PC zdroj – srdce počítače - Další pojmy Tisk E-mail
Napsal DigitalDooM a redakce   
Pátek, 14 duben 2006
Přejít na obsah
Další pojmy
Další pojmy
Fortron 350W - test
Testy
Hodnocení a doporučení

 

 

 

 

 Hodnocení a doporučení:

FSP350-60THN-P 

Forton 350W


   Zdroj je právem považován za kvalitní. Za danou cenu, která se pohybuje kolem 950,- s DPH  ho nelze nic, než doporučit do všech spotřebou adekvátních sestav. Prostě kvalita za výbornou cenu.

 

Co vlastně může přinést výběr slabého a nekvalitního zdroje?

Velká většina potíží se sestavami není způsobena nekvalitou Windows nebo jiného software. Velmi často je na vinně právě špatný zdroj. Nestabilita celé sestavy je jedním z nejčastějších průvodních jevů potíží se zdroji. Další problémy jsou například pískající disky, pruhy přes monitor díky špatnému napájení grafické karty a mnoho dalších. 

Doporučení při výběru zdroje tedy jsou:

 - Watty nejsou vše, spíše nejsou skoro nic, nikdy nevíte, jak výrobce k onomu číslu došel, je to spíše jen orientační hodnota.

- všímejte značky zdrojů, opět lze na internetu najít ve fórech apod. hodně lidí se zkušenosti se zdroji. Na hodnoty udávané výrobcem se můžete spolehnout jen u kvalitních výrobců. Hlavně u výrobku hledejte konkrétní a kompletní údaje a specifikace. Málokdy je vše přímo na štítku na zdroji, ale v návodu ke zdroji, či na stránkách výrobce by mělo být kompletně vše dohledatelné

- Sledujte hodnoty na větvích, čím vyšší hodnoty A tím lépe. Nejdůležitější jsou 12V větve. Pozor u nekvalitních a levných zdrojů jsou i tyto hodnoty velmi zavádějící.

-  vyvarujte se zdrojů nabízející vysoký počet W za podezřele nízkou cenu. 

- zdroje s pasivním chlazením nabízejí většinou nejvyšší účinnost (jinak by se neuchladili), jejich koupi však doporučuji důkladně zvážit, nepřispívají k celkovému dobrému chlazení sestavy a jejich cena je velmi vysoká. Zdroj chlazený 120x120 nebo i 140x140 větrákem výborně doplňuje chladící systém v PC. Navíc při takto velikém větráků, lze tichý chod očekávat.    

- vcelku jednoduché pravidlo je čím je zdroj těžší tím je lepší. Není totiž tajemstvím že 350W EC váží ani ne polovinu toho, co 350W Forton a určitě to není tím, že EC vyrábí z lehkých materiálů.

  

   Dnes jsme vám ukázali a vysvětlili některé záležitosti, které by jste měli při výběru zdroje znát. Snažili jsme se to co nejvíce zjednodušit. Jsme prakticky založený webmagazín a testujeme pro lidi, ti znalejší a sběhlejší v elektrotechnice nás dnes jistě rádi omluví, že jsme některé věci možná až trochu příliš zjednodušili k užitku s elektrotechnikou méně obeznámených čtenářů.

Zároveň bych jako autor tohoto článku, chtěl požádat o opravy pokud jsem něco až příliš zjednodušil a tím uvedl v nepravdu. Nerad bych někoho uvedl v omyl. Dále by mě zajímal váš názor na provedené testování, zda je dostatečné pominu-li dnes nedostatečnost fotografií. Hodláme totiž využívat zařízení pro měření zdrojů i nadále a to konkrétně k postupnému otestování všech zajímavých a dostupných zdrojů na českém a možná i zahraničním trhu.       

