zdroje, již lze pořídit kvalitní case, s dobře vyřešeným chlazením a hlavně s dobrého materiálu, která nevibruje a neohýbá se v ruce. Důležitou věcí je možnost umístění velkých větráků, typicky min 120x120mm pozice vpředu a vzadu. Nekvalitní case toto často nemají. Zbytečností jsou pozice pro umístění větráku před zdroj nahoru a zcela nevhodné jsou pozice v bočnicích.

Typy na koupi:

80x80 je to Arctic cooling FAN Pro TC, který je opravdu tichý. Z větších ventilátorů stojí za pozornost například produkty od firem Thermaltake a Nexus.

Časté chyby:

Umístění malého větráčku před zdroj nahoru do case. Tento větráček tam neřeší vůbec nic, je akorát zbytečným odběratelem energie a zdrojem hluku.  Kvalitní zdroj s velkým větrákem všechen teplý vzduch bez problémů odvede.

Umístění větráků do bočnice. Asi nejrozšířenější chyba. Větrák v bočnici neřeší vůbec nic, naopak je činitelem, který ideální proudění vzduchu nabourá. Navíc větrák v bočnici způsobí horší manipulaci s bočnicí, sám o sobě je zdrojem hluku, pokud je navíc osazen v nekvalitní ,,papírové“ case je zdrojem vibrací a tedy ještě většího hluku.

Nevyužití pozic, ve smyslu máte v pozici osazen menší větrák než je možné na dané místo osadit ? Je to škoda, větší větrák poskytne mnohem větší proud vzduchu a většinou i tišeji.

Teprve po vyřešení chlazení počítačové case jako celku, se řeší chlazení dalších komponent, pokud máte dobře vyřešené chlazení case, můžete si dovolit některé věci u chlazení dalších komponent.

Pevné disky:           

       

Chlazení pevných disků je vlastně vyřešeno předním větrákem v case. O tom, že disk potřebuje chladit, nebo jeho chlazení je alespoň vhodné, snad není sporu. Chlazením pevného disku se prodlouží jeho životnost a sníží se riziko možné poruchy a chyb v zápise. Pevný disk lze i odhlučnit. Na trhu se nachází několik zajímavých produktů, ovšem bohužel mají vždy nevýhodu, že onen disk přemístí do pozic pro mechaniky kvůli rozměrům oněch boxů. Příklad můžete vidět na obrázku.  Vyhněte se produktům s chlazením pomocí malých aktivních větráčků, ty jsou velmi hlučné. Pokud budete vybírat dobře, tak se na trhu nachází dnes již velmi tiché disky. Ale mezi značkami jsou veliké rozdíly.

Chipset základní desky:

Dalším na ráně v prodění vzduchu bývá chipset základní desky. Pokud patříte k těm šťastnějším, máte již na desce chipset pasivně chlazen v nejlepším případě pomocí heatpipe. Zde dále není, co řešit. Pokud nemáte přímo heatpipe pasiv, máte alespoň samotný pasiv, ten se dokáže při maximální zatížení pěkně rozpálit a dobré chlazení case, pro jeho používání je tak doporučené. Méně šťastnější máme na chipsetech aktivní malý chladič. V lepším případě je kvalitní na magnetickém polštářku a není hlučný. V horším a bohužel nejčastějším případem na dnešních základních deskách je aktivní chladič, který je hlučný za všech podmínek, natož za situace kdy se postupně zanese prachem. Takový chladič doporučuji nahradit pasivem. Většinou to lze, záleží na umístění chipsetu na desce. Dobře si to proměřte. V dnešní době není na trhu chipset, který by se nedal uchladit pasivně a tak aktivní chlazení je přežitek, který u mnoha desek stále přetrvává.

