PC zdroj – srdce počítače - Další pojmy Tisk E-mail
Napsal DigitalDooM a redakce   
Friday, 14 April 2006
Přejít na obsah
Další pojmy
Další pojmy
Fortron 350W - test
Testy
Hodnocení a doporučení

 

 

 

 

Počítačový zdroj – srdce počítače

 Často se za srdce počítače považuje procesor, já osobně spíše procesor považuji za mozek počítače. Přirovnání k srdci totiž v počítači spíše sedí napájecímu zdroji. On vlastně pohání a oživuje celý ten složitý systém součástek. Bohužel však velmi často lidé podceňují výběr takovéhoto správného srdce a to pak může mít až fatální následky. Přitom kvalitní zdroje nestojí v porovnání s jinými kvalitními komponentami zdaleka tolik.

Co je to vlastně počítačový zdroj:

   Hodně zjednodušeně řečeno je zdroj jakýmsi měničem napětí, kdy v sobě přeměňuje přicházející napětí (u nás střídavé napětí 230V při 50Hz) na stejnosměrná napětí (v závislosti na typu zdroje jsou dnes hlavní větve 3,3V 5V a 12V) pro jednotlivé komponenty, které si je dále mění tak, jak potřebují.

Zdroje procházely a procházejí neustálým vývojem standardů a formátů. Nebudu zde rozebírat charakteristiky každé z nich ( kdo chce na adrese http://www.formfactors.org , odkud jsem čerpal, je o tom plno povídání), pouze zde uvedu ty dnes nejvíce  používané. Tím je ATX12V 2.0. Ten se navíc dnes vyskytuje již ve vývojových verzích ATX12V 2.01, ATX12V 2.1 a ATX12V 2.2. Opět na více zmíněných stránkách najdete specifikace a odlišnosti, i když se vlastně jedná stále o jeden formát, tak byla udělaná určitá vylepšení opět více méně pro stabilizaci napájení, kvůli zvyšující se spotřebě součástek, zejména u nejvýkonnější Intel a také SLI a Crossfire grafických systémů je to nutnost.   

ATX12V 2.0 je označení dnes nejpoužívanějšího standartu vyznačuje se oproti starším verzím 24pin hlavním napájecím konektorem a zejména zdvojenou 12V větví a tím nárůstem výkonu celého zdroje, což při dnešní spotřebě komponent bylo nutností. Důvody pro přechod na ATX12V 2.0 byly dva , nový formát BTX -prosazovaný zejména Intelem, jelikož se předpokládali vysoké energetické ztráty a tudíž nároky na chlazení procesorů, které by v dnešních ATX PC skříních nešli uchladit. AMD, které tyto problémy nemá, tento formát bude zcela ignorovat. Naštěstí se žádná reforma nekoná a BTX dnes leží zcela na okraji zájmu a tedy není důvod se tu o ní více vyjadřovat. Druhým a podle mě i lepším důvodem byl přechod na PCIe sběrnice, tedy nahrazení starých AGP a PCI, kdy se do nových sběrnic usazují mnohem více energeticky náročnější zařízení. 

Konektory se kterými se na dnešních zdrojích setkáte jsou:

konektory

Zleva: FDD - HDD(optické mechaniky atd.) - 12V pro CPU - SATA napájecí konektor - Hlavní napájecí 24pin konektor

Proč vlastně potřebuji výkonný zdroj?

Spotřeba počítačů neustále roste, dokonce pomalu začínají být největšími žrouty energie vůbec. Počítač nemá stabilní spotřebu, jeho spotřeba se neustále mění, jelikož všechny dnešní komponenty mají šetřící režimy, a tak pokud některá komponenta na plno jet nemusí, sama se přepne do klidového režimu a spotřebovává výrazně méně, než ve špičce. Důvodem, proč pořizujeme 300 a více wattové zdroje jsou právě špičkové odběry, které dosahují mnohonásobně vyšších hodnot. Konkrétně běžný počítač pokud je v chodu, ale nevykonává takřka žádnou činnost procesor jede v omezeném stavu, stejně tak grafická karta a ani ostatní komponenty nejsou zatěžovány spotřebovává dohromady okolo 100-120W, ovšem začnete-li využívat součástky, spotřeba okamžitě naroste na vysoké hodnoty dnes běžně okolo 250-350W čisté spotřeby komponent u výkonnějších strojů tak není vyjímkou 500-600W čisté spotřeby, odebírané ze sítě..

Kolik přibližně pro orientaci si která součást bere můžete vidět v následující tabulce.

tab

Z tabulky vidíte že počítačové komponenty v poslední době rozhodně netroškaří.

Jak ušetřit?

   Pokud počítač nepotřebujete, ale nechcete ho vypínat, uveďte ho do stavu spánku, počítač je takřka vypnut a nemůže tak vykonávat nějakou činnost. Čeká na pokyn stisku klávesy, poté naběhne takřka okamžitě a vy můžete pokračovat v práci. Spotřeba je sice o něco vyšší, než ve zcela vypnutém stavu, ale zároveň mnohem nižší, než když necháte počítač naprázdno běžet a vypnete monitor, což je velmi častá záležitost. USB zařízení výrazně zvyšují spotřebu, proto mějte zapnuto jen to, co skutečně používáte, a vypněte nepotřebné USB na desce.Pokud skončíte práci na PC je vhodné nejen PC vypnout, ale zcela ho odpojit od sítě, své zde může hodně říci i zdroj, kdy počítač spotřebovává energii i ve vypnutém stavu (pokud není vytáhnut ze sítě) v závislosti na kvalitě zdroje to může být až 20W.    

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuMonday, 06 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5421x
Komentářů: 34
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Sunday, 05 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 996x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Saturday, 04 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1850x
Komentářů: 16
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Thursday, 02 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2904x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmWednesday, 01 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 880x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Monday, 29 June 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1209x
Komentářů: 2