Fractal Design Torrent Compact - TEST a RECENZE „kompaktní“ kvalitní skříně se 180mm ventilátory Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 22 únor 2022
Přejít na obsah
Fractal Design Torrent Compact - TEST a RECENZE „kompaktní“ kvalitní skříně se 180mm ventilátory
Exteriér
Interiér
V praxi - montáž komponent a chlazení
Hodnocení a závěr

 

 

  • Hodnocení a závěr

Tohle je třetí naše recenze TORRENT modelu od Fractal, kdy většina zásadních věcí je víceméně podobná. Speciálně u největší verze (která teď trochu hloupě nemá dodatečné označení, například TORRENT XL) a dnes testované menší COMPACT edice, se jedná o téměř stejné skříně, lišící se viditelně jen velikostí. Takže hodně z toho, co jsem psal u původní verze se týká i dnes testovaného modelu.

Nebudu se tedy zbytečně dlouze opakovat. Platí, že jde o velmi kvalitní originální sérii, opět v duchu dobrého poměru cena/výkon, kde se ale rozhodně nešetřilo na materiálu a vlastně na ničem. Současně se ale neplýtvalo. Všechny detaily jsou skvěle zpracovány, materiály a vše je poctivě udělané. Takže nízká cena za každou cenu zde prostě není a nebyla prioritou a cílem.

TORRENT je trochu jinak pojatá série skříní u Fractalu, speciálně proti DEFINE 7 a MESHIFY 2, které jsou nabízeny ve velikostně jinak podobných modelech a variantách. Nicméně TORRENT se výrazně liší vnitřním uspořádáním a koncepcí. Rozhodně není zdaleka tak univerzálně modulární jako DEFINE/MESHIFY. Tam se s místem hospodaří lépe, speciálně v oblasti možností osazení disků. A hlavně MESHIFY má také mnohem lepší design pro použití vodního chlazení apod, speciálně vzhledem možnosti osadit velké výměníky na strop apod., což je pro ně ideální místo.

TORRENT je designově určitě ale vzhledově výraznější, funkčně je ale jasně koncipován primárně čistě pro chlazení komponent „pasivy“. Pokud lze, tak bych se osazení vodního chlazení do této série skříní vyhnul, i když osazení samozřejmě možné je, ale jsou zde kompromisy na celkovém chladícím výkonu pak. Navíc nahrazovat kvůli tomu ty v základu osazované ne zrovna levné 180mm ventilátory? To nedává pak moc smysl. Snad jen pokud by Fractal uvedl odpovídající velikost výměníku AiO pro ně, mohlo by to být zajímavé :).

TORRENT ale považuji za výbornou sérii tak jak je. Tedy s těmi 180mm ventilátory, které krásně pasují ke klasickým velkým pasivům na chlazení CPU případně i na GPU. Obojí má krásný přístup k dostatku vzduchu a ten se ve skříní nijak nezdržuje. Vzhledově je TORRENT velmi pěkná a atraktivní, aniž by byla přeplácaná. RGB varianta je trochu výraznější, ale na výběr máte i nesvítící verzi, a dokonce i variantu bez skleněných bočnic. Tradičně nechybí ani ta pěkná bílo-černá verze.

Pokud jde o ceny, tak nejdražší je RGB verze, která je běžně o 600 korun dražší nesvítící základní varianty s neskleněnými bočnicemi. Ta v případě největšího modelu TORRENT začíná na 5400 korunách, RGB varianta je za 6000 korun. Nejmenší Torrent NANO, která je opravdu o hodně kompaktnější, začíná v nesvítící solid verzi na 3500 korunách, RGB varianta stojí pak 4200 korun. Pro mnohé bude asi nejatraktivnější dnes testovaný model. Tedy prostřední COMPACT. Ten stojí v základní nesvítící solid verzi 4000 korun, v testované nejdražší RGB verzi pak 5200 korun.

  • Závěr

Fractal zde nejde za každou cenu po co nejnižší ceně a tedy maximálním poměru cena výkon. Cena opravdu není nízko, ale troufám si říci, že proti levnějším modelům konkurence jsou ty peníze navíc znát prakticky ve všem. Speciálně na materiálu a jeho množství, kvalitě zpracování i některých z mnoha detailů. Fractal tradičně ale zase neutrácí za vyloženě nesmysly, takže výsledkem je velmi kvalitní produkt za dobrou cenu, což platí i u TORRENT série.

Myslím si, že kvůli velikosti bude verze Torrent Compact asi nejzajímavější z celé série. Ale plátí že TORRENT je trochu funkčně kompromisnější řešení skříně, proti účelnějším a celkově univerzálnějším DEFINE 7 a MESHIFY 2 modelům. TORRENT je určitě nejhezčí :), ale vnitřní využití prostoru a univerzalita na DEFINE a MESHIFY série prostě funkčně nemá. Ale to je záměrné. TORRENT zkouší záměrně jiný vnitřní design a celkové uspořádání, postavené na těch obřích netradičních 180mm ventilátorech. Tahle série je opravdu výrazně orientována na pomalejší ale usměrněný průtok vzduchu jedním směrem. A podle mě je opravdu ideální v kombinaci s klasickými pasivy pro chlazení komponent. Pro vodní chlazení a velké výměníky je mnohem vhodnější hlavně MESHIFY 2 série.

Celkově je TORRENT řada dobrým rozšířením nabídky. Vzhledově velmi atraktivní, funkčně zajímavá i když jednostranněji orientovaná a v některých ohledech omezenější než univerzálnější DEFINE/MESHIFY. Ale své příznivce si určitě najde a rozhodně ji rád doporučím. Zajímavá, originální, velmi kvalitní skříň, kterou nově tedy můžete mít ve třech různě velkých verzích. Snad jen vytknu ten nesmysl, že ta obří verze TORRENT nemá označení XL a trochu se to tedy plete, když obě menší TORRENT mají druhé jméno, tedy COMPACT a NANO. Navíc upřímně nevím, jestli pro tak velkou skříň, jakou je Torrent Compact, se to „kompaktní“ jako označení, vůbec hodí. Ta logika toho značení je prostě trochu jiná než u DEFINE/MESHIFY série, což je zbytečně matoucí. Celkově ale dobrá, trochu netradiční, ale dobře udělaná a originální skříň s pěknými detaily za slušnou cenu odpovídající vysoké kvalitě všeho.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Kermit [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-02-23 06:50:55
avatar
škoda že noctua neděla 180mm ventilátory
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
DC představilo plány – chce být jako MARVEL. Povede se?
DC představilo plány – chce být jako MARVEL. Povede se?Středa, 01 únor 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1622x
Komentářů: 6
Star Trek: Picard – nová série je tu!
Star Trek: Picard – nová série je tu!Pondělí, 30 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1529x
Komentářů: 2
Dead Space REMAKE vyšel – GPU dá zabrat, ale je to paráda!
Dead Space REMAKE vyšel – GPU dá zabrat, ale je to paráda!Pátek, 27 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1995x
Komentářů: 5
Forza Motorsport míří na PC a Xbox. Co nabídne nový díl?
Forza Motorsport míří na PC a Xbox. Co nabídne nový díl?Středa, 25 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1487x
Komentářů: 0
Deliver Us Mars – zajímavá herní adventura již brzy
Deliver Us Mars – zajímavá herní adventura již brzyPátek, 20 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1457x
Komentářů: 2
The Mandalorian se hlásí s novou sérií!
The Mandalorian se hlásí s novou sérií!Úterý, 17 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1311x
Komentářů: 1