Fractal Design ION Gold 850W – TEST a RECENZE kvalitního výkonného zdroje za dobrou cenu Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Wednesday, 21 April 2021
Přejít na obsah
Fractal Design ION Gold 850W – TEST a RECENZE kvalitního výkonného zdroje za dobrou cenu
Zdroj
Testy aneb plní, co slibuje?
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Testujeme a ověřujeme hlavně to, zda zdroj v běžném provozu zvládne, co slibuje, a hlavně co má a zda je zpracován tak, aby to zvládl i delší čas. Proto nás netěší, když testovaný zdroj (nebo i jiný produkt) nedokáže v reálnu nabídnout, co slibuje. Třeba méně kvalitní zdroje udávají nějakou hodnotu W, ale zjistíte, že ji nedokáží poskytnout, v lepším případě se vypnou někde na 85% zátěže, v horším případě rovnou shoří a vezmou s sebou i jiné komponenty ve vašem PC :(. Stejně tak se u nekvalitních zdrojů vyskytuje často kolísání napětí a napájení na jednotlivých větvích, což jednak poškozuje komponenty, ale především může způsobovat různé problémy, například nestabilitu PC, mylně pak přisuzované třeba problémům s Windows apod.

U testovaného nového Fractal Design ION Gold 850W jsme nezaznamenali žádný problém ani potíže. Všechny specifikace, všechny zásadní oblasti, ve všech testech splnil vše s rezervou a bez nejmenšího zaváhání. Stejně jako u jiných modernizovaných GOLD platforem v poslední době, je na tom i tento velmi dobře s účinností, ale také se zvlněním, kdy začínám mít pocit, že ty stávající předpisy a limity by se mohly i výrazně zpřísnit, protože i tyhle vlastně normální cenově dostupné běžné zdroje se tam vejdou s extrémní rezervou. Možná je na čase, požadovat od těch zdrojů více. Prostě zvýšit požadavky na efektivitu apod.

Po stránce funkčnosti tedy absolutně žádné výhrady. Zdroj s rezervou plní, co slibuje. Alespoň tedy u 850W verze. Jak jsou na tom slabší, si otestujeme jindy, v redakci máme ještě 650W variantu. Pokud jde o další aspekty. Solidně je na tom zdroj s chlazením, kdy Fractal vsadil na ventilátor vlastní výroby. A šel i cestou jednoduchosti, kdy zdroj nemá žádný pasivní mód. Ventilátor běží stále a je tichý.

Slušně jsou na tom i kabely. Respektive běžný průměr, kdy z hlediska provedení Fractal vsadil na plochý design jako u všech svých aktuálních modelů zdrojů. Mě osobně tento typ kabeláže vyhovuje nejvíce. Délka je OK, nic, co by vybočovalo z normálu. Tradičně, jako u všech plně modulárních zdrojů můžeme vést diskusi, jaký význam má dělat modulární 24-pin, CPU a PCIe napájecí kabely, když je připojené musíte mít vždy. Ale bylo mě vysvětleno, že prostě zákazníci si to tak přejí, takže výrobci to tak všichni dělají. I když z hlediska designu je to vlastně nevýhoda a zbytečnost.

Jediná věc, o které se dá nad Fractal Design ION Gold sérií diskutovat, je ta záruka 7 let. Někteří soupeři mají 10, ale hodně zdrojů také 5 či často jen 2 roky. Takže Fractal sice není v tomto ohledu nejštědřejší, ale pořád patří k tomu lepšímu. A pokud jde o cenu, tak tady je dnes těžké to úplně hodnotit. Ceny materiálů a výroby i dopravy značně stouply, navíc po zdrojích je velká poptávka (těžaři), takže ceny jsou trochu na houpačce. Oficiálně si výrobce účtuje za 850W model 110 dolarů/EURO tedy zhruba 2899 korun vč. DPH, což je více než solidní.

Připomínám, že efektivnější podobně vypadají Ion+ 860P (PLATINUM) verze stojí zhruba necelé 4 tisíce korun, takže nezanedbatelný rozdíl. A i v rámci GOLD konkurence patří k nejdostupnějším takto výkonným a kvalitním zdrojům. Takže Fractal Design ION Gold 850W není jen solidně kvalitní zdroj ve všech směrech, ale nabízí i velmi dobrý poměr cena/výkon se 7lety záruky. Takže jednoznačně doporučujeme. Pokud třeba uvažujete si na něco připlatit, tak zajímavá je určitě účinnější 80Plus PLATINUM verze ION+ 860P ;). Testovali jsme dříve zde.

 

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
pita [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ups pro PC 2021-05-29 11:16:15
avatar
Zdravím, jakou ups by jste doporučili pro daný zdroj. Respektive někde jsem četl, že když má zdroj aktivní pfc tak musí být upska s čistým sinusem a ne simulovaným.
Uvažoval jsem o cyberpower value pro řadě ta má zrovna simulovany sinus. S čistým sinusem jsou ups cenově někde jinde
Taky někde se uvádí, že daný zdroj má aktivní pfc a jinde že ne. Nerad bych něco odpálil.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!Friday, 19 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1304x
Komentářů: 0
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového Marvelu
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového MarveluThursday, 18 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1969x
Komentářů: 0
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíThursday, 11 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3296x
Komentářů: 1
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíTuesday, 09 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1610x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Monday, 08 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1890x
Komentářů: 3
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Friday, 05 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1136x
Komentářů: 0