Fractal Design North XL – TEST a RECENZE elegantní, jednoduché funkční CASE ve větším provedení Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Tuesday, 12 March 2024
Přejít na obsah
Fractal Design North XL – TEST a RECENZE elegantní, jednoduché funkční CASE ve větším provedení
Exteriér
Interiér
V praxi - osazení a chlazení
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • Fractal Design North XL – TEST a RECENZE

                     elegantní, jednoduché funkční CASE ve větším provedení

Na konci roku 2022 uvedená Fractal Norht se stala okamžitým hitem. Jednoduchý, ale rozumný styl s velmi elegantním dřevěným designem rozhodně zaujal. Skříň jsme samozřejmě otestovali ve verzi se skleněnou bočnicí a došli k názoru, že kéž by byla o něco větší :). Hlavně delší, protože ne všechny současné komponenty se tam vejdou:

Trvalo to nějakou dobu, ale nyní Fractal uvádí na trh právě o něco větší variantu North XL. Takže se na ní dnes spolu podíváme. Je dostupná opět v obou barevných verzích, také se skleněnou bočnicí nebo mesh bočním panelem. Na rozdíl od předchozí verze máme tu mesh variantu, takže se můžeme podívat i na tenhle aspekt. Pokud se vám tedy původní North líbila, ale chtěli jste něco trochu většího, tak North XL to plní. Stále jde v základu o jednodušší model skříně, než propracovanější a na detaily bohatší DEFINE 7/MESHIFY 2. Je cíleně jednodušší z hlediska své konstrukce.

Jak asi víte, firma je původem ze Švédska. A při pohledu na dnešní novinku v recenzi se jeden nemůže ubránit dojmu, že NORTH série vznikla ve spolupráci s jinou slavnou švédskou společností. Zejména varianta s MESH panelem na boku, působí hodně „nábytkářským“ dojmem ;). Nicméně nemohu oficiálně žádnou takovou spolupráci potvrdit. Co ovšem mohu o nové skříni říci, že je opravdu, ale opravdu pěkná. A to nejen na fotkách, ale v reálu.

Obě velikostní varianty jsou dostupné ve stejnou dvou barvách. Tmavé Charcoal Black a světlé Chalk White, které se liší i barvou různých kontrastních detailů. Obě jsou současně dostupné buď s kovovým mesh panelem na boku, nebo klasicky bočnicí z temperovaného skla (TG). V našem případě máme tentokrát ten mesh panel, kdy tyhle verze proti TG mají navíc boční vyjímatelný držák ventilátorů, protože skrze perforovanou bočnici mohou nasávat vzduch.

  • North (2022) vs North XL (2024)

Ačkoliv se nedá původně uvedená NORTH verze označit s rozměry 447 x 215 x 469 při 7,6kg za vyloženě malou skříň, nová XL je znatelně větší. Konkrétně má 503 x 240 x 509 mm a 9,7kg. To již umožňuje bezproblémové osazení i těch největší komponent. Menší varianta nemá oficiálně ani podporu E-ATX desek. XL ovšem už ano, a to s velkou rezervou. Podporuje také až 413mm dlouhé grafické karty proti „jen“ 355mm u původní North. Dopředu lze osadit 420mm výměník namísto jen 360mm a hlavně na strop se vejde 280 i 360mm výměník, kdy u menší verze je to maximálně 240mm. Na strop XL se vejdou dokonce ty dva obří 180mm ventilátory, které Fractal nabízí hlavně v rámci Torrent sérii.

Zkrátka XL je větší přesně tak, jak jsme doufali, že proti původní verzi bude. Nyní máme místa opravdu dost na vše, a navíc s rezervou. Ve své podstatně je vošem North XL prostě o 36% nafouknutá původní North. Většina prvků, základní jednodušší design i design předního panelu jsou stejné.

Fractal s vydáním XL dlouho laboroval, za některá zpoždění ani nemohl. Kromě tradičních problémů kolem čínského nového roku, jistě víte, že situace s dopravou se komplikuje.

Náš vzorek jsme tak měli v ruce už před hodně dlouhou dobou. Nicméně recenzi vydáváme až nyní, protože konečně dorazila první zásilka těchto skříní do obchodů a můžete si je tedy pořídit. Nyní má smysl vám tu recenzi nabídnout :). Takže se podívejme, jaká je North XL v praxi … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarma
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarmaFriday, 17 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 712x
Komentářů: 0
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuThursday, 16 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1406x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaWednesday, 15 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1559x
Komentářů: 9
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!Tuesday, 14 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1420x
Komentářů: 1
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSN
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSNFriday, 10 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1881x
Komentářů: 1
Nové rozšíření pro DayZ – Frostline
Nové rozšíření pro DayZ – FrostlineWednesday, 08 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1191x
Komentářů: 0