Grafická karta

Chlazení grafické karty je stejně rozsáhlou kapitolou, jako chlazení procesoru. Pokud neplánujete velké taktování, lze většinu slabších grafických karet chladit pasivně. Dokonce je k sehnání i grafická karta 7900GT s pasivním chladičem. Při dobrém chlazení PC case není problém ji uchladit. Pokud zvolíte aktivní chlazení, i to je na trhu sehnatelné tiché. Neduhem většiny referenčních chladičů je snaha ušetřit, což se projeví negativně na kvalitě a hluku osazovaných chladičů. Naštěstí existují náhrady. Nejlepší způsobem je odvádění ohřátého vzduchu přímo z case. Tím se vyznačuje firma Arctic cooling. Jeden z jejích chladičů můžete vidět na obrázku. Do ideálně chlazené case je nejvhodnější, nevrací ohřátý vzduch do case.

Typy na koupi:

Nejznámější jsou chladiče od firmy Arctic cooling řady silencer, jako dobrou, ale konstrukčně jednoduší alternativu lze zvolit řešení od firmy Zalman.

Nejčastější chyby:

 Užívání referenčních chladičů, kdy se jako uživatelé zbytečně necháváte otravovat hlukem. Navíc ani teplotní projevy referenčních chladičů nejsou z nejlepších. Přitom cena za náhradu není nijak horentní. Naprosto nepochopitelná je ochota některých uživatelů poslouchat mini aktivy 2x2cm na 5000ot/min.

Procesor:

Chlazení procesoru se věnuje zákonitě asi největší pozornost, dnes není problém sehnat kvalitní a levný chladič, neexistuje absolutně žádný důvod k používání boxovaného chladiče. Pokud investujete více, není problém chladit při dobrém chlazení case rozumně výkonný procesor pasivně. Ale já doporučuji i tyto velké pasivy osadit velikým 120x120 větrákem, ten pomáhá odvádět vzduch mnohem lépe a navíc chladí i okolí procesoru.

Typy na koupi:

Z nejlevnějších, jako nejvhodnější náhrada BOX větráků je chladič Arctic cooling silencer Pro TC, který je na rozdíl od BOX větráku absolutně tichý, další vhodnou alternativou je pak poměrem cena výkon Arctic cooling Freezer PRO. Pokud chcete kvalitu a výkon budete se dívat cenově ještě o něco výše a tam stojí za pozornost určitě chladič Ninja Scythe +. Ten se prodává s tichým 120x120 ventilátorem a je schopen uchladit naprosto vše, co je dnes na trhu.  Slabší procesory (cca do AMD 3500+) při dobrém vnitřním chlazení case i pasivně. 

acs64     

Nejčastější chyby:

Používání BOX chladiče. Za zanedbatelnou částku lze pořídit naprosto tichý a účinnější chladič než je BOX, takže je nepochopitelné, že se někdo nechá takto zbytečně otravovat hlukem.        

Paměti:

Chlazení pamětí dnes není nic neobvyklého, ale není nutnou záležitostí. Je většinou realizováno plechem méně častěji malými pasivy. Chlazení pamětí přímo souvisí s kvalitním chladičem na CPU, ten chladí i prostor kolem a právě tam jsou umístěny paměti.

Zdroj:

Zdroj je jedním z činitelů chlazení. Jeho vhodným zvolením právě umožníte kvalitní chlazení celku. Dnes i ty nejhorší zdroje mají velký ventilátor. A tak se hluk nedá příliš očekávat, i když i zde jsou rozdíly, čím kvalitnější zdroj a značka tím kvalitnější větrák. Pasivní zdroje jsou sice funkční, nicméně nepomáhají chlazení celku, což je celkem škoda. Navíc kvalitní pasivní zdroj stojí opravdu hodně.

THERMALTAKE

Časté chyby:

Výběr nekvalitního zdroje a dívání se pouze na watty. To sice s dnešním tématem nesouvisí nicméně musí se to stále připomínat.