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.
Komentáře
Přidat Nový
JakubL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Připomínky 2006-04-14 11:50:24

Docela by mě zajímala použitá sestava. Mám totiž tento zdroj a rád bych si udělal obrázek o tom, co zvládne. Táké by nebylo na škodu příště zmínit hlučnost chlazení.
Jinak hezký a přínosný článek.
Treglis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2006-04-14 19:05:15

Elektrotechnika je mi hodne vzdalena, jak jde o dratky jsem ztracen. Takze hodnotit, jestli je neco v clanku moc strucne nebo naopak nebudu.
Ale clanek beru jako skvely uvod do nasledujicich clanku venujici se recenzim a testovani zdroju. Ono preci jen si zakaznik na stitku precte parametry udane vyrobcem, ale jaka je realita s porovnanim normovanych hodnot nema mnohdy sanci zjistit vetsina z nas ani kdyz uz mame zdroj v PC. Jestlize jsou parametry zdroje, ktere jsi v clanku zminil, temi nejdulezitejsimi, tak pak je jejich podani v podobe uvedeneho testu na jednicku. Takze v testech s nimi urcite pokracuj.
Jen bych mozna jeste bral, jestlize je lepsi vyrobcem udavany vykon zdroje nebrat moc vazne, uvadet u testovaneho zdroje, jaky vykon je schopen ve skutecnosti dodat v zavislosti na prumernych hodnotach prikonu jednotlivych komponent, ktere jsi uvedl v uvodu. Pokud je tedy mozne takove udaj zjistit.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AUTOR 2006-04-15 01:36:29
avatar
[B]Snažil jsem se to zjednodušit a tak vlastně nejdůležitější pojmy vysvětlit bežným lidem, co elektrotechnickými znalosti neoplývají, ale měli by vědět, co vlastně kupují, takže snad jsem uspěl. Doplním v testu ještě teploty zdroje a sestavu na které jsem to zkoušeli. Jinak v budoucnu plnujeme testovat zdroje opravdu pořádně. Ten dnešní jsem měl půjčen od soukromého majitele, takže jsem nemohl změřit maxima, aniž bych riskoval jeho poškození, ale v budoucnu si to u poskytnutých zdrojů výrobci budeme moci dovolit, takže to otestujem.

Dnešní zdroj, ale odhaduji tak, že 280W je schopen živit spolehlivě, což je spotřeba trochu nadstandartní běžné sestavy. Mysím že i těch 300W by mohl dát, ale dlouhodobě bych to určitě nedoporučoval a myslím, že tohle snad ani nikdo v reálu neudělá. Navíc používat jakékoli zařízení takřka na maximální možné zatížení, není zrovna moudré takže do článku ještě doplním další pravidla o vhodném výkonu.

Jinak zjistit je u zdroje možné takřka cokoli, co vás napadne, já jsem uvedl ty myslím si nejstěžejnější. mohl jsem ještě uvést hodnoty proudů, ale to je myslím když jsou uvedeny více vypovídající hodnoty napětí zbytečné (kdyby byly špatná napětí byly by špatné i proudy protože to spolu prostě přímo souvisí ) a pak se ještě dají změřit další věci, ale ty už bez odborných znalostí nejspíše nebude možný běžný člověk (ani já osobně) použít - to jsou ty udaje, co mi napoprvé moji kolegové z laboratoře poskytli o kterých jsem se zmínil [/B]
Neznámý  - Pekný test 2006-04-16 18:17:34

Pekný test ale nabudúce by ste mohli uviesť aj zostavu. Ja som si myslel že keď má zostava spotrebu v záťaži napr. 200W tak toľko si berie zdroj aj zo siete. Aspoň teraz viem načo je tá účinnosť dobrá. Dúfam že budete testovať veľa zdrojov. Zaujímali by ma zdroje Enermax, Chieftec, Fortron, LC Power, Chill Innovation a Thermaltake, ale iba zdroje čo majú 12 alebo 14 cm ventilátor, lebo jedného Fortrona čo má 12cm fan mám aj vo svojom PC a už by som nič iné ani nechcel lebo je absolútne tichý.
Váš web som objavil iba tento týždeň ale vyzerá veľmi zaujímavo. Len tak ďalej, takýchto webov je stále málo čo si viem prečítať.
odb [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - najlepsi test zdroja 2006-04-16 21:50:34

citam rôzne weby, ktore sa zaoberaju recenziami a testovanim PC komponentov a toto bol ukazkovy test zdroja. Vsade sa vyhovaraju na narocnost takehoto testovania a az tu to vidim zrealizovane. Jasny, strucny s velkou vypovednou hodnotou. Dostal som sa sem nahodou a som rad. Dufam, ze testov tu bude, cim dalej, tym viacej.
LUC.key [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2006-04-17 10:33:42

