EVOLVEO G550 80Plus Gold – TEST a RECENZE cenově dostupného zdroje se slušnou účinností Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Saturday, 26 February 2022
Přejít na obsah
EVOLVEO G550 80Plus Gold – TEST a RECENZE cenově dostupného zdroje se slušnou účinností
EVOLVEO G550 80Plus Gold
Testy - plní, co slibuje?
Závěr a hodnocení
altV českých obchodech máme hojně se vyskytující zdroje značky EVOLVEO. Jaké jsou v praxi?

 

 

 

 

  • EVOLVEO G550 80Plus Gold – TEST a RECENZE

                                       cenově dostupného zdroje se slušnou účinností

Dnes se podíváme na další zdroj, který máme na výběr v českých obchodech. Jak jsem asi už v minulosti několikrát říkal, osobně považuji za absolutní minimum z hlediska účinnosti PC zdroje, aby splňoval alespoň 80 PLUS GOLD, tedy zhruba 90% účinnost. Myslím si, že už roky máme technologie a všechno, aby nedávalo smysl vůbec vyrábět napájecí PC zdroje s nižší účinností. Ty ale bohužel na trhu stále existují, i když slušný GOLD zdroj už dnes nestojí o moc více.

Dnes se tedy podíváme na model EVOLVEO G550 80Plus Gold (E-G550R II), který patří do nabídky u nás již dlouho působící společnosti EVOLVEO. A to konkrétně do nejvyšší řady, GOLD (G) série. Otestujeme si nejslabší 550W model, vedle toho má firma v nabídce také 650W a 750W variantu.

Tyhle zdroje jsou v českých obchodech široce dostupné a patří k těm cenově nejníže posazeným GOLD zdrojů, což znamená jasně útok na co nejlepší poměr cena/výkon. Takže jsme se na něj docela se zájmem podívali. Bohužel musím říci, že pokud by existoval příklad, jak neúplně a nesprávně informovat o parametrech produktu a trochu tím odrazovat potenciální zákazníky, tak EVOLVEO dělá „dobrou práci“. Když se podíváte na české stránky výrobce o tomto zdroji, nenajdete ani slovo o mnoha klíčových parametrech. Chybí tak základní věci, jako informace o verzi ATX standardu (je to 2,2 nebo 2,3 nebo 2,4 nebo aktuálnější 2,5 apod.?). Nenajdete tam ani technický list, uvádějící kompletní parametry ohledně specifikací jednotlivých větví (štítek je jen na zdroji) a především nenajdeme ani technický list o provedeném měření s grafem na základě kterého je udávána ta 80PLUS GOLD certifikace, a že plní určité normy. To opravdu není dobrý první dojem.

Nepodařilo se nám také zjistit ani OEM výrobce, tedy na jaké platformě je tento model vůbec postaven. Nicméně kolega, který zdroje testuje pravidelně a má tedy osaháno hodně zdrojů tvrdí, že kdyby si měl tipnout, tak to vypadá na produkt Casecom. EVOLVEO ale prostě nikde neuvádí OEM partnera, takže je to těžké zjistit. Jako výrobce je na zdroji uvedena firma Naxya Limited z Hong Kongu, která ale pochybuji že je fyzicky výrobce zdrojů, má navíc přímo registrovanou značku EVOLVEO. Takže zjistit něco o skutečném výrobci je opravdu oříšek. Ono by to nevadilo, pokud by prostě výrobce/dovozce jasně uváděl všechny ty zásadní a základní informace, které by uvádět měl. O to víc nás tedy zajímalo, jak na tom reálně zdroj je.

Pravdou totiž je, že on nevypadá vůbec špatně. Asi víte, že jedním ze způsobů, jak orientačně rychle poznáte zda nějaký počítačový zdroj za něco stojí na první setkání, je že si ho potěžkáte. Lehké zdroje = špatné. Tenhle nijak extra lehký není, má podobnou hmotnost jako jiné solidní 500-550W GOLD zdroje, takže dobrý. Potěší také nadstandardním 140mm ventilátorem, což zejména u cenově dostupnějších zdrojů rozhodně není běžné. Ty mívají přinejlepším 120mm, ale někdy i méně. Zdroj je také semi-pasivní, kdy do zatížení cca 30% se ventilátor ani netočí, což také není rozhodně standardem u levnějších zdrojů.

Sušně vypadá i kabeláž, zdroj je plně modulární, kabeláž je pěkně udělaná s dostatečnou délkou, plochým provedením Takže ač výrobce neuvádí téměř žádné informace a podrobnější parametry, z hlediska prvního dojmu nepůsobí tenhle zdroj levným, a tedy vůbec špatným dojmem. Takže se na něj podívejme podrobněji … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Dune: Part Two – druhý díl sci-fi ságy je tu a prý se povedl
Dune: Part Two – druhý díl sci-fi ságy je tu a prý se povedlWednesday, 28 February 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1108x
Komentářů: 2
Age of Mythology se vrací!
Age of Mythology se vrací!Monday, 26 February 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1353x
Komentářů: 0
Elden Ring: Shadow of the Erdtree – očekáváné DLC představeno!
Elden Ring: Shadow of the Erdtree – očekáváné DLC představeno!Friday, 23 February 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1432x
Komentářů: 0
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpaky
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpakyWednesday, 21 February 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2149x
Komentářů: 0
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?Tuesday, 20 February 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1578x
Komentářů: 0
No Man´s Sky dostává další obsah!
No Man´s Sky dostává další obsah!Monday, 19 February 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1440x
Komentářů: 0