Problémy při chlazení:

Největším problémem je asi prach. Ventilátory jsou na prach náchylné, platí čím menší ventilátor, tím snáze se zanese. Proti prachu vám mohou pomoci prachové filtry, ty však mají nevýhodu, že se musejí celkem často čistit, zachytávají i jemný prach a s přibývající vrstvou klesá rapidně účinnost chlazení. Osobně bych spíše doporučil udržovat doma pořádek (alespoň okolo počítače) a čas od času uklidit i v počítači, prach vyfoukat a vysát. Mokrý hadr ani prachovka však nejsou opravdu vhodné pomůcky pro úklid v počítači.

prachfiltr

Další problém může být hluk způsobený vibracemi nekvalitní case od ventilátoru. Na toto je snadná pomoc, prodávají se buď přímo hotové antivibrační podložky, nebo je můžete doma nahradit kouskem gumy mezi ventilátor a plech case.

Chladící pasta:

Občas se při výměně, či manipulaci s větrákem stane, že budete muset znovu aplikovat chladící pastu. To je médium, které je těsně mezi chladící součástí a chladičem. Zabraňuje připečení a zároveň pomáhá odvodu tepla. Výrobci k chladičům dodávají chladící pastu, takže ji bez obav můžete použít, u Box větráků je aplikovaná již na chladiči (ta šedá vrstva). Mezi pastami jsou sice rozdíly, ale ve výsledku minimální takže dávat za chladící pastu stovky korun je zbytečné.

Aplikace chladící pasty je snadná, vrstva však nesmí být ani příliš tenká (došlo by k připečení součásti) nebo příliš tlustá, to pak má opačný účinek a teplo zadržuje. Ideální je rovnoměrná vrstva cca 0,2-0,5mm. Pozor! Pasta se nesmí dostat na kontakty a už vůbec ne do patice procesoru!       

Věřím, že vám dnešní článek bude nápomocný, doporučuji se chlazení PC alespoň chvíli věnovat. Ušetříte si s tím budoucí starosti. Také práce s tichým PC v tichém prostředí vypadá jinak. Tiché a účinné chlazení není vůbec výsadou, když vyberete vhodné komponenty ani vás nevyjde na nějaké přehnaně vysoké částky. Výběrem chladičů se budeme zabývat určitě ještě mnohokrát, testy s konkrétními typy vám přineseme v některé z dalších recenzí.

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Treglis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Prekvapeni 2006-05-17 14:16:37

Musim rict ze me clanek velice prekvapil. Stale jsem zil v domneni, ze vodnik je to nejlepsi reseni pro chlazeni. Ale ted vidim, ze pasivy s kombinaci tichych vetraku jsou zcela dostacujici.
Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Dotaz 2006-05-17 14:56:07

Clanek byl pekny. Mam doma celkem vykone a hlucne PC takze nad stisenim premyslim. Zajimalo by me jaka je vhodna case? Ostatní je pekne napsany, ale neni to zadna novinka uz jsem to cetl akorat jste to tady dali pekne dohromady.
Jihny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Omluva, omluva, pokání :-/ 2006-05-17 15:21:53

Ňáko jsem si neuvědomil, že znamánkem "je menší než" otevřu tag, takže mi zbytek textu zmizel... :zzz , moje chyba, takže prosím omluvte mé předchozí zmatené přízpěvky
Takže takto:
Nedokáži si představit, jak by se k sobě mohly 2 kovy!, tedy základna chladiče a heatspead procesoru, připéci při teplotě menší než 100°C, a víc bych žádnému CPU zkutečně nepřál.
A ty ventilátory v bočnici bych paušálně neodsuzoval, mám to doma (home made) a jsem velice spokojenej.
LUC.key [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2006-05-17 16:02:23

Mno taky myslim ze vetracek v bocnici neni az takove zlo - v pripade windtunelu (ten mi tady mimochodem chybi...aspon zminka)
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AUTOR 2006-05-17 16:55:27
avatar
[B] Takže upřesňující informace:

Vodní chlazení je stále nejlepším možným dostupnýcm chlazením, jenže jde o to jaký vodník. V domácím prostředí se dá okolo 5000,- poskládat opravdu kvalitní a velice výkonné vodní chlazení, ale musí se vědět z čeho, na toto chystám podrobnější článek, ten dnešní je koncipován jako seznámení s problematikou chlazení a jednoduché vysvětlení co a jak je. Bohužel na trhu existují celé vodní sety za horentní sumy a ty dle testů jsou často právě horší a hlučnější než mnohem levnější veliký pasiv typu ninja, na CZ netu je několik recenzí.

připečení dvou kovů sice není možné, přehnal jsem to, ale vcelku slušně to k sobě přilne a prostě to není celkově ono,.každopádně nedoporučuji zkoušet ;)

ventilátor v bočnici paušálně osobně odsuzuji, nabourává celé ideální prodění vzduchu a pokud si myslíte že vám při ideálním osazení 120x120větráků v předu a vzadu 80mm větráček v bočnici něco vyřeší, nerad bych vám bral iluze ;) každopádně to úzce souvisí s windtunelem, ten se objevil v závislosti na mizivé kvalitě chladičů v té době, takže se jim takto muselo pomáhat. Dnes již ani při jejich konstrukci nemá význam, takže jsem o něm nemluvil.

Výber case jsem nastínil několikrát ve výběrech sestav, vybírám case právě i s ohledem na kvalitu chlazení, nejlevnějí z kvalitních je Thermaltake Mambo a to má kvalitně vyřešeno chlazení a navíc dodává jeden 120x120 v ceně. Dále už jsou jen samé kvalitní case od Thermaltake, Chieftecu, Lian-li atd.
výběru case se budu věnovat v jiném článku ;)

PS: omlouvám se za ty komentáře, jsou nejenoduší jáké jsou k dispozici, plánujeme společně se změnou celého redakčního systému i změnu na lidštější komentáře promažu ty nesmyly ;) [/B]
myom [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - vodní chlazení potřetí 2006-05-18 17:13:34

Tak se to pokusím ještě trochu upřesnit :grin. Vodní chlazení je stále nejvýkonnějším běžně používaným chlazením. Problém je v tom, že výrobci komerčních řešení se snaží tento druh chlazení přiblížit i běžnému uživateli (a za to je chválím). Musíme si uvědomit, co je pro tohoto uživatele nejdůležitější - cena. Z toho plyne že za nějaké 3tis. nemůžeme čekat zázraky. Jak již zde bylo zmíněno, tak za 5k lze již sestavit solidní chlazení, ale musí se vědět co koupit. Sám nyní skládám nového vodníka (velmi výkonného) a dostávám se k částce lehce pod 10k. Na pctuningu (tohle není reklama) se kdysi objevil článek kdy si někdo sestavoval vodníka "made in udělej si sám" a dostal se k částce 15k. Co tím chci říct. Výkonné vodní chlazení něco stojí a není pro každého. Musí se prostě o této problematice něco vědět :roll
mauek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - pochvala 2006-05-18 21:23:50

Díky za další, moc pěkný a ucelený článek. Moc se mi líbí konkrétní tipy co pořídit.
maus007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - :) 2006-05-19 18:25:22

Dost dobrý článek a vůbec super stránky a ocenil bych ještě nějaký článek o výběru case.
romanh2 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Chadič v bočnici 2006-05-20 09:14:52

Plne súhlasím s tým bočným ventilátorom. Mám to odskúšané, najprv som mal na bočný otvor vyvedený windtunel na box chladič.

Časom sa to fučanie, vlastne nasávanie vzduchu na procesor nedalo počúvať, tak som vymenil box za AC (socket 939). Musím povedať, že som bol trochu sklamaný očakával som od chladiča viac. Hlučnosť je určite menšia ale teplota je asi o 3 stupne vyžšia (a nepomohlo ani 200 hodin prevádzky kým sa pasta usadí) a pretaktovanie ostalo tam kde box. Ale to bude pravdepodobne základnou doskou.

V case mam zdroj ktorý má dva vetráky, v zadu jednu 80-tku, ktorá vzduch odsáva a v predu tiež 80-tku :-((, nasávanie vzduchu.
Ostal mi voľný otvor na bočnici, tak som tam dal tiež 80-tku. Celkové prudenie vzduchu (odvod teplého a nasávanie studeného) sa narušilo tak, že po hodine som ho dal dolu.
Teplota na základnej doske, grafike a procesore stúpla v priemere o 5-7 stupnov a po 40 min. zataženia sa PC reštartovalo samé, čo mi do vtedy, kým som nedal na bočnicu vetrák nerobilo. Takže som ho dal dolu a ide v pohode.
Emulgathor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Windtunel 2006-06-15 12:27:52

Hezkej článek, ale docela mě překvapilo tvrzení, cituji: "Dnes již ani při jejich konstrukci nemá význam (windtunel), takže jsem o něm nemluvil" ...nechápu proč by neměl mít windtunel smysl u novejch chladičů (samozřejmě aktivních) když přivádí z vně case čerstvej, relativně studenější vzduch něž je v case, a tím tak napomáhá jak chlazení CPU, tak chlazení okolí prostoru CPU...v podstatě pořád stejnej princip jako za starých dob "chladičů s mizivou kvalitou"...

Prostě přivede studenější vzduch do case a to přece nijak neovlivní kvalita použitého chlazení na CPU...jestli se pletu tak mě prosím opravte, abych si rozšířil rozhled, ale jinak jsem to opravdu nepochopil...

Jinak jak jsem říkla hezkej a kvalitní článek, kterej poučí běžný uživatele o důležitosti chlazení a o jeho možnostech...takhle bych si to představoval :p
djthrall [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Vodnik 2006-11-01 22:21:25

Ja jsem si koupil vodni chlazeni na muj puvodni procesor amd Athlon 2600 pretaktovanej co to slo a na gf 5700.a nemel jsem zadnej problem s chlazenim.Nedavno jsem udelal upgrade pc a koupil jsem si novou lepsi Case a nove komponenty Procesor AMD ATHLON 4600 a gf 7900 gt a timto vodnikem ho v pohode uchladim zatim jsem neskousel taktovat procesor protoze to zatim povazuji za zbytecne ).Moje vodni chlazeńi je toto AQCOOL model AQX 500RS jo a chladim tim i cipset.Rad bych uvital srovnani v tym tvym novym clanku co chystas tohoto myho vodnika treba s nejakymy jinymy pokud bys neco takoveho delal dik ).Stal me kolem 4000 presne us si nevzpominam.
Libich [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Chlazení 2006-12-11 10:45:57

Opravdu vodní chlazení je lepší než vzduchem, ale je pravda, že jsou tu mnohem větší nároky na kvalitu a cenu komponent a instalaci a pro mnoho lidí je to i zbytečné, velké větráky a kvalitní chladiče odvedou také celkem tichou práci a jednodušeji a levněji, každopádně nové techniky chlazení budou jistě růst.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - fan v bocnici 2007-07-20 08:03:00

Celkom by som to neodsudzoval.Hlavne pri skriniach kde sa neda nasavat studeny z predu .Mne sa 12cm v bocnici pod GK celkom osvedcil.Pred HDD mam 80mm ale do prednej steny nemozem spravit diery takze nic moc.
DeathMaster [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Bacha na pastu u BOXu 2007-07-22 18:39:25

Mám AMD64 a BOX chladič... Jednou za dva měsíce čistím celý PC od prachu a stalo se mi (opakovaně) že chladič držel na pastě a při pokusu vyndat chladič násilím mi zůstal procesor na chladiči :upset (docela se bojim aby mi příště nezůstala packa v socketu)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?Sunday, 12 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 677x
Komentářů: 7
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuMonday, 06 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5569x
Komentářů: 34
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Sunday, 05 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1051x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Saturday, 04 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1912x
Komentářů: 16
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Thursday, 02 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2940x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmWednesday, 01 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 890x
Komentářů: 0