pekny test, neco takoveho tady u nas chybi. Ale prece jenom bych ocenil trochu vic "tech elektrotechnickych" veci okolo pac neco o tom vim a s cernou krabickou ktera ma vstup a vystup se nespokojim :sigh ...je dobre vedet aspon jak to zarizeni funguje, princip...ne detaily. Jinak by mozna bylo dobre uvest ze norma uvadi odchylku od jemnoviteho napeti 5% (pokud se nepletu)
Jinak hodne zdaru pri dalsich recenzich
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AUTOR 2006-04-24 12:19:40
avatar
Ano budeme se dále snažit jsem jediný píšící momentálně v redakci, takže toho mám až nad hlavu ale v testech zdrojů hodláme pokračovat momentálně sbíráme informace a sháním zdroje a není teď na testování na VŠ zrovna nejlepší období Jinak normu sem myslím uvedl tu tabulku
digiman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Sestava 2006-04-26 18:09:02
avatar
no docela by mě spíš a asi nejen mě zajímalo nějake větší srovnání toho co je na našem trhu dostupné a ta učinost se mi nějak nezdá na fotron je velice nizká ma starej (3roky) 300w fotron a v práci mi vyšli lepší hodnoty učinosti ted mi táhne X2 přetaktovanou na 2,6Ghz naprosto stable a napětí skoro nekolísá min co jsem naměříl tak bylo 11,5v na 12v větvi a to má jen 1 a puvodně něměl ani ATX12 a šlape líp jak kdejaká 400w co jsem tu měl kterou už jsem 1 odpálil na starym poči a vrátil jsem zpěd ze skřině tenhle ikdyž je drobet hlučnější než s 12cm ventilátorem
LUC.key [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2006-04-29 12:33:32

jo...tak tu tabulku sem asi přehlídl :zzz S VŠ ti rozumím...sem na stejné lodi - je to řehole :grin
Martin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2006-04-29 15:52:40

Ahoj,
nechci být rýpavý ale bylo by vhodné alespoň opravit hrubky v článku....jinak není zde uvedeno zvlnění výstupního napětí při maximální zátěži a další důležité věci...vypovídající hodnota tohoto testu je malá.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AUTOT 2006-05-01 10:59:43
avatar
Za chyby v článku se omlouvám, eliminace obtížná Jinak nevím, zda by normálnímu člověku něco řeklo zvlnění zdroje při maximální zátěži, mě osobně to taky nic moc neříká, myslím, že to, co jsem zde uvedl je to stěžejní a pro posouzené kvality zdroje více než dostatečné, takže vypovídací hodnota testu určitě není malá. Navíc najděte v CZ test zdrojů, kde měřili tohle všechno, a ne hodnoty na větvích nějakým softem z WIN ;)
Libich [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Zdroje 2006-12-03 17:27:39

Tak zdroje Seasonic patří ke špičce, ale také za patřičnou cenu. Je opravdu třeba zvážit vlastní potřeby a tady většinou postačí nějaký Fortron nebo Enermax či další. Hlavní je u zdroje nejen výkon, ale také stabilita jednotlivých větví.
Libich [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Zdroje 2006-12-03 17:27:39

Tak zdroje Seasonic patří ke špičce, ale také za patřičnou cenu. Je opravdu třeba zvážit vlastní potřeby a tady většinou postačí nějaký Fortron nebo Enermax či další. Hlavní je u zdroje nejen výkon, ale také stabilita jednotlivých větví.
Indy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - 13V 2008-02-24 13:42:31
avatar
Mam zdroj EuroCase 450W a hlasi mi to na +12V vetvi 13V! Vy tady mate, ze je maximum 12,6V... Co to v dusledku znamena pro muj komp, ze ma takhle vysoke napeti?
Centurion1973 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-02-24 16:03:43
avatar
to znamena ze pokud chces mit funkcni PC tak ti doporucuji urychlene ten radobyzdroj vymenit za neco kvalitniho (Seasonic OEM 400W stoji cca 1400 s dani)
Indy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-02-24 19:36:42
avatar
Myslis tim ze si snizuju zivotnost komponent? Uvazoval jsem o Fortron BlueStorm II 500W - protoze za pul roku do toho chci postavit novej komp stejne - myslis ze utahne nataktovanej ctyrjadrovej procesor a k tomu dvoujadroveho radeona 4. rady nebo geforce 10 ??? Abych nekoupil a pak nekupoval znova...

Predem dik za odpoved...
Centurion1973 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-02-24 21:56:22
avatar
Pokud planujes takovej HW tak ber jen spickovy zdroje - Seasonic, Enermax, Corsair. Fortron bych pro taktovany 4jadro a highend grafarnu neriskoval (neni spatnej ale taky neni nijak extra kvalitni takze bych ho nebral).

Nejen ze nekvalitnim zdrojem zkratis zivotnost ale hlavne ten zdroj muze chcipnout a vzit sebou zbytek PC. krome toho maj EC zdroje nizkou ucinost.
MadMaxII [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - re: zdroj 2008-02-25 09:31:12

Presne jak rika rebel44, seasonic, enermax, corsair(lepe vyssi rady), jeste bych to rozsiril o tagany.... Akorat ti opomel doporucit wataz, nicmene pokud vemes 45kou vyrabeny 4jadro(at uz od Intel ci AMD) nebude potreba takoveho vykonu jako dnes, v kazdem pripade nejvetsi narust watu v sestave je diky GKam, a pokud budes vychazet ze spotreby 3870X2 tak by jsi se nemel za pul roku o tolik lisit, v podstate diky (ne)chlazeni jsou dany vykonove limity sestav takze 4jadro+4Gb ram+cca. 387X2 by meli zrat v realu cca 400W, +100W rezerva aby zdroj nejel v plnem vytizeni takze dle mne bude nejen za pul roku stale stacit 550-650W zdroj uzivateli... Ja bych se od techto firem nebal 550W, melo by to stacit v poho, pokud planujes tohle jen jako zaklad a pak dalsi rozsirovani PC pak primerene "pritlac"...
Indy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-02-25 15:14:48
avatar
JJ, do EC uz nejdu ale Seasonic a Enermax je na me zas moc...

Volim mezi 500W Fortron a 550W Chieftec, co doporucite spise z tohoto?
Sektor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-02-27 17:41:47
avatar
Ani jedno, bohužel. Fortron je nejlevnější z lepších značek a na zdroji se nevyplatí šetřit ... bohužel si každý říká "dokud to stačí, na co měnit" ... a pak pláčou, že jim PC nejede jak má. ...
Indy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-02-27 18:47:10
avatar
Co treba OCZ ???
Centurion1973 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-02-27 19:12:52
avatar
Ty sou fajn - ale cenove sou na tom stejne jako Seasonic a Enermax - nejlevnejsi kvalitni zdroje sou nad 1500 vyse - napr. CORSAIR VX450 je na alze za 1550 s dani.
Indy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-02-28 20:11:14
avatar
Co sem videl testy tak Seasonic 500W ma nizsi ucinnost nez ten Fortron nebo OCZ... A Fortron je 1450,-, OCZ 1550,-...

A ted o Fortronu vsude ctu jak je hlucnej jak vysavac tak asi koupim OCZ... A rozhodne na tom neni cenove jako Sea a Ene, ukaz mi nakej za 1550,-
zeroground [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-05-19 11:56:30

Nebyl bran Seasonic OEM? Tam se pouziaji mene kvalitni komponenty. A taky jaka rada, jsou rady s vysokou ucinosti a rady do middle class, kde by to mohlo odpovidat. Takhle pausalne to ale tvrdit nelze.
Indy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-03-04 16:18:37
avatar
Chtel bych se zeptat zda by v nektere sestave mohlo vadit ze zdroj ma ctyri 12V vetve jen po 15A - je neco co 15A nenakrmim?
zeroground [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-05-19 11:55:04

Starsi vysokozrave GPU pro AGp (X1900XT atp.), kde byla vetev s molexem narocna na stabilitu. Ale pokud to neni nejaky lowend zdroj melo by to stacit.
xxx [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-05-19 11:36:18

nepozna niekto program ktory ukaze vyuzitie zdroja???
komplet co ukaze odber a zostatok.
zeroground [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-05-19 11:53:08

Software na to nejaky sice existuje, ale je velmi nepresny, protoze pracuje na zaklade odhadu - nedokaze merit primou spotrebu. Sezen si poradny wattmetr, ktery pichnes pred zdroj a budes mit jasny prehled kolik ti to basti.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1012x
Komentářů: 6
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 597x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1144x
Komentářů: 2
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2557x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 712x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1144x
Komentářů: 2