Fractal Design Terra – TEST a RECENZE extra kompaktní mini-ITX SFX skříně i pro výkonnější PC Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 31 květen 2023
Přejít na obsah
Fractal Design Terra – TEST a RECENZE extra kompaktní mini-ITX SFX skříně i pro výkonnější PC
Exteriér
Interiér
Osazení komponent a chlazení
Závěr a hodnocení

 

  • Závěr a hodnocení

Fractal zjevně opět zkouší něco trochu jiného. TERRA je jeho doposud nejkompaktnější mini-ITX skříň, nejpodobnější tomu je starší ERA mini-ITX, ale ta měla trochu větší rozměry. Pak je tady „desktop“ RIDGE mini-ITX skříň, která je podle mého názoru zdaleka nejlépe řešenou mini-ITX herní skříní s důrazem na maximálně kompaktní rozměry.

Nová TERRA jde až na hranici možného, kdy už nemůže být menší, protože by se sem prostě nevešlo ani to základní minimum. Oceňuji snahu Fractalu o využití každého mm místa, tedy sice omezenou ale nějakou variabilitu a flexibilitu, což podobné designy skříní obvykle úplně nemají.

Je pravda, že TERRA ta není úplně unikátní, rozměrově i konstrukčně podobně koncipované skříně nabízí někteří výrobci už nějakou dobu. Fractal si samozřejmě ale udělal všechno po svém. Tím je myšleno použití masivního hliníku a velmi kvalitní CNC obrábění. Asi tak nepřekvapí, že TERRA není zrovna levná. Stojí oficiálně 200 dolarů, tedy zhruba 5300 korun vč. DPH, což je skutečně hodně na takhle malou skříň. Speciálně s těmi mnoha kompromisy. Ale i proto se některým bude líbit :).

Musím však říci, že TERRA mě úplně nezapadá do obvyklého stylu skříní Fractalu, který se soustředí na primárně funkční a současně většinou elegantní design za solidní cenu. TERRA však podle mého názoru není zrovna objektivně pěkná a elegantní. Design je spíše takový strojový. Použité materiály, tedy masivní hliník, je navíc velmi drahý a upřímně, kdyby to bylo ocelové, bylo by to sice znatelně těžší, ale také levnější. Funkčnost je sice solidní na takhle malou skříň, ale už z principu je kompromisní a omezený. Obecně prostě Fractal zjevně zkouší zase něco jiného a nového pro sebe, což rozhodně oceňuji. TERRA je však určitě skříň s nejužším zaměřením ze všech modelů Fractal Design z hlediska počtu potenciálních zájemců.

Osobně si poradím s těmi rozměrovými omezeními, nejsou zase tak zásadní, aby se sem rozumný HW nevešel. Možnosti jsou, byť musíte hodně a správně vybírat, ale to u podobných skříní není nic nového a neobvyklého. Není to ani vada, je to vlastnost :). Na kvalitě zpracování oceňuji to, že při tom úklidu kabeláže, což je v této a podobných mini skříních noční můra, se alespoň nepořežete o ostré plechy jako u mnoha jiných modelů. To možná za ten vysoký „hliníkový“ příplatek stojí. Co neoceňuji je ovšem totální absence prachových filtrů a absence tlačítka reset na předním panelu. Ta vysoká cena také nepotěší, ale jak říkám, tohle je skříň pro specifickou skupinu uživatelů, kdy kvalitní mini-ITX jsou obvykle docela drahé a často platí čím menší tím dražší :). Protože jsem měl možnost testovat podobně velké a podobně koncipované modely v minulosti, mohu srovnávat. Fractal měl zjevně možnost si je důkladně prozkoumat, protože se snažil vyřešit lépe některé detaily, hlavně maximální variabilní využití prostoru díky možnosti posunou některé moduly a udělat místo, když je to možné. Každý mm se tu počítá a Fractal TERRA je jedním z nejlepších designů tohoto specifického velikostně minimalistického typu skříní na trhu, ne-li nejlepší.

Nicméně osobně se mě o trochu více líbí model RIDGE, pokud jde o tyhle maximálně kompaktní mini-ITX s možností výkonných komponent. A pokud nemusíte mít za každou cenu co nejmenší skříň, ale chcete mini-ITX desku, úplně nejvíce se mě líbí NANO modely jako Fractal Design Torrent NANO. Každopádně Fractal se zjevně stává specialistou na mini-ITX skříně, kdy v jeho nabídce je hned několik velice odlišných řešení CASE pro tento formát. Nová TERRA je nově vůbec nejkompaktnějším řešením a vhodně tak doplňuje širokou nabídku velmi kvalitních skříní Fractal Design. Takže naše doporučení má, i když jde o velice specificky a úzce zaměřený model.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - nádhera 2023-06-02 20:37:11
avatar
Tak asi mám nového favorita. Jen mohla být o 1-2cm větší i tlustší na straně kde je prostor pro grafickou kartu, právě kvůli větším kartám. Mám starěí itx fractal a taky jsem v podstatě omezený jen na 2 a něco o fous slot karty, takže třeba 7900XT referenčka se vleze,ale nějaký větší model s lepším chlazením už ne, což je škoda. Přitom přidat 2cm by velikosti extra neublížilo
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Counter-Strike 2 je tu pro všechny zdarma. Nahrazuje CS:GO
Counter-Strike 2 je tu pro všechny zdarma. Nahrazuje CS:GOČtvrtek, 28 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 744x
Komentářů: 1
Potvrzeno! Horizon Forbidden West míří na PC.
Potvrzeno! Horizon Forbidden West míří na PC.Středa, 27 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 882x
Komentářů: 9
Star Wars Jedi 3 – třetí herní díl v přípravě!
Star Wars Jedi 3 – třetí herní díl v přípravě!Úterý, 26 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 760x
Komentářů: 0
Vyšlo The Crew Motorfest – automobilová „FORZA“ od UBI
Vyšlo The Crew Motorfest – automobilová „FORZA“ od UBINeděle, 24 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 877x
Komentářů: 0
STARFIELD se dočká prvních vylepšení
STARFIELD se dočká prvních vylepšeníÚterý, 19 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2012x
Komentářů: 3
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS paráda
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS parádaPondělí, 18 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2277x
Komentářů